Magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła – ebook

Niezmiernie miło mi poinformować, że już niedługo będziesz mógł/mogła zapoznać się z nowym ebookiem. Własnie skończyłem go pisać. Trochę to trwało, ale zgodnie z sugestiami od czytelników bloga dopisałem do niego materiał na temat ekspozycji i jej składników. Doszły też strony poświęcone poprawnemu czytaniu histogramu. W sumie wyszło 80 stron i ponad setka zdjęć i ilustracji. To, co w nim umieściłem:
 

 • Dlaczego warto wykorzystywać małą głębię ostrości?
 • Co to jest głębia ostrości?
 • Co wpływa na wielkość głębi ostrości?
 • Co to jest przysłona?
 • Jak zwiększyć głębię ostrości?
 • Jak zmniejszyć głębię ostrości?
 • Głębia ostrości a przysłona
 • Głębia ostrości a ogniskowa
 • Przykłady usuwania pierwszego planu za pomocą małej głębi ostrości
 • Zdjęcia w ZOO przez siatkę
 • Zdjęcia przez szybę
 • Co to jest odległość hiperfokalna?
 • Jak prosto określić głębię ostrości i/lub odległość hiperfokalną?
 • Jak podejrzeć głębię ostrości w aparacie?
 • Jakie są niekorzystne konsekwencje przymykania przysłony?
 • Jak w praktycznie nieograniczony sposób zwiększać głębię ostrości?
 • Co to jest bokeh?
 • Jak tworzyć ozdobny bokeh?
 • Jakie są metody mocowania dodatkowych przesłon?
 • Jak pokazać i wpływać na bokeh?
 • Jak duży powinien być wycięty kształt?
 • Jak poprawnie ustawić ekspozycję?
 • Przykłady i pomysły na zdjęcia
 • Jak powstało zdjęcie z okładki?
 • Jak wykorzystać poranną rosę?
 • Dodatek A – Ekspozycja
 • Co to jest ekspozycja?
 • Dodatek B – Histogram
 • Jak czytać histogram?
 • Kiedy histogram oszukuje?
 • Więcej przykładów i dodatkowe adresy w Internecie

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie tego ebooka, to proszę napisz je w komentarzu poniżej. Możesz też zaproponować jego cenę.

Jeśli chcesz otrzymać darmowe rozdziały to koniecznie zapisz się na listę tutaj.

Ps. Dopisek z dnia 20.12.2011r.
Postanowiłem, że jeszcze rozszerzę zawartość ebooka o kolejny temat związany ze zmniejszaniem głębi ostrości metodami “optycznymi” i związanymi z obróbką w programach graficznych. Powinienem się z tym uporać do końca tego roku. Tak więc ebook będzie dostępny na początku stycznia 2012.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez frazy:
 • magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła

67 myśli w temacie “Magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła – ebook”

 1. Bardzo ciekawa i potrzebna pozycja w literaturze,tematy prawie jakby dla mnie przygotowane, Przemku zapisałem się na wstępny fragment tego wydania, napewno odezwę się po jego przeczytaniu, ale już jestem zainteresowany jego nabyciem.

 2. Do tej pory dostawałem od Pana Panie Przemku darmo ebooki więc tym razem też mi się może poszczęści. 27zł. Pozdrawiam i życzę wszystkim wesołych świąt. Leszek

 3. Praca włożona,praca wynagrodzona. Gdy pisze się książkę jedna na 20 lat(np. historyk)to liczy się splendor cena jest na drugim miejscu.Gdy się
  jest tłumaczem książki, to redakcja robi umowę o dzieło i to jest skomplikowane,a cena jeśli jest nie trafiona – powoduje leżenie książki na półkach.Wartość ebooka to coś nowego.Nie posiada fizycznej witryny. Jeśli jesteś pisarzem ,ilustratorem i wydawcą,bez umowy z jakąś witryną i sam tworzysz swoją wirtualną stronę,to wartość nie powinna przekraczać 15 zł.Ilość odbiorców powinna pokryć koszty i dać zarobek. Jeśli trafiłeś z tematem (a sondaże przecież robiłeś)to masz gwarantowany zysk i zadowolenie.Drukowana książka powinna kosztować ok.35zł.Podobna pozycja “SZKOŁA FOTOGRAFOWANIA “wyd.Nat.Geog. Fotogr.cyfrowa .Rob Sheppard cz.I i II str 80. była dołączana gratisowo dla stałych prenumeratorów.Wartość prenumeraty ok.160 zł dla stałych- 146zł.wartość książeczki ok.14 zł. Ale nikt z nas nie wie ilu jest prenumeratorów!!!! Pozdrawiam.JO.

 4. fotografia – pasja – hobby – jest bardzo drogie, jak większość innych zamiłowań, bo każdy chce zarobić, wiadomo naturalna kolej rzeczy. Cena za ebooka powinna oscylować w granicach 25 – 30 zł no chyba że było by to wydanie papierowe, idealne na prezent 🙂 to około 50 – 60 zł
  pozdrawiam i jak najlepszego światła 🙂

 5. Uwielbiam takie książki z których można się dużo nauczyć i czerpać inspiracje. Ta pozycja wydaje się właśnie taka. Obszerna wiedza poparta przykładami fotograficznymi to świetne kompendium dla początkujących fotoamatorów. Mam nadzieję, że będę ją miała w swojej bibliotece. Szacuje jej koszt na 51,00

 6. Nie znam się na szacunkach cen ebooków ale jeżeli ma się jak najwięcej sprzedać to proponuję rozsądną cenę 19.99 zet.
  Sorry ale za ponad 50 zet raczej nie wiele zejdzie, 70 to już astronomia,raczej dla zapaleńców.
  Pozdr 🙂

 7. Za to, co wyżej opisane, a co będzie w tym ebooku to w sumie nic bym nie dał.
  Moja propozycja: rozsyłać za darmo.
  Dlaczego?
  Bo w Internecie jest już wszystko, albo jeszcze więcej na ten temat.
  Wystarczy poszukać.
  Po drugie, jest to fundamentalna wiedza fotograficzna, taka sama jak 2+2=4.
  Coś po prostu nadzwyczajnie w świecie oczywistego.
  Więc dlaczego za to płacić?
  Bo ktoś zebrał te wiadomości w necie, zrobił ebooka i chce kasę?
  No, bez jaj.

  1. @esio. Masz rację, bardzo dużo można znaleźć w Internecie. Sam czerpię z tego źródła całymi garściami. Niestety w Internecie poza wieloma wartościowymi informacjami można też znaleźć kwestie przedstawione błędnie. Jeśli jesteś doświadczonym fotografem, to bez problemu potrafisz odsiać prawdę od pomyłek. Część informacji z kolei jest dość mocno schowana i trzeba sporo czasu poświęcić na ich wyszukanie. Zaletę ebooka upatruję nie tyle w tym, że dany temat opisuję w ogóle, ale, że opisuję go w sposób sądzę dość skoncentrowany, a jednocześnie jasny. Osoby, które czytają mój blog znają mój styl i wiedzą, że raczej się nie rozpisuję tylko od razu przechodzę do sedna i demonstruję to na zdjęciach. Dlatego w publikacji jest tyle zdjęć. Ebook daje możliwość zapoznania się z prezentowanym materiałem w stosunkowo szybki sposób, zdecydowanie krótszy niż wyszukiwanie tego wszystkiego w Internecie. A dla osób chcących pogłębić jeszcze bardziej swoją wiedzę podaję w ebooku linki do wartościowych stron. Tak, więc każdy będzie mógł podjąć samodzielną decyzję, czy chce skorzystać z ebooka za opłatą, czy raczej przeznaczyć swój czas wolny na przeszukiwanie Internetu.

 8. Przemku, nikt nie jest nieomylny, wszyscy uczymy się do końca i robimy błędy, tylko jedni mniej a inni więcej.Miał być konkurs (kto jest najbliżej ceny)a zaczynasz polemikę.Ty już napisałeś,uchyl rąbka tajemnicy a zachęcisz niezdecydowanych do zakupu!Czekamy.

 9. Witam
  Znajomość tematyki poruszanej w tym e-booku jest co najmniej konieczna w stopniu mniejszym lub większym.
  Do pana Esio
  Nie wiem na ile Pan wycenia swój czas – widocznie na 0zł. Klasyczne polskie podejście – jeśli z internetu to koniecznie ma być za darmo.
  Pod postacią, w tym przypadku e-booka, kupuje się czas i wkład autora (gromadzenie informacji, weryfikacja, obróbka, skład + jego doświadczenie, dobre rady i/lub prowadzenie za rączkę laika.

  Stawiam na cenę ok 37,90 zł.
  pozdrawiam

 10. 9,- zł – do konkursu 🙂 + koszt wysyłki!
  Równie dobrze może być 7,- zł. Koszt nośnika mniej niż 1,-? Bo tylko wtedy szukający okazji nie będą się zastanawiali. Jednak do “podstawowej” ceny robocizny (pisania) należy dodać podatki itp.
  Ceny książek i e-booków w polskich księgarniach są koszmarnie zawyżane nie wynagrodzeniem autorów, lecz kosztami druku, a bardziej jeszcze dystrybucji. W polskich pirackich warunkach zainteresowani MOŻE NIE będą chcieli “bawić się” w łamanie zabezpieczeń CD/netu, jeśli cena będzie dostatecznie niska, a np. płyta z odręcznym podpisem AUTORA. Autograf może podnosić wartość kolekcjonerską i może nareszcie zamiast kraść, zaczniemy chwalić się tym,że mamy LEGALNĄ kopię…

 11. Cena 9,99 zł jest jak najbardziej odpowiednia za e-booka. Faktem jest, że autor poświecił sporo wiedzy, czasu i zaangażowania do stworzenia swojego dzieła, niemniej nie jest to wydanie papierowe, więc odchodzi około 80% kosztów które pochłania druk. Powyżej tej ceny myślę, że sprzedaż będzie jednostkowa i marginalna – dlaczego miałbym kupować e-booka za np. 51 zł jak za tyle samo mógłbym kupić papierowe wydanie książki. Dodatkowo można (zapewne) wszystkie te informacje znaleźć w sieci, więc można sobie samemu zrobić takiego pseudo e-booka.

 12. Witam
  Moim zdaniem cena powinna się kształtować na granicy 10 zł oczywiście można zastosować chwyt marketingowy typu 9,99 zł pozostawiam już tą kwestię autorowi. Dlaczego taka kwota: elektroniczna dystrybucja, dochód ukierunkowany na sprzedaż dużej liczby e-bookówj, sprzedaż można realizować za pomocą sms’a. Musi jednak Pan pomyśleć o rozreklamowaniu tego e-booka. Podziwiam osoby, które proponują niemal 70 zł za tą pozycję myślę, że powinni się troszkę zorientować w ofercie dostępnej choćby na stronie helion’a. http://helion.pl/kategorie/fotografia-cyfrowa/techniki-fotografowania.

 13. Myślę że takich publikacji jest wiele ale na pewno każdy po trochu znajdzie coś co interesuje i pomoże w zdobywaniu coraz to nowych horyzontów w dziedzinie techniki fotografii,na pewno taka publikacja jest potrzebna bo temat foto to temat bardzo szeroki .Moja propozycja oscyluje w granicach 42złotych.

 14. Wcześniej podałam 56,00 zł, bo jakoś nie zwróciłam uwagi, że to ebook. Myślałam, że papierowe wydanie. Jeśli to możliwe, i nie koliguje z regulaminem zabawy, to obniżyłabym koszty do 35,00 zł. W empiku książki nie są tanie. Za “Photoshop – Maskowanie i komponowanie” Katrin Eismann płaciłam około 120 zł. Może Przemek też będzie sławny, a my, czytelnicy jego blogu będziemy cieszyć się jego pierwszym wydanym ebookiem.Pozdrawiam

 15. Aby nie szukać długo, zapraszam.

  puknij.net/e-book/Puknij.net-jak-robic-dobre-zdjecia.pdf [adres już nieaktualny]
  kursy.fotograficzne.biz/ [adres nieaktualny]
  http://fotoblogia.pl/tag/poradniki-fotograficzne
  http://www.fotoporadnik.pl/
  http://www.fotografuj.pl/
  http://www.swiatobrazu.pl/
  foto.recenzja.pl/Subjects.html [adres nieaktualny]
  http://www.szerokikadr.pl/
  http://foto.jasiu.pl/
  e-cyfrowe.pl/poradnik/pawla-dumy-715.html [adres nieaktualny]
  aparaty.tradycyjne.net/ [adres nieaktualny]
  http://www.korex.net.pl/
  ciemnia.net/index.php [adres nieaktualny]
  http://www.film-and-darkroom-user.org.uk/forum/fadu_front_page.php
  http://forum.nikoniarze.pl/
  http://www.canon-board.info/index.php?s=39ed1f9a632b66f11b92ab6ff27c5131
  sony.pl/hub/gra-o-zmierzchu/2 [adres nieaktualny]
  forum.dzieckowobiektywie.pl/index.php?sid=c4b42a674dbeade944e5ae981897d235 [adres nieaktualny]
  http://pokochajfotografie.pl/
  zarabiajnafotografii.pl/porady-dla-fotografow [adres nieaktualny]
  http://pl.pixel-peeper.com/
  fotal.pl/dzial/poradnik/ [adres nieaktualny]
  g00g.pl/ [adres nieaktualny]
  http://gadzetomania.pl/2009/12/23/20-najpopularniejszych-poradnikow-fotograficznych-2009-roku
  http://fotoblogia.pl/2011/03/12/najlepsze-poradniki-fotograficzne-w-marcu-czesc-2
  http://fotoblogia.pl/2011/03/18/najlepsze-poradniki-fotograficzne-w-marcu-czesc-3
  photoflexlightingschool.com/index.html [adres nieaktualny]

  Raczej pozbawione błędu i dość rzeczowo wyjaśnione.
  Co kto lubi. Jest z internetu i jest za free.
  Pozdrawiam serdecznie.

Leave a Reply