We wczorajszym wpisie pisałem o fotografowaniu mgły. W tej i innych sytuacjach często sprawdzam prognozę pogody na najbliższe godziny i dni. Nie tylko kiedy będzie mgła, ale czy będzie padał deszcz, jaki będzie zachmurzenie, czy chmury będą wysokie, czy niskie itp. Normalne prognozy pogody z reguły ograniczają się do ogólnych informacji: temperatura, zachmurzenie, wiatr, opady. Jednak ja wolę te bardziej szczegółowe. Dokładną prognozę znalazłem na stronie:
meteo.icm.edu.pl
Prognoza pogody podawana jest tam w postaci wykresów. Trzeba się więc przestawić z obrazków chmurek i słoneczek na mniej przyjazną postać. Dostajemy jednak w zamian dużo więcej pożytecznych informacji.
Na wykresie mgła oznaczona jest w postaci pomarańczowej zebry. Im wyższy słupek tym gęstsza mgła. Aby zobaczyć prognozę musisz wskazać miasto lub podać współrzędne geograficzne miejsca.
Jeśli masz tablet lub komórkę z Androidem lub iOSem to możesz pobrać aplikację, która zaciąga dane ze wspomnianej strony. Aplikacji, które to robią jest kilka, ja używam „UM Meteo +” pod iOS na telefon oraz „Meteo.pl alternative” na tablecie z Androidem.
Oczywiście jak to z prognozami bywa nie są one 100% pewne, ale i tak jestem z nich zadowolony.
Ps. Dopisane 2017.10.24 – aplikację na telefon a Androidem opisuję we wpisie Prognoza pogody.
Ostatnie wpisy w kategorii - Różne
- Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2023 - 22.12.2022
- Wydrukuj sobie "Świadectwo wzorowego fotografa" - 24.06.2022
- Wpis na te trudne czasy - jak sobie radzić z emocjami - 31.03.2022
- Jak umieścić ściągi fotograficzne na smartfonie? - 11.02.2022
- Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2022 - 22.12.2021
- Czy też czasem czujesz "flow" w czasie fotografowania? - 14.09.2021
- Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy - 2.04.2021
Znam tę stronę. Mój brat często z niej korzysta. Masz rację, trzeba się przestawić i nauczyć korzystać z wykresów. W każdym razie ja nie znalazłem strony prezentującej większą ilość danych niż ta.
Bardzo ciekawa wizualizacja Meteo.Przydatna dla wszystkich. Co by komu szkodziło wyświetlanie takich danych w centralnym miejscu miast, nawet jako ciekawostkę.Teraz w dobie tanich TV LCD o dużych formatach.? W Warszawie mieliśmy tablicę z danymi o zanieczyszczeniu środowiska.(gęstość pyłów, rodzaj pyłków, kwitnienie traw,zadymienie itp.)Niestety – zabrakło środków na kontynuację.Czesi mają podobne tablice i jakoś przywykli do tych informacji.Informacja o mgłach dodatkowo daje inf. o przymrozkach przygruntowych dla kierowców!!!Powinno sie zmuszać do sprawdzania podobnych danych przez „transport samochodowy” przed wyjazdami w trasę.Dziękuję.
Strona meteo.pl należy do UW. Dane prezentowane na wykresach tam pochodzą z centrum obliczeniowego ICM (interdyscyplinarne centrum modelowania). Z danych obliczanych tam korzystają inne serwisy pogodowe, a także IMiGW. To jest źródło dla całej Polski.
Grunt to dobrze odczytywać wykresy. A strona naprawdę przydatna, zawiera dużo danych. Dzięki za info!
tyle tylko że akurat informacje o mgle na terenie szczecina bynajmniej od kilku tygodni się nie sprawdzają w ogóle
A jaka wielkość tych pomarańczowych słupków jest zadowalająca do zdjęć? :]
Mógłbym napisać, że co najmniej połowa wysokości. Jednak taki słupek jest tylko prognozą, że w danym rejonie pojawią się sprzyjające warunki do powstawania mgły. Jej gęstość będzie zależała od wilgotności powietrza, a ta związana jest np. istnieniem w pobliżu rzeki, jeziora, bagien. I tutaj ilość mgły będzie zależna od konkretnego miejsca, w którym robisz zdjęcia. Bliżej zbiorników wodnych mgła będzie zazwyczaj gęstsza, a dalej od nich słabsza. Wystarczy 100 metrów różnicy w lokalizacji miejsca, a warunki będą inne. Tego prognoza pogody nie pokaże. Fotografowałem już w sytuacji, w której mgła unosiła się tylko nad wodą. Była też taka, że gęsta mgła unosiła się w całym mieście.