Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, malując świat obfitością kolorów i pięknymi doznaniami. Kwiaty, które w tym okresie wyrastają z ziemi, rozkwitają, otwierając przed nami niezliczone możliwości fotograficznej ekspresji. Ta wyjątkowa pora roku pełna jest inspiracji do eksperymentowania z różnymi technikami makrofotografii, umożliwiając odkrywanie piękna nawet w najdrobniejszych detalach natury.
Wykorzystanie obiektywu makro i aparatu z odchylanym ekranem ułatwiło kompozycję zdjęcia i wypełnienie kadru grupą krokusów.
Zobacz więc, jak złapać te wyjątkowe chwile i uchwycić ich piękno na zdjęciach. Wykorzystaj światło i kreatywność, aby stworzyć fotografie, które będą zachwycały.
Jak fotografować wiosenne kwiaty
1. Wybór odpowiedniego sprzętu
- Aparat fotograficzny (lustrzanka, bezlusterkowiec, kompakt lub ten w telefonie). Fotografować możesz każdym aparatem. Bardziej niż aparat istotny tu będzie obiektyw. O tym w kolejnym punkcie. Jeśli chodzi o aparat, to nie ma tu jakichś szczególnych wymagań. Pomocny natomiast będzie odchylany ekran. W przypadku wiosennych kwiatów mamy do czynienia z roślinami, które dopiero co wyszły z ziemi. Więc nasze modelki do fotografowania są nisko i taki odchylany ekran zdecydowanie ułatwi kadrowanie.
- Obiektyw (standardowy, zoom, makro). Jeśli chcesz zadbać, by dany kwiat był głównym obiektem na zdjęciu, musi on odpowiednio wypełniać kadr. Możesz to zrobić, fotografując go z bliskiej odległości lub z dalszej, ale przy dłuższej ogniskowej obiektywu. W tym przypadku dobrym wyborem będzie obiektyw makro lub inna technika, która ułatwi Ci na fotografowanie kwiatów z odpowiednim wypełnieniem kadru. Zobacz wpis 7 metod na powiększenie [makrofotografia i zdjęcia z bliska].
- Dodatkowe akcesoria. Przy zdjęciach w terenie, mogą przydać się dodatkowe akcesoria. Może to być statyw i wężyk spustowy do zdalnego wyzwalania migawki. Może to być dodatkowa blenda do modyfikacji światła lub osłonięcia fotografowanego obiektu od wiatru. Może też się przydać ogrodniczy nakolannik lub podkładka pod kolana, która stworzy miękką i suchą barierę do ziemi. Możesz też rozważyć użycie filtra polaryzacyjnego w sytuacji, w której światło słoneczne oświetla fotografowany obiekt z prawej lub lewej strony. Jednak te akcesoria nie są niezbędne.
Niefotograficzne akcesorium. Ogrodowe nakolanniki. Ułatwią wygodne klękniecie i fotografowanie z nisko położonego aparatu.
2. Wybór odpowiedniego miejsca, czasu i światła
- Poszukaj miejsc, gdzie rośnie dużo wiosennych kwiatów, np. łąki, parki, ogrody. Lepiej się tu sprawdzą bardziej otwarte tereny ze względu na większą ilość światła. Kwiaty rosnące na trawniku w cieniu pod blokiem będzie trudniej fotografować z ręki. Mniejsza ilość światła wymusi dłuższe czasy i pewnie konieczność użycia statywu. Nie bez znaczenia jest też tło, na jakim będą widoczne kwiaty. Wybierz więc miejsce, zwracając uwagę nie tylko na obecność kwiatów, ale też, w jakim otoczeniu one się znajdują.
- Najlepszy czas na fotografowanie to poranek lub wieczór, kiedy światło jest ciepłe i poda pod niskim kątem. Ostre światło słoneczne padające z góry może powodować silne odbicia np. od błyszczących płatków krokusa. Nie będzie więc to idealne rozwiązanie. Światło możesz zmiękczyć, przepuszczając przez dyfuzor umieszczony nad rośliną. Warto jednak na fotografowanie wybrać się rano lub przed zachodem słońca. Takie ciepłe i nisko zawieszone światło sprawdza się nie tylko w fotografii roślin.
- Fotografowanie w pochmurny dzień też jest dobrym pomysłem. Masz wtedy naturalnie dużą powierzchnię świecącą, światło bardzo miękkie, bezcieniowe. W przypadku kwiatów sprawdza się bardzo dobrze.
Fotografowanie z niskiej perspektywy przybliża nas do ciekawszego widoku. Taki punkt widzenia nie jest przecież powszechny przy normalnym oglądaniu kiatów na spacerze.
3. Kompozycja
- Eksperymentuj z różnymi kątami fotografowania. Najbardziej odpowiednie jest zejście z aparatem na wysokość kwiatów. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Szukaj takiego sposobu, w którym kwiat będzie wyglądał najkorzystniej. Tu istotny będzie sposób pokazania kwiatostanu i kadrowanie zależy od budowy kwiatu, czy jest ono zwarte, czy kwiat jest rozchylony. Wtedy wybierasz, czy bardziej się skupiasz na pokazaniu całości, czy może wnętrza.
- Zwróć uwagę na tło. Jest ono bardzo istotnym elementem kadru, który jest często przeoczany przez początkujących fotografów. Piękny powinien być kwiat, ale powinien on być pokazany na również „pięknym” tle. Zwróć więc uwagę, co widać. Jeśli są w nim jakieś „śmieci”, to je wyeliminuj. Usuń zbędne badyle, niepotrzebne obiekty. Możesz to zrobić na różne sposoby w zależności od sytuacji. Możesz po prostu fizycznie je usunąć, zmienić trochę kąt fotografowania, zastosować dłuższą ogniskową i zawęzić tło, możesz bardziej otworzyć przysłonę i je rozmyć poza głębią ostrości.
- Włącz do kadru inne elementy, np. owady, krople wody, efekt bokeh. Niech w kadrze coś się więcej zadzieje. Nie tylko sam kwiat, ale również jakieś dodatkowy element ubogacający go.
Zdjęcie krokusa z efektem bokeh.
4. Ustawienia aparatu
- Ustaw ostrość na kwiat. W tym celu możesz użyć autofokusa lub ustawić ją ręcznie. Kwiaty są na tyle duże, że AF aparatu nie powinien mieć z tym żadnego problemu. Może się jednak zdarzyć, że posiadany obiektyw ze względu na ograniczenie wynikające z minimalnej odległości ostrzenia nie będzie dawał Ci możliwości uzyskania ostrości przy niewielkiej odległości do fotografowanego obiektu. Pomocne będą wtedy np. pierścienie pośrednie, jeśli masz aparat z wymienną optyką.
- Fotografuj w trybie preselekcji przysłony A, by mieć kontrolę nad głębią ostrości. Wtedy aparat będzie do ustawionej wartości przysłony dobierał czas naświetlania. ISO ustaw na auto, a balans bieli dostosuj do panujących warunków oświetleniowych.
- Jeśli chcesz mocno rozmyć tło, to użyj otwartej przysłony np. f/2.8. Uzyskasz wtedy płytką głębię ostrości. Jeśli jednak będzie zbyt płytka, bo tylko fragment płatków kwiatu wychodzi ostro, to ją przymknij.
- Kontroluj ustawianą przez aparat wartość ISO. Jeśli jest zbyt wysoka i widać szumy na zrobionych zdjęciach, to oznacza, że światła jest zbyt mało i przy zdjęciach z ręki aparat ją podnosi, by skrócić czas naświetlania. Rozważ wtedy użycie statywu i ustawienie ISO na niską wartość. Umożliwi Ci to na fotografowanie przy dłuższych czasach naświetlania. Może się wtedy jednak pojawić problem z poruszeniami fotografowanego obiektu od wiatru. Zastosuj wtedy jakąś osłonę, która zablokuje wiatr.
- HDR. W przypadku bardzo dużych kontrastów możesz wykorzystać technikę HDR do uzyskania bardziej równomiernie oświetlonego kadru. Poniższe zdjęcie zostało zrobione właśnie z wykorzystaniem tej techniki.
Zdjęcie krokusów, do zrobienia którego wykorzystałem technikę HDR. Dzięki temu niebo w tle nie jest zupełnie białe.
5. Edycja zdjęć
- Wykadruj zdjęcie, aby poprawić kompozycję. Fotografowanie z nisko położonego aparatu nie jest zbyt wygodne, dlatego łatwo jest wtedy o przechylenie kadru. Na etapie edycji możesz to jednak łatwo poprawić.
- Dostosuj jasność, kontrast i nasycenie kolorów. To podstawowe elementy do poprawy, o ile jest taka potrzeba. Pewne zmiany w kontraście i kolorystyce możesz też zrobić w aparacie. Opis znajdziesz we wpisie Jak uzyskać ostre i piękne kolorystycznie zdjęcia kwiatów?
- Usuń z kadru niepotrzebne elementy. To, co nie dało się usunąć z tła na etapie fotografowania, możesz usunąć w programie do obróbki zdjęć. Obecne narzędzia bazujące na AI bardzo to ułatwiają. Zobacz wpis 4 szybkie metody jak usunąć obiekt ze zdjęcia – Photoshop.
Dodatkowe porady w pytaniach i odpowiedziach
Fotografując pod ostre światło, mogą pojawić się bliki i dodatkowe rozproszenia światła w obiektywie. W tym przypadku wywołane tym zmiękczenie zdjęcia dało pozytywny efekt.
Jak uzyskać efekt rozmytego tła w fotografii makro?
Aby rozmyć tło, musisz wykorzystać płytką głębię ostrości. W fotografii makro jest to proste do uzyskania. Już samo to, że fotografujesz z niewielkiej odległości do obiektu, wpływa na większe rozmycie tła. To, co jeszcze możesz zrobić to maksymalnie otworzyć przysłonę i użyć dłuższej ogniskowej obiektywu.
Jaki obiektyw użyć do fotografii kwiatów?
Do fotografii kwiatów najlepiej sprawdza się obiektyw makro. Dzięki niemu możesz uzyskać wyraźne, szczegółowe zbliżenie na kwiatek, podkreślając jego piękno. Do takich zdjęć sam używam Canona EF 100mm f/2.8 Macro USM, kiedy fotografuję korpusem Canona, a w przypadku Olympusa jest to M.Zuiko Digital 60 mm f/2.8 ED Macro.
Jak znaleźć dobry kadr przy fotografowaniu kwiatów?
Staraj się fotografować kwiaty na tle, które nie odwróci uwagi od nich, np. ciemnym tle lub jednolitym kolorze. Możesz do tego celu wykorzystać kawałek ciemnego kartonu, który postawisz za kwiatem. Wybierz pojedynczy kwiatek lub grupę kwiatów, które dobrze komponują się razem. Staraj się eliminować bałagan w kadrze, aby na pierwszym planie były same kwiaty.
Czy, aby sfotografować kwiat, konieczny jest statyw?
Nie jest on konieczny. Niemniej, kiedy światła nie jest zbyt mało i konieczne jest użycie dłuższych czasów naświetlania, to staje się on niezbędny. Pozwoli Ci to na uniknięcie poruszenia aparatem, co jest kluczowe do uzyskania ostrych zdjęć.
W jakich warunkach oświetleniowych najlepiej robić zdjęcia kwiatów?
Zazwyczaj warto unikać fotografowania w pełnym słońcu, które może powodować twarde cienie i silne odblaski powodujące prześwietlenia. Najlepsze warunki to pochmurne dni lub słoneczne o wczesnej godzinie porannej czy późnej popołudniowej, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem. Jeśli fotografujesz w pełnym słońcu, możesz zastosować dyfuzor do zmiękczenia światła.
Czy istnieją jakieś szczególne wskazówki dotyczące obróbki zdjęć kwiatów?
Obrabiając uzyskane ujęcie, możesz zwrócić uwagę na uzyskany kolor, kontrast i ostrość. W programie graficznym możesz podkreślić kolory lub dodać odrobinę kontrastu i ostrości, by kwiaty wyglądały jeszcze bardziej żywo. Staraj się jednak zachować naturalność zdjęcia, unikając nadmiernego retuszu.
Jeśli zaciekawił Cię temat wiosennego fotografowania, to zobacz jeszcze wpis Wiosenne wyzwania fotograficzne – Kwiaty – 15 ćwiczeń i inspiracji.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024
pouczające ‘ dzięki za pamięć o staruszku <