Makrofotografia Michała Toruńskiego


Michał Toruński

W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić Michała Toruńskiego, fotografa, który poprowadzi w blogu kącik poświęcony makrofotografii. Poniżej wywiad z Michałem, a na końcu wpisu galeria z jego wybranymi pracami. Warto zobaczyć.

Przemysław Oziemblewski: Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?

Michał Toruński: Moja przygoda z fotografią zaczęła się całkiem niedawno. Było to na początku 2009 roku. Co ciekawe, wcześniej fotografia w ogóle mnie nie interesowała.

PO: Jakiego rodzaju zdjęcia lubisz robić, w czym się specjalizujesz?

MT: Specjalizuję się w zdjęciach makro. Zainteresowanie makrofotografią rozpoczęło się, gdy zobaczyłem zdjęcia Igora Siwanowicza. Zacząłem od aparatu komórkowego i lupy, następnie kupiłem aparat kompaktowy i zacząłem robić pierwsze zdjęcia. Po pewnym czasie natknąłem się na zdjęcia znanych w kraju makrofotografów i zacząłem przerabiać mój sprzęt, aby móc osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Fotografowanie życia owadów i pajęczaków to mój świat.
Zdjęcia wykonuję kompaktem połączonym z konwerterem. Fotografowie z zagranicy nie mogą się nadziwić, że można osiągnąć taką jakość zwykłym, tanim sprzętem. Mam nawet swoich fanów a to największa satysfakcja.

PO: W jaki sposób uczyłeś się fotografować? Ile z tego, co robisz jest wynikiem twojego doświadczenia i uczenia się na własnych błędach?

MT: Zacząłem od podstaw fotografii. Właściwy kadr, kompozycja to najważniejsze cechy dobrej technicznie fotografii. Tego trzeba się nauczyć. Potem przyszedł czas na publikowanie w Internecie moich prac. Zacząłem od portalu Lumisfera gdzie do niedawna było ponad 500 moich zdjęć makro. Tam poznałem mnóstwo fantastycznych osób, które przewyższały mnie swoją wiedzą i swoimi komentarzami kierowały na właściwy tor. Sporo się nauczyłem na własnych błędach. Ponieważ byłem „świeży” w temacie fotografii, chłonąłem wiedzę jak gąbka wodę. Mimo iż nie interesowałem się nigdy biologią, to w temacie fotografii przyrodniczej jest to nieuniknione. Korzystałem również z „Fotografii Dla Ciekawych” oraz porad najlepszych makrofotografów w Polsce i na świecie.

PO: Co Twoim zdaniem można zaliczyć do 5 największych błędów, które ludzie popełniają przy robieniu zdjęć makro?

MT: – Zły kadr. Przeważnie jest centralny.
– Ostrość w niewłaściwym punkcie.
– Niewłaściwa kolorystyka (zły balans bieli).
– Poruszone zdjęcie.
– Nieciekawa kompozycja.

PO: Jakiej rady byś udzielił swojemu najbliższemu przyjacielowi, który postanowił zasmakować makrofotografii i robienia tego typu zdjęć?

MT: Bądź jak komandos – skradaj się, czołgaj, podchodź ostrożnie do obiektu. Przydaje się również wiedza entomologiczna i biologiczna z zakresu życia owadów i pajęczaków. Mając taką wiedzę możemy osiągnąć dużo więcej.

PO: Na jakiej stronie lub stronach internetowych można zobaczyć Twoje zdjęcia?

MT: Moje zdjęcia można oglądać na podanych poniżej stronach (przeważnie pod nickiem torun84)
www.lumisfera.pl, www.digart.pl, www.plfoto.pl, www.foto-kurier.pl, www.flickr.com, www.deviantart.com, www.1x.com.

PO: Czy jest zdjęcie, z którego jesteś szczególnie zadowolony?

