To może być ciekawy program. Potrafi ze zdjęć usunąć błędy wynikające z konstrukcji obiektywu. Należą do nich: dystorsja (beczkowa i perspektywy), winietowanie oraz aberacje chromatyczne.
Program obecnie kosztuje 25$.
Na stronie pokazane są przykłady jego wykorzystania. Udostępniona jest też lista aparatów i obiektywów, których błędy potrafi poprawić.
Innym programem o podobnych, a może i większych możliwościach jest DxO Optics Pro.
Dopisek: 2012.06.06
Do listy programów poprawiających wady obiektywów można też dodać Adobe Lightroom i Photoshop z modułem do wywoływania RAWów. Zresztą coraz większa liczba aparatów cyfrowych posiada wbudowane poprawianie wad obiektywów. Czasami jest to funkcja w menu (droższe aparaty), a czasami z definicji każde zdjęcie jest poprawiane automatycznie.
Ostatnie wpisy w kategorii - Inne
- Obróbka zdjęć za pomocą Luminar Neo - test i opinia o programie - 17.06.2024
- Edytor zdjęć PhotoWorks - subiektywna opinia - 9.06.2023
- Jak sprawdzić kiedy i gdzie zachodzi słońce? - 1.06.2023
- Panorama 360 - jaka wtyczka do WordPressa - 14.05.2019
- Jak w kilka sekund zrobić film ze zdjęć - 4.06.2018
- DxO OpticsPro 11 Essential Edition - program do RAWów za darmo do końca listopada - 20.10.2017
- Dlaczego aparat zapisuje JPGi mimo ustawionego zapisu w formacie RAW - 5.10.2017
Witam cię Przemku – jak zawsze serdecznie. Jeśli chciałbyś w swoich opracxowaniach coś powiedzieć na temat własciwości filtrów[i tych polaryzacyjnych] byłbym i chyba wielu wdzięczni z zagadnienia wpływu jakości takiego filtru na jego wpływ zmiejszania rozdzielczości obiektywu używanego w aparacie.Na moim przykładzie – aparat z dużą matrycą C5Dm2, obiektyw z serii L, kupiony filtr nie made in China ale Germany a po zastosowaniu go widać spadek wyrazistości [szczegółów] natomiast doby jest np. do zmiękczania portretów. czym kierować się przy zakupie takiej zabawki Przemku?. Zgóry dziękuję. Stanisław Wiśniewski.