W zalewie aparatów fotograficznych trudno jest wybrać ten dobry, ten właściwy. Jakie cechy powinien mieć aparat dla Ciebie? Czy jest taka funkcja, bez której aparat nic nie jest wart? Czy jest jakaś funkcja, wręcz niezbędna, że be niej aparat podlega dyskwalifikacji? Otóż jest. Ta funkcja, to możliwość wyłączenia wszystkich funkcji automatycznych. Jeśli robisz zdjęcie “na automacie”, bez sprawdzenia przy jakich parametrach czasu, przysłony, czułości itd. jest zdjęcie robione, to znaczy, że za ciebie “myśli” aparat, a w zasadzie producent oprogramowania do niego. Zdjęcie będzie raz lepsze, raz gorsze, a Ty nie będziesz wiedział dlaczego. Aby robić coraz lepsze zdjęcia musisz mieć kontrolę, musisz wiedzieć co się dzieje z ustawieniami aparatu, musisz mieć możliwość ich ustawiania, modyfikacji. Jeśli aparat podpowiada ustawienia i jeśli je możesz zmienić to dobrze, jeśli nie masz na nie wpływu, to już źle. Dlatego ważne jest, aby aparat posiadał tryb manualny, aby można było wyłączyć w nim automatykę i wprowadzać ustawienia samodzielnie. Łatwiej jest nauczyć się kiedy trzeba dane zdjęcie prześwietli lub niedoświetlić, kiedy ustawić jaki czas i przysłonę niż testować w jakich warunkach, który z dwudziestu trybów automatycznych najlepiej się sprawdza.
Ostatnie wpisy w kategorii - Aparaty
- Przysłona w aparacie - poradnik obsługi aparatu fotograficznego - 12.10.2022
- Dlaczego takie same ujęcia wychodzą lepiej robione komórką niż aparatem? - 24.08.2022
- Jaki rozmiar matrycy w aparacie jest najlepszy? - 6.04.2022
- Jak rozdzielić ustawianie ostrości i ekspozycji w aparacie? - 23.09.2021
- Co oznacza "przesunięcie programu - Ps" w aparatach Olympus - 30.08.2021
- Używany aparat fotograficzny - czy warto kupić i jak sprawdzić - 20.08.2019
- Co jest lepsze FF (pełna klatka), czy APS-C - 8.11.2018
Jak zobaczylam tytul “jaki aparat fotograficzny?” bardzo sie ucieszylam. Zaczynam przygoge z fotografia i nie mam zielonego pojecia jaki kupic aparat. Bardzo prosze o podpowiedz co do wyboru modelu aparatu. Bede bardzo wdizeczna jesli znjadzi epan chwilke dla mnei i mi odpisze. dziekuje i pozdrawiam.
Jaki aparat? Tak jak pisałem podstawową jego funkcja powinna być możliwość wyłączenie trybów automatycznych i robienia zdjęć na ustawieniach manualnych. Reszta jest uzależniona od dostępnych finansów. Na początek przygody z fotografią proponuję kupić coś tańszego, aby porobić trochę zdjęć i rozpoznać swoje preferencje. Rzadko jest tak, że lubimy robić każdy rodzaj zdjęć. Jeden ma większą radość ze zdjęć przyrodniczych, krajobrazowych, inny woli poruszać się wśród ludzi, w centrum miasta i robić zdjęcia dynamiczne (potrzebny bardzo szybki autofokus). Czy patrzymy przez wizjer, czy na ekran z podglądem? Czy wystarczy nam mały, ale poręczny aparat kompaktowy? Czy lustrzanka cyfrowa z zestawem obiektywów będzie tym co będziemy chcieli dźwigać ze sobą? Czy potrzebujemy odchylanego ekranu do zdjęć z nietypowych pozycji? Czy będziemy robić duże powiększenia zdjęć? Aparat, który będzie spełniał wszystkie potrzeby nie istnieje. Nie da się w małym gabarytowo układzie optycznym “zmieścić” dużej rozdzielczości obrazu. Jednocześnie (przynajmniej teoretycznie) im droższy aparat, tym lepszy. Więc koniec końców wszystko się sprowadza do kompromisu miedzy ceną a jakością (możliwościami) aparatu.
O wyborze aparatu pisałem też w wątku
Jaki aparat cyfrowy na wakacje?[wpis usunięty – nieaktualny] Można też spojrzeć na inne z rankingami aparatów np.aparaty cyfrowe w porównywarce nokaut.pl, czyranking w magazynie chip. Obecnie używam aparatu Panasonic DMC-FZ18 (jest bardzo dobry). Innym ciekawym aparatem jest np. Olympus SP-570UZ. Z tańszych kompaktów mam poręczny, ale nadal dobry Canon PowerShot A710IS. W sprzedaży jest obecnie jego nowsza wersja PowerShot A710IS. Dobrych aparatów jest znacznie więcej, a na rynku pojawiają się następne z ciekawymi funkcjami. Mi najbardziej podobają się te funkcje, które ułatwiają ustawianie punktu ostrzenia czyli np. rozpoznawanie twarzy lub możliwość jego wskazania palcem na dotykowym ekranie.Dodatkowy link:
Wybierającym aparat może przydać się też strona http://pl.pixel-peeper.com/. Warto spojrzeć na “popularność” danego aparatu.
Też jestem zaintereseowana kupnem aparatu, jednak mam związane ręce i jedynom drogą wyjscia jest tańszy aparat (w granicach 500zl). Chciałabym prosić o pare przykładów aparatów (tych tańszych), które by mi pan polecił. Jednak zeby byly to aparaty niekoniecznie zupelnie amatorskie (jesli takie w tej cenie istnieją)
Aby nie był to aparat zupełnie amatorski i nadawał się do robienia zdjęć według własnych pomysłów musi mieć możliwość pracy na ustawieniach manualnych. Z czystym sumieniem mogę polecić A720IS, ale w najtańszej wersji kosztuje on teraz 780zł. Można w nim robić zdjęcia w ustawieniach manualnych łącznie z ustawianiem ostrości. Nie wiem czy są jakieś tańsze modele. Przejrzałem kilka stron i dość ciekawie wygląda Sony DSC-H10 w cenie 577zł. Z tego co wyczytałem, to ma tryb manualny jeśli chodzi o naświetlanie, natomiast ostrość ustawia tylko automatycznie. Pozostałe parametry wyglądają dość dobrze.
mimo że wątek dosyć stary, ja również mam małe pytanko.. Fotografią zajmuję się już jakiś czas, ale do tej pory były to zabawy byle czym i byle jak, a obecnie chciałabym podejść do tego troszke poważniej i myśle nad kupnem lustrzanki cyfrowej i tu pojawia się problem co wybrać.. Gdzieś w główce wymyśliłam sobie Nikona D80, ale zastanawiam się czy może jest coś lepszego na tej półce cenowej?? Część osób poleca Canona, część Sony, a jeszcze inni nigdy w życiu nie zamieniliby swego Nikona na nic innego i troszke ciężko coś wybrać, bo wybór ogromny.. Bardzo dziękuję za odpowiedz..
Marta. Niezależnie co wybierzesz będziesz zadowolona z wyboru. Jakość zdjęć poszczególnymi aparatami jest dość porównywalna, więc wybór aparatu bardziej zależy od indywidualnych preferencji. Ja w grudniu kupiłem Canona 1000D. Najtańsza lustrzanka z podglądem na żywo. Podobał mi się też Sony Alpha 350 za względu na odchylany ekran, ale w końcu zadecydowałem się wybrać system z większą ilością dostępnych obiektywów. Czyli coś z Canona lub Nikona. Dla mnie priorytetem był tryb Live View dlatego w końcu padło na 1000D chociaż ten aparat nie ma zbyt dobrego auto fokusa. W zamyśle mam jednak perspektywie roku-dwóch kupić lepsze body. Musisz też sobie zdawać sprawę, że sam aparat, to dopiero początek wydatków. Do tego na pewno dojdą dodatkowe obiektywy, filtry, lampa błyskowa (może dwie/trzy), pierścienie pośrednie, adaptery itd. Apetyt rośnie w miarę jedzenia :-). A wydać można naprawdę sporo kasy. Ja już wydałem drugie tyle na akcesoria co na aparat. Jeśli kupisz Nikona D80 na pewno będziesz zadowolona. Jeśli kupisz inny też. Z aparatów Nikona najbardziej popularny jest właśnie model D80. Lista tutaj. Wśród Canonów na czele jest EOS 40D. Lista tutaj.
bardzo dziękuję za odpowiedz i chyba faktycznie zostane przy Nikonie, ze względu na duży wybór szkiełek.. I już zaczynam się bać wydatków związanych z aparatem, bo wiem że samo body to dopiero początek góry lodowej.. :)! Pozdrawiam i wielu udanych zdjęć.. 🙂
mam pytanie do fachowców jaka jest różnica między Nikonem a Canonen S3IS power,króry lepiej sie spisuje w terenie, bardzo bym prosił o parę słów , poZdrawiam jeśli można parę słów na ten temat pozdrawiam Mirosław
“mirosław mirko-33” różnic jest sporo 🙂 zwłaszcza, że nie podałeś którym Nikonem. Jest ich bardzo dużo. A tak na poważnie, to we wpisie Jaki aparat cyfrowy na wakacje? podałem kilka przydatnych odnośników. Między innymi do
digitalversus.com, który umożliwia porównanie parametrów, jakości zdjęć w różnych sytuacjach, między wybranymi modelami aparatów fotograficznych. Można też szukać testów w polskich serwisach. Np. dokładny test aparatu Canon PowerShot S3 IS był robiony przez optyczne.pl.Witam!
Mam troszkę nietypowe pytanie, ale nie wiem do kogo mogę się zwrócić. Wśród moich znajomych nikt nie interesuje się fotografią. Chciałabym kupić aparat fotograficzny (myślę tu o lustrzance cyfrowej), ale nie wiem który producent i jaki model byłby dobry dla amatora. Chodzi mi również o łatwy dostępie do dodatkowego sprzętu (np nowe obiektywy). Czy mógłby mi Pan coś doradzić? Myślę o fotografowaniu pejzaży jak i mojego syna grającego w piłkę, robieniu pamiątkowych fotografii z podróży, tak by osoby, które będą je oglądać nie tylko widziały ale i czuły tą atmosferę otaczającą mnie podczas robienia tego zdjęcia. Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.
Edyta.
Tak jak pisałem wcześniej, jak ktoś planuje dalszy rozwój i inwestowanie w sprzęt, to najlepiej wybrać coś z Canona lub Nikona. Najbogatsza oferta jeśli chodzi o obiektywy i dodatkowe akcesoria. Z lustrzanek, które ostatnio ci producenci wprowadzili do oferty dla amatorów dobre recenzje zbierają Canon EOS 500D i Nikon D5000. Z tych dwóch osobiście bardziej mi się podoba Nikon D5000 ze względu na odchylany ekran, którego brakuje w Canonie. Oczywiście jest jeszcze kwestia ceny. Ile możesz wydać kasy, bo to dopiero początek. Można też zacząć szukać sprzętu używanego, a sprawdzonego, ale tu wybór też zależy od zasobności portfela.
Witam!
Od jakiegoś czasu noszę sie zamiarem kupna aparatu. Jednak cieżko mi sie zdecydować, bo to będzie mój pierwszy aparat cyfrowy. Myślałam o zaawansowanym komapakcie do 1500zł, jak najbardziej uniwersalnym. Ma mi służyć do robienia zdjęc nocnych (z długimi czasami naświetlania również), do fotografii przyrody(duży zoom się przyda, duża max szybkość migawki, do makro, oraz musi zastąpić mi kamerę (na zakup osobnej nie mam funduszy) Urządziłam już wstępną selekcję pod względem takich cech jak: makro od 1 cm, stabilizacja, manual, jak najdłuższy czas migawki, RAW, filmy z dźwiękiem (najlepiej możliwość zoomowania podczas kręcenia, oraz jak najdłuższy czas filmów),niezbyt duża waga i wielkość(chcę móc nosić aparat zawsze przy sobie)Z tego wszystkiego najlepiej wydaje sie wypadać Olympus SP-565 Ultra Zoom i tu moje pytanie: czy ten aparat będzie dobry do tych zastosowań które wymieniłam? Przede wszystkim czy sie nadaje do zdjęć nocnych długo naświetlanych, bo o to mi głównie chodzi(aparaty z tej serii jako jedyne kompakty mają czas B do 8 min) Czy do tego aparatu można dołączyć wężyk spustowy? Czy może jak jakoś inny aparat który by sie lepiej nadawał?
Bardzo proszę o pomoc, boję sie ze mogę źle wybrać, ze względu na mój brak doświadczenia.
Z góry serdecznie dziękuję.
Ostatnio nie śledziłem zbyt intensywnie tego, co się dzieje na rynku aparatów kompaktowych, więc trudno jest mi wskazać, który obecnie jest najlepszy. Do parametrów, które Pani podała należy jeszcze dodać pracę pod ostre światło. Przy nocnych zdjęciach miast mamy do czynienia z silnymi światłami z lamp ulicznych. Warto sprawdzić jak to wygląda w danym aparacie. Nieocenioną pomocą jest tu serwis flickr.com z bogatą bazą zdjęć robionych przez osoby z całego świata, różnym sprzętem. Jeśli więc chodzi o ten konkretny aparat Olympus SP-565 Ultra Zoom można przyjrzeć się zdjęciom [… adresy usunięte – już nieaktualne]. Widać na nich, że przy krótkich czasach rzędu 0,5s (przykład 1) oraz przy dłuższych, ale niezbyt silnych lampach lub w oddali (przykład 2) aparat spisuje się bardzo dobrze. Jednak przy silnych lampach i długim czasie (przykład 3) mamy już widoczne refleksy świetlne. Jeśli są one do przyjęcia, to aparat można kupować. Pytanie jest, czy w tym przedziale cenowym da się znaleźć coś lepszego? Nie wiem. O problematyce odbić wspominałem we wpisie Zdjęcia nocne z lampami jak gwiazdy. Co do innych aparatów, to swojego czasu podobał mi się Panasonic Lumix DMC-FZ28. Przykład [… adresy usunięte – już nieaktualny].
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Właśnie miałam się pytać o Panasonic Lumix DMC-FZ28, gdyż po obejrzeniu przykładowych zdjęć te zrobione olympusem wydały mi się jakieś nieostre i zaszumione. Znowu te co Pan pokazał wyglądają dobrze.
Oto 2 zdjęcia które mnie zaniepokoiły:
http://www.flickr.com/photos/german_ceballos_albalate/2511576033/sizes/o/
http://www.flickr.com/photos/german_ceballos_albalate/2744193059/sizes/o/
Dla porównania Panasonic:
http://www.flickr.com/photos/arkh4m/3491810355/sizes/o/
http://www.flickr.com/photos/arkh4m/3492672198/sizes/o/
http://www.flickr.com/photos/37662452@N02/3699294213/sizes/o/
Za to to zdjęcie wygląda naprawdę dziwnie:
http://www.flickr.com/photos/arkh4m/3492674256/sizes/o/
(nie wiem czy to kwestia złych ustawień czy jakości obu aparatów)
A więc który z tych dwóch aparatów Pana zdaniem będzie lepszy?
A jak się to ma do fotografowania piorunów?
Pierwsze i ostatnie zdjęcie, które podajesz są przerobione mocno w programie graficznym. Prawdopodobnie mury na obu zdjęciach były w oryginale znacznie ciemniejsze i dopiero w programie graficznym zostały rozjaśnione, co dało w efekcie wyraźną, “sztuczną” krawędź między obiektem, a niebem. A w ostatnim zdjęciu, z uwagi ma małą ilość informacji w ciemnych partiach, przy rozjaśnianiu powstała “dziwna” mozaika. Dlatego tego typu zdjęcia, o dużej rozpiętości tonalnej należy robić w RAWach lub z backetingiem ekspozycji i składać jako HDR.
Co do wyboru aparatu, to w ostatnim numerze magazynu “Fotografia cyfrowa ZOOM”, w rankingu aparatów kompaktowych Lumix DMC-FZ28 miał miejsce czwarte, a Olympus SP-565 UZ dziewiąte. Pierwsze 3 miejsca miały aparaty droższe. Osobiście skłaniałbym się w stronę DMC-FZ28.
Jeśli chodzi o zdjęcia piorunów, to trzeba jeszcze sprawdzić jaki maksymalnie długi czas naświetlania można ustawić na DMC-FZ28, bo im dłuższy, tym lepiej. I jak to wygląda w porównaniu z SP-565 UZ.