MT: Moim ulubionym zdjęciem jest portret Bzyga Pospolitego (znane jako Air Force One), które można obejrzeć na najważniejszym na świecie portalu fotograficznym www.1x.com. Jest to moje ulubione zdjęcie.

PO: Jak ono powstało?

MT: Zdjęcie powstało jak każde inne z tym, że kadr jest wyjątkowy i trudny do powtórzenia. To trochę jak z Rosyjską ruletką – albo się uda albo nie. Modele są bardzo niecierpliwi i nieprzekupni. Makrofotografia to bardzo trudna dziedzina fotografii, ale jej efekty są warte wielu godzin prób i błędów.

PO: Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych świetnych zdjęć.

MT: Dziękuję i pozdrawiam.

7 komentarzy do “Makrofotografia Michała Toruńskiego”

 1. Witaj, mam pytanko związane z obiektywem. Zakupiłam aparat Nikon D90 chciałabym zakupić nowy obiektyw stałoogniskowy lub zmiennogniskowy 50 ale nie bardzo wiem jaki? Cena jaka chciałabym wydać to około 1000 zł ale zdaję sobie sprawę że dobry sprztto znaczy drogi. Może doradzisz mi czy lepiej zbierać jeszcze kase czy może jest taki obiektyw z którego będę zadowolona. B

 2. c.d
  Bardzo zależy mi aby to była 50 do macro 1:1
  P.S. część pierwsza wysłna została nie dokończona dlatego dosyłam reszte maila. Sorki
  Pozdrawiam i proszę o pomoc w podjęciu decyzji.

 3. Witaj, 1000zł – kwota zbyt mała na dobrej klasy obiektyw (dający niesamowitą jakość) Czy fotografia makro to Twoje hobby? Czy też masz zamiar dopiero “spróbować” ? Wszystko zależy od Ciebie 🙂 czy robiłaś już zdjęcia makro? Jeśli robiłaś i po prostu chcesz polepszyć jakość zdjęć to uzbieraj większą kwotę na jak najlepszy obiektyw. Jeśli chcesz spróbować makrofotografii to polecam kupić obiektyw używany (jak najtańszy koszt) do tego mieszek bądź pierścienie pośrednie. Zobaczysz czy to jest to co chcesz robić a gdy nauczysz się obsługi i uzbierasz pieniądze na dobrej klasy obiektyw to nie będziesz żałować wydanej kwoty, do tego dochodzi zakup lampy. Pozdrawiam

 4. Chciałbym zauważyć, że makrofotografia to nie tylko owady, a także wszystko co nas otacza. Można za jej pomocą pokazać często bardzo ciekawe szczegóły “zwykłego” świata, jakich na co dzień rzadko się zauważa i tworzyć z nich ciekawe kompozycje i bardzo plastyczne obrazy.

 5. Zgadza się dlatego trzeba mniej więcej zdecydować co się chce fotografować (z jakim powiększeniem)ja przy użyciu tulejki i Raynoxa dcr-250 fotografuję świat w skali makro a nawet mikro. Ale przy większych obiektach np. od rozmiaru motyla w górę nie da się tym sprzętem objąć całego kadru. Po prostu obiekt nie mieści się w kadrze. Makrofotografia to przede wszystkim skala, 1:1 czyli dość duże powiększenie. Do fotografii przedmiotów używam samego aparatu kompaktowego Olympus sp-570uz – czasem Raynoxa do uwidocznienia detali. Z kwiatami jest podobnie więc raczej fotografuję te najmniejsze (Raynox) aby zdjęcia były takie jak ja chcę a samym kompaktem nie da się już tego osiągnąć. Do przedmiotu możemy podejść blisko do owada nie – i tu pojawia się problem przy lustrzankach. Wybrać obiektyw z długą ogniskową i zoom’em czy stałkę 50mm ? Wszystko zależy od przeznaczenia oraz umiejętności fotografa.
  Pozdrawiam

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz