Zdjęcia przez szybę i błąd autofokusa

We wpisie Źle dobrany punkt ustawienia ostrości pisałem o błędach związanych z automatycznym ustawianiem ostrości. Kolejna przykładowa sytuacja w jakiej autofokus może źle ustawić ostrość, to zdjęcia przez szybę. Jeśli szyba jest zakurzona, to przy robieniu zdjęć w trybie makro autofokus ustawi ostrość na szybę. Jak na zdjęciu poniżej.

Zdjęcie 1

Zdjęcie przez szybę - źle ustawiona ostrość.
Źle ustawiona ostrość przy zdjęciu przez szybę. Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Jest na to rada.

W takim przypadku trzeba ustawić ostrość ręcznie. Dlatego w aparacie wyłączamy autofokus i w trybie manualnym ustawiamy ostrość na fotografowanym obiekcie. Przy włączonym autofokusie czasami pomaga wyłączeniu trybu makro. Przy “makro” ostrość “teoretycznie” jest ustawiana na najbliższy obiekt znajdujący się przed aparatem (o tym, że teoretycznie będziesz mógł przekonać w jednym z kolejnych wpisów). Aparat szuka ostrości zaczynając od najbliższego obiektu, gdy natrafia na kontrastowy obraz zatrzymuje na nim ostrość. Gdy wyłączymy tryb makro ostrość ustawiana jest zaczynając od najdalszego elementu. Poprawnie ustawiona ostrość pokazana jest na kolejnym zdjęciu.

Zdjęcie 2

Poprawne ustawienie ostrości na obiekcie znajdującym się za szybą.
Poprawne ustawienie ostrości na obiekcie znajdującym się za szybą. Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

8 komentarzy do “Zdjęcia przez szybę i błąd autofokusa”

 1. wiadomo że przez szybę i jeszcze zamazaną nigdy zdjęcie nie wyjdzie musiał by czysta szyba aby zdjęcie było ostre.Ja kiedyś zrobiłem właśnie przez szybę ale ona była czysta i zdjęcie się udało i ostre było .

 2. Ale jak widać szyba była idealnie czysta zdjecie robione na wystawie a tu wiadomo szyby muszą być idealnie czyste, dlatego tak wyraźne zdjęcie

 3. “miosław mirko-33” i tu niespodzianka. Oba zdjęcia były zrobione przez tą samą szybę. Szyby były w miarę czyste, ale nie idealnie, co widać na pierwszym zdjęciu. Jeśli ustawimy ręcznie ostrość na obiekt, a sama szyba wejdzie w obszar poza strefą ostrości, to wszystkie drobiny na niej się rozmywają i staną się niewidoczne. Co najwyżej mogą trochę zmiękczyć zdjęcie. Gdzieś przeczytałem, że aby zmiękczyć zdjęcie wystarczy chuchnąć na szybkę filtra zamocowanego na obiektywie i odczekać aż zamglenie z niej samo odparuje. Wtedy na filtrze pozostanie warstwa, która delikatnie będzie zmiękczać zdjęcie. Nie sprawdzałem jeszcze tego.

 4. Jestem prywatnym detektywem. Bardzo często robię zdjęcia przez szybę samochodową z wiadomych względów. Oczywiście ustawiam ostrość na obiekt a nie na szybę ale i tak jest problem z ostrością zdjęcia. Na ogniskowej powyżej 300 mm zdjęcia są już nieakceptowalne. Zastanawiam się jak ustawić aparat (jeśli to możliwe) lub jakiego obiektywu użyć żeby to poprawić
  Mam Nikon D500 z obiektywem AF-P Nikkor 70-300 1:4.5-5.6 E.
  Oraz Sony Alfa 77II z obiektywem Tamron SP 150-600 F/5-6.6

  1. Nieostrość zdjęcia może wynikać z kilku przyczyn. Opisałem to we wpisie 8 powodów dlaczego zdjęcie nie jest ostre. Piszesz, że ustawiasz ostrość na fotografowany obiekt, jeśli więc ta jest dobrze ustawiona, to prawdopodobnie brak ostrości wynika z poruszenia aparatem z uwagi na czas naświetlania niedostosowany do ogniskowej obiektywu. Ten problem opisuję we wpisie Błędy w ostrości zdjęcia związane z ruchem i poruszeniem. Jeśli problem wynika właśnie z tego, to musisz skrócić czas migawki stosując wyższe ISO i robić zdjęcia przy jak najbardziej otwartej przysłonie. Na pewno pomocne są też systemy stabilizacji obrazu. Sprawdź więc czy takie masz i jeśli tak, czy są włączone. Zobacz też wpis Jaki czas do zdjęć z ręki? Jak stabilnie jesteś w stanie trzymać aparat?.

 5. Takich podstawowych błędów nie robię. Oczywiście że mam stabilizacje obrazu i włączoną. Aparat opieram o coś zawsze i czas naświetlania dostosowuje odpowiednio. Zastanawiałem się jednak czy struktura szkła nie powoduje, że aparat nie ustawia ostrości odpowiednio a widać to dopiero jak zgra się zdjęcia na komputer. Zdjęcia robię seriami ale aparat za każdym razem ustawia ostrość. Przy ustawianiu manualnym ostrości na obiektywie 600mm też nie da się ustawić. Zdjęcie jest jakby były dwa przesunięte względem siebie. (dwuwarstwowa szyba ?) Powodem nieostrości będzie szkło szyby bo jak czasem (jak się da) robię zdjęcia w plenerze z takimi samymi ustawieniami to są ostre jak brzytwa.
  Myślałem czy może jakiś filtr by pomógł albo coś innego.

  1. Możesz jeszcze wykonać mały test. Zrób zdjęcia przez boczną szybę pod różnymi kątami względem niej. Te robione na wprost nie powinny mieć przesunięcia lub powinno być ono minimalne. Te robione pod kątem względem szyby powinny mieć większe przesunięcie. Jeśli tak się dzieje, to faktycznie przyczyną jest fotografowanie przez szybę.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz