Filtr polaryzacyjny i niebo

Po co filtr polaryzacyjny? Najczęściej stosowany jest do przyciemniania nieba.

Przykładowe zdjęcia poniżej.

Niebo bez filtra polaryzacyjnego
powiększ
Zdjęcie nieba bez filtra polaryzacyjnego

Niebo z filtrem polaryzacyjnym
powiększ
Zdjęcie nieba z filtrem polaryzacyjnym

I jeszcze dodatkowe dwa zdjęcia.

Niebo bez filtra polaryzacyjnego
powiększ
Zdjęcie nieba bez filtra polaryzacyjnego

Niebo z filtrem polaryzacyjnym
powiększ
Zdjęcie nieba z filtrem polaryzacyjnym

Na tych zdjęciach można zauważyć, że przy zastosowaniu filtra polaryzacyjnego mamy przyciemnione niebo i bielsze chmury. Na ostatnim zdjęciu można dodatkowo zaobserwować, że przyciemnienie nieba nie jest równomierne. Większe jest po jego prawej stronie, ale na ten temat napiszę więcej w jednym z kolejnych wpisów.

Zasada jak działa filtr polaryzacyjny oraz test tego typu filtrów można znaleźć na stronie Testy filtrów polaryzacyjnych serwisu optyczne.pl.

4 komentarze do “Filtr polaryzacyjny i niebo”

  1. jeżeli chcecie uczyć ludzi fotografii to może należałoby umieszczać zdjęcia prawidłowe pod każdym względem ? również kompozycyjnie, tutaj te gałęzie na pierwszym planie to jakiś dramat. pokazujecie jaka jest różnica pomiędzy zdjęciem bez i z filtrem a co z resztą ?? niedoświadczony człowiek patrzy i myśli „kurcze” skoro oni pokazują takie fotki i jest ok to i ja będę takie robił …..

  2. mam aparat Canon S3IS power ale jeszcze nie mogę się połapać z tymi programami. Bardzo mnie fastynują niektóre zdjecia aż mnie ponosi że ktoś tak dobre zdjecia robi a mnie coś nie wychodzi.Co do zdjecia nad jeziorem z filtrem polerazycyjnym o bez to rzeczywiscie jest pewna różnica są bardziej ostrzejsze i wyraźniejsze/

  3. teraz znacznie lepiej Panie Przemku z tym jeziorem, to miłe że ktoś czyta komentarze 🙂 życzę powodzenia i proszę dbać o jakość zdjęć.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz