Filtr polaryzacyjny i woda

We wpisie Filtr polaryzacyjny i niebo pisałem, że stosując filtr polaryzacyjny możemy przyciemnić niebo. Dotyczy to jednak sytuacji bezpośredniego ujęcia. Jeśli chcemy sfotografować niebo odbite w wodzie, wtedy już nie możemy zastosować tego filtru, bo efekt będzie odwrotny.

Przykładowe zdjęcia.

Zdjęcie nieba w wodzie bez filtra polaryzacyjnego powiększ
Zdjęcie nieba w wodzie bez filtra polaryzacyjnego

Zdjęcie nieba w wodzie z filtrem polaryzacyjnym powiększ
Zdjęcie nieba w wodzie z filtrem polaryzacyjnym

W przypadku odbić światła, filtr polaryzacyjny będzie je zmniejszał. Więc jeśli naszym celem jest ujęcie w kadrze odbić, to wtedy robimy zdjęcie bez filtra.

Zdjęcie liścia w wodzie bez filtra polaryzacyjnego powiększ
Zdjęcie liścia w wodzie bez filtra polaryzacyjnego

Zdjęcie liścia w wodzie z filtrem polaryzacyjnym powiększ
Zdjęcie liścia w wodzie z filtrem polaryzacyjnym

Jeśli chcemy pokazać to, co jest pod powierzchnią wody, to zakładamy filtr i ustawiamy jego maksymalną “moc”.

Jeszcze jeden przykład.
Zdjęcie wody bez filtra polaryzacyjnego powiększ
Zdjęcie wody bez filtra polaryzacyjnego

Zdjęcie wody z filtrem polaryzacyjnym powiększ
Zdjęcie wody z filtrem polaryzacyjnym

18 komentarzy do “Filtr polaryzacyjny i woda”

 1. …. Pytania i komentarze mile widziane, tylko dlaczego się nie pojawiaja na stronie ?, moze dlatego, że było słowo krytyki.

 2. “Barabasz”
  1. Te zdjęcia zostały zrobione w celu pokazania efektów działanie filtra polaryzacyjnego. Nie są jakieś szczególne, są pospolite, a jednak spełniają swoją funkcję. Widać na nich różnicę gdy to samo ujęcie jest zrobione z filtrem i bez niego.
  2. Komentarze są moderowane. A to z tej prostej przyczyny, że na blogu bez moderacji pojawiało by się sporo spamu i wpisów reklamowych. “Źli” pozycjonerzy tylko czekają na taką okazję. Moderacja dotyczy pierwszego komentarza. Teraz już Twoje kolejne będą się pojawiać automatycznie. Zatem zapraszam do dalszej krytyki.

 3. Uważam, że zdjęcie poglądowe powinno być wykonane według zasad robienia z polarem. To zdjęcie wygląda jak by było zrobione filtrem, który kosztuje 20 zł. Aby były pożądane efekty to za polara trzeba np. zapłacić około 270 zł. przy fi 58 i zdjęcie winni być zrobione przy odpowiednik koncie padania światła.
  Pozdrawiam.

 4. Fakt filtr był tani, najtańszy jaki znalazłem w systemie Cokin P. Kosztował mnie tylko 84 zł. Mam też drugi “profesjonalny”, za który dałem dość dawno temu ponad 200 zł. Ten pierwszy jest tylko trochę gorszy od tego droższego. Jeśli dla Ciebie cena jest wyznacznikiem, to proszę spojrzeć na zestawienie w teście. Tam np. Marumi DHG Circular P.L.D 72 mm za 179 zł jest sporo lepsze od Heliopan ES Pol circ. SH-PMC 72 mm za 439 zł. Oczywiście dobry filtr kosztuje, a zdjęcie poglądowe mogło być lepsze. Przede wszystkim przydało by się jezioro z czystą wodą, tak aby po zmniejszeniu odbić w wodzie było widać czyste dno z ładnymi kamieniami i roślinami. Niestety nie dysponuję takim jeziorem w okolicy. Trzeba poczekać do wakacji i wyjazdu w góry. A może dysponujesz własnymi zdjęciami to pokazującymi i zechcesz podzielić się nimi z czytelnikami bloga. Proszę przysłać na adres po(tu “małpa” zwana “at”)galeria.com.pl. Z chęcią je tu umieszczę.
  Ps. O kącie padania światła i sytuacjach, w których filtr polaryzacyjny jest najbardziej efektywny będę jeszcze pisał. To jest temat na osobny wpis i osobne zdjęcia to obrazujące. Muszę je dopiero zrobić.

 5. zgadzam się z przedmówcami, zdjęcia są fatalne i tak naprawdę wcale ie oddają kwestii różnic pomiędzy zdjęciami z filtrem i bez. jeżeli chodzi o jakość filtrów polaryzacyjnych no to niestety poniżej 200 pln trudno jest dostać coś satysfakcjonującego.

 6. Nie zgadzam się ze swoimi przedmówcami.
  Artykuł i zamieszczone do niego fotografie, mają za zadanie uwypuklić RÓŻNICĘ pomiędzy zdjęciem tego samego obiektu wykonanego bez filtra polaryzacyjnego, a tym zrobionym z filtrem. I w tym sensie spełnia on swoją rolę i cel, z jakim został napisany. Jeśli ktoś jest zdegustowany jakością zamieszczonych tu fotografii o charakterze POGLĄDOWYM, to w celu zaspokojenia swoich estetycznych doznań, powinien poszukać portalu fotograficznego, prezentującego naprawdę wyśmienitej jakości zdjęcia, a takowych w internecie naprawdę nie brakuje.
  Osobiście uważam, że autor tej strony robi naprawdę dobrą robotę i będąc na jego miejscu nie przejmowałbym się taką udziwnioną nieco krytyką.
  Pozdrawiam i życzę wszystkim dobrego samopoczucia.

 7. – nie wiem jakie foty były wcześniej ale te co są teraz moim zdaniem spełniają swoją rolę- ja widzę opisywaną różnicę i o to chodzi – dzieło sztuki będę próbować zrobić sama ;)pozdrawiam!

 8. Filtr “polar.” to wspaniała rzecz.Zrobiłem kiedyś na wycieczce zdjęcie wody z kilkudziesięciu m.,z tamy wodnej,z polarem i bez.Jakież było moje zdziwienie,gdy na tym pierwszym(po wywołaniu błony )zobaczyłem pięne ryby…Szkoda że tu takiego zdjęcia nie ma wstawionego(jako przykład).

  1. @eza. W filtrze polaryzacyjnym moc redukcji odbić światła zależy między innymi od położenia obracanej części filtra. Kręcąc nią możesz ustawić siłę z jaką filtr będzie osłabiał światło spolaryzowane. Pozycja filtra między najsłabszym i najsilniejszym oddziaływaniem, to kąt obrotu 90 stopni. Patrząc przez wizjer i obracając filtr możesz sama zauważyć w jakiej pozycji ma on największą, pełną moc redukcji odbić. Poza tym miejscem, przekręcając filtr polaryzacyjny w prawo lub w lewo, jego siła słabnie. Oczywiści, jeśli uznasz to za słuszne nie musisz wykorzystywać pełnej mocy filtra.

 9. Zdjęcia doskonale oddają to o czy pisze p.Przemek. Widać różnicę pomiędzy fotkami robionymi z filtrem a tymi robionymi bez filtra. Irytują mnie wpisy “mądrali” co uważają, że filtr i oczywiście aparat musi być z górnej półki bo innym to już nie da się nic zrobić. Prawdziwy fotograf uzyska zamierzony efekt robiąc fotki i tanim sprzętem. Snobistyczne obnoszenie się ze sprzętem o wartości kilku czy kilkunastu tysięcy pln nie świadczy, że jest to fotograf artysta. Pokaż to co zrobiłeś a nie to co masz powieszone na szyi.

 10. Używam filtra-Marumi DHG Circular,nie mal na okrągło nawet w nocy,możesz zobaczyć moje foty w galerii,jeżeli się nim umiejętnie obchodzisz to foty są rewelacyjne

 11. Jeżeli chodzi o filtry polara,to przetestowałem wszystkie możliwe,i jeden jest bezkonkurencyjny-Marumi DHG Circular,i jestem to udowodnić wszystkim niedowiarkom.

 12. Witam jednak gdy się założy filtr polaryzacyjny fotografując wodę na ulicy to jednak jest lepszy widok dna a bez filtra to widać odbicie lampy i banki i nie widać dna a lepiej gdy zobaczymy dno wiedzieć że się “” nie utopi”” hahahaa trzeba przyznać że przy słonecznych dniach to to co chcemy zobaczy c w ostrzejszych fotkach pozdrawiam i życzę dobrego odbioru przy tych filtrach

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz