Zdjęcia przez szybę i błąd autofokusa

We wpisie Źle dobrany punkt ustawienia ostrości pisałem o błędach związanych z automatycznym ustawianiem ostrości. Kolejna przykładowa sytuacja w jakiej autofokus może źle ustawić ostrość, to zdjęcia przez szybę. Jeśli szyba jest zakurzona, to przy robieniu zdjęć w trybie makro autofokus ustawi ostrość na szybę. Jak na zdjęciu poniżej.

Zdjęcie 1

Zdjęcie przez szybę - źle ustawiona ostrość.
Źle ustawiona ostrość przy zdjęciu przez szybę. Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Jest na to rada.

W takim przypadku trzeba ustawić ostrość ręcznie. Dlatego w aparacie wyłączamy autofokus i w trybie manualnym ustawiamy ostrość na fotografowanym obiekcie. Przy włączonym autofokusie czasami pomaga wyłączeniu trybu makro. Przy “makro” ostrość “teoretycznie” jest ustawiana na najbliższy obiekt znajdujący się przed aparatem (o tym, że teoretycznie będziesz mógł przekonać w jednym z kolejnych wpisów). Aparat szuka ostrości zaczynając od najbliższego obiektu, gdy natrafia na kontrastowy obraz zatrzymuje na nim ostrość. Gdy wyłączymy tryb makro ostrość ustawiana jest zaczynając od najdalszego elementu. Poprawnie ustawiona ostrość pokazana jest na kolejnym zdjęciu.

Zdjęcie 2

Poprawne ustawienie ostrości na obiekcie znajdującym się za szybą.
Poprawne ustawienie ostrości na obiekcie znajdującym się za szybą. Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

3 myśli w temacie “Zdjęcia przez szybę i błąd autofokusa”

  1. wiadomo że przez szybę i jeszcze zamazaną nigdy zdjęcie nie wyjdzie musiał by czysta szyba aby zdjęcie było ostre.Ja kiedyś zrobiłem właśnie przez szybę ale ona była czysta i zdjęcie się udało i ostre było .

  2. “miosław mirko-33” i tu niespodzianka. Oba zdjęcia były zrobione przez tą samą szybę. Szyby były w miarę czyste, ale nie idealnie, co widać na pierwszym zdjęciu. Jeśli ustawimy ręcznie ostrość na obiekt, a sama szyba wejdzie w obszar poza strefą ostrości, to wszystkie drobiny na niej się rozmywają i staną się niewidoczne. Co najwyżej mogą trochę zmiękczyć zdjęcie. Gdzieś przeczytałem, że aby zmiękczyć zdjęcie wystarczy chuchnąć na szybkę filtra zamocowanego na obiektywie i odczekać aż zamglenie z niej samo odparuje. Wtedy na filtrze pozostanie warstwa, która delikatnie będzie zmiękczać zdjęcie. Nie sprawdzałem jeszcze tego.

Dodaj komentarz