Ostatnimi czasy zainteresowałem się zdjęciami panoramicznymi 360 stopni. Do robienia takich zdjęć bardzo przydaje się specjalna głowica panoramiczna umożliwiająca umieszczenie aparatu z uwzględnieniem tak zwanego punktu nodalnego. Przejrzałem ceny takich głowic. Niektóre naprawdę mnie zdumiewały. Oczywiście jeśli ktoś masowo robi panoramy, to na pewno przyda mu się firmowa głowica z rotatorem, ale dla siebie nie potrzebuję tak rozbudowanej konstrukcji. Postanowiłem więc zrobić głowicę do panoram samemu. Zobacz, co z tego wyszło. Może też będziesz chciał zaoszczędzić i zrobić sobie podobną we własnym zakresie.
Przyjrzałem się zdjęciom sprzedawanych głowic, znalazłem też opis innej własnej roboty konstrukcji np. tutaj.
Do zbudowania własnej głowicy panoramicznej wykorzystałem kątownik, płytkę Manfrotto 200PL, adapter Manfrotto 323, element z sanek nastawczych do makrofotografii, podkładki z korka, śruby, nakrętkę i podkładki. Podkładki z korka nakleiłem na kątownik i do sanek nastawczych w celu zwiększenia tarcia. Uchwyt do jednej ze śrub zrobiłem z „Poxiliny” (masa plastyczna, która twardnieje po wymieszaniu dwóch składników). Zamiast śruby z takim uchwytem mogłem wykorzystać tą, wyjętą z płytki 200PL, ale wolałem coś, co mogę mocniej dokręcić.
Koszt:
– sanki nastawcze do makrofotografii już miałem, ale ich koszt to około 190zł,
– płytka Manfrotto 200PL i adapter Manfrotto 323 to około 100zł,
– pozostałe elementy to razem od kilku do kilkunastu złotych.
Można zatem przyjąć, że koszt całości to 300zł z kawałkiem, jeśli ktoś musi kupować wszystko od nowa. Ja swoje koszty bym oszacował na jakieś 140zł (wliczając w to koszt dostawy płytki i adaptera Manfrotto kupionej w sklepie internetowym).
Szybkozłączki umożliwiają szybkie i łatwe podpięcie głowicy do statywu, jak również aparatu do głowicy. Można też szybko przejść od zdjęć robionych na potrzeby panoramy do zdjęć tradycyjnych ze statywu. Szyna nastawcza natomiast daję wygodę w ustawianiu punktu nodalnego. Sądzę, że jest to nawet bardziej wygodne rozwiązanie niż to stosowane w niektórych głowicach firmowych. Sam obrót wokół osi pionowej jest natomiast robiony za pomocą standardowej głowicy 3D będącej już na statywie. Lepszy byłby rotator, ale ich ceny zaczynają się od około 500zł, a głowicę 3D już mam.
Poniżej kilka dodatkowych zdjęć głowicy
Jeśli masz jakieś pytania odnośnie tej głowicy, to proszę pisz w komentarzu.
Ostatnie wpisy w kategorii - Akcesoria
- Rękawiczki fotograficzne na zimę — jakie tańsze zamienniki? - 13.12.2022
- Filtr soczewkowy połówkowy - zdjęcia testowe - 22.03.2021
- Adapter Viltrox EF-M2 II - naprawa ostrzenia