Fotografowanie mgły to bardzo ciekawe doświadczenie. Pozwala uchwycić tajemniczość i piękno otoczenia w nowy sposób. Świat wygląda wtedy zupełnie inaczej. W tym wpisie zobaczysz nocne zdjęcia, które zrobiłem ostatnio w Chodzieży. Starałem się na nich uchwycić ten niecodzienny klimat zamglonych ulic, placów, skwerów, pojedynczych ludzi czy pojazdów jak duchy pozostawiające po sobie tylko smugę światła.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o technikach aspektach fotografowania mgły, polecam zajrzeć do wcześniejszego poradnika. Dodatkowo, jeśli zastanawiasz się, jak przewidzieć pojawienie się mgły, zobacz wpis, w którym opisuję jak do tego wykorzystać odpowiednią prognozę pogody. Linki w dalszej części. Zapraszam do lektury i oglądania magicznej mgły.
Zdjęcia mgły
Kolor światła na zdjęciach pochodzi głównie od lamp sodowych, które w większości oświetlają miasto. Niemniej na etapie obróbki zdjęć zmieniłem temperaturę barwową balansu bieli na 9500 K. To spowodowało, że zdjęcie uzyskało ładną barwę pomarańczową. Taką zmianę balansu bieli możesz wprowadzić również w aparacie, o ile masz możliwość jej definiowania w stopniach kelwina. Przy tak ustawionym balansie bieli nawet światło białe od nowoczesnych lamp ledowych będzie miało ciepłą barwę.
Dodatkowe poradniki i informacje
Oto poradniki i dodatkowe wpisy związane z fotografowaniem mgły:
- Jak robić zdjęcia we mgle? Jak fotografować mgłę?
- 13 sposobów na zdjęcia we mgle
- Jak sprawdzić, kiedy będzie mgła? Jaką czytać prognozę pogody?
Mam nadzieję, że pokazane nocne zdjęcia mgły z Chodzieży oraz porady zawarte w podlinkowanych wpisach zainspirują Cię do własnych fotograficznych przygód w mgliste dni. Mgła potrafi zachwycić, dodać zdjęciom niezwykłego klimatu i tajemniczości, a jej dobre uchwycenie to niezła gratka dla każdego fotografa.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Jak ustawić balans bieli w aparacie? [fotografia od podstaw – poradnik] - 13.12.2024
- Nowa sekcja o kompozycji zdjęć - 15.10.2024
- Czym różni się kompensacja ekspozycji od zmiany przysłony lub czasu? - 10.10.2024
- 7 sposobów na linie prowadzące (wiodące), które ulepszą twoje zdjęcia [Kompozycja w fotografii] - 8.10.2024
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
Lubię mgłę przy nocnych zdjęciach, ja jednak temperaturę barwowa ustawiam na światło dzienne.
Dzięki za komentarz. Ustawienie temperatury barwowej na światło dzienne to dobry wybór. Pozwoli dać zdjęciom większej naturalności. Oczywiście każdy ma swoje preferencje. Również zdjęcia w czerni i bieli będą OK.