Jak robić zdjęcia we mgle?

zdjęcie promenady w Chodzieży

Na najbliższe dni prognozy pogody są dobre. Będzie mgła, dużo mgły. Warto więc może byś wykorzystał lub wykorzystała ten czas i zrobił/zrobiła zdjęcia we mgle. Przy takiej pogodzie możesz zrobić dużo ciekawych ujęć. Mgłę możesz wykorzystać przynajmniej na dwa sposoby. Po pierwsze …

Jak już wspominałem kiedyś we wpisie Jest mgła, nic nie widać, to rób zdjęcia mgła “oczyszcza” tło. Fotografując jakiś obiekt we mgle nie musisz się już tak przejmować tym, co jest na dalszym planie, bo po prostu to zginie we mgle. Dzięki temu łatwiej jest uzyskać “czyste” zdjęcie.

Pomost nad jeziorem we mgle

Kiedy jest mgła, światło praktycznie jest bezcieniowe. Fotografowane obiekty wyglądają inaczej niż w ostrym świetle słonecznym. We mgle istotne zaczynają być kształty, które pokazujesz na zdjęciu. Zdjęcia zrobione w dzień przy gęstej mgle z reguły dobrze też się prezentują w postaci ujęć przetworzonych do czerni i bieli.

Zdjęcie po konwersji do czerni i bieli - promenada we mgle

Ale to co najbardziej mi się podoba, to sytuacja kiedy mgła osiada na roślinach i tworzy krople rosy. Wszelkie pajęczyny i rośliny z cienkimi włoskami posiadają wtedy niezliczoną ilość kropli, które potrafią wyglądać niesamowicie. Zachęcam do tego typu zdjęć.

Jak ustawiać ekspozycję dla zdjęć we mgle?

Fotografując w taką pogodę za dnia nie masz do czynienia ze zbyt dużymi kontrastami. Dlatego aparat cyfrowy nie powinien mieć problemów z zarejestrowaniem całej rozpiętości tonalnej fotografowanej sceny, czyli zarówno tego co jest w światłach jak i tego co jest w cieniach. Aparat też nie powinien mieć problemów z ustawieniem poprawnej ekspozycji. Jeśli w fotografowanej scenie mgła pokrywa większość kadru (jak na zdjęciu z pomostem) może dojść do sytuacji, że aparat jednak dobierze niepoprawną ekspozycję i niedoświetli zdjęcia. Mgła na zdjęciu wtedy będzie szara. Lekarstwem na to będzie ustawienie w aparacie korekty ekspozycji na +1EV. Inne rozwiązanie, które z reguły stosuję, to pomiar światła w ustawieniu takim, by fotografowany obiekt wypełniał większość kadru. Wtedy naciskam spust migawki do połowy (aparat mierzy światło i ustawia ostrość), a następnie przekadrowuję do właściwego położenia i naciskam spust migawki do końca. Ta metoda jednak nie sprawdzi się kiedy fotografowany obiekt jest zupełnie biały lub czarny. Wtedy po wykonaniu zdjęcia testowego lepiej jest wprowadzić odpowiednią korektę ekspozycji.

Poniżej jeszcze raz wszystkie zdjęcia z parametrami ekspozycji

Nocne zdjęcia we mgle możesz zobaczyć we wpisie Jest mgła, nic nie widać, to rób zdjęcia.

6 komentarzy do “Jak robić zdjęcia we mgle?”

  1. Właśnie planuję po raz pierwszy w życiu wybrać się na taki mglisty plener. Czekam tylko na okazję. Stąd moje pytanie: Czy pora dnia ma znaczenie? W końcu przecież cienie zanikają…ale może ma Pan inne zdanie na temat najlepszej pory dla fotografowania we mgle?

    1. @podwiatr. Kiedy jest najlepsza pora na fotografowanie we mgle? Tak się zastanawiam, ale chyba nie ma czegoś takiego. Każda pora wnosi coś nowego. W zasadzie to można podać tylko try okresy fotografowania: dzień, po zmierzchu/przed świtem, noc. Wtedy jest inne światło. Ze zdjęć robionych we mgle w ciągu dnia nie da się odczytać pory ich fotografowania. Nie ma znaczenia, czy zostało zrobione o 10-tej, czy o 15-tej. Światło będzie takie samo. Oznacza to, że można fotografować cały czas. Inna sprawa, że określone godziny będą sprzyjały np. pojawieniu się ludzi na ulicach miasta, a wieczorem zapalą się lampy uliczne i reklamy świetlne.

  2. Szkoda,że nie przeczytałam tego tekstu w sobotę. A w niedzielę wybrałam się do wrocławskiego ogrodu japońskiego z nadzieją na pełne słońca i pięknych barw jesieni zdjęcia.A tu klops, tylko mgła i mgła aż do prawie godz. 13:00. Nie zrezygnowałam i jak się okazało zrobiłam kilka ciekawych fotek.Czasem jednak miałam problem z szarością otoczenia. Ale jak na amatorskie fotki to mogą być.

  3. Fajny wpis. Całkiem fajnie wyglądają zdjęcia robione we mgle, nocą. Sztuczne oświetlenie potrafi dawać wtedy niesamowite efekty. Można pobawić się wtedy również odpalając zdalnie odpowiednio ustawione lampy błyskowe lub operując silną latarką przy długich czasach. Rok temu umieściłem na swoim blogu wpis o mgle, może komuś się przyda http://blog.kajadesign.net/?p=161

  4. Już parę razy w tym roku wybrałem się zrobić kilka ujęć o poranku, kiedy delikatnie mgla opływała zroszoną łąkę a światło porannego słońca wschodziło wyłąniajac się zza drzew iglastych lasu , który znajdował się nieopodal. Świetne efekty uzyskałem stosując różne przesłony. Polecam

  5. Ludzie, fotografia to nie szablon że zapytacie Przemka o której godzinie najlepiej fotografować ? zrozumcie to jest kombinowanie zrób fotkę we mgle jak słońce wstaje albo w południe albo o w złotej porze dnia. Tak samo nie pytajcie jakie ustawienia – TAKŻE KOMBINUJCIE Z EKSPOZYCJĄ. Sami stwierdzicie jakie ustawienia są najlepsze dla efektu jaki planujecie uzyskać. Sami stwierdzicie że kombinując z ekspozycją PRZEZ PRZYPADEK ZROBICIE FANTASTYCZNĄ FOTKĘ – bo akurat czas był idealny , ISO w sam raz no i przysłona która była także idealna . KOMBINUJ DZIEWCZYNO I TY CHŁOPAKU TAKŻE KOMBINUJ JEŚLI CHCESZ MIEĆ FAJNĄ FOTKĘ

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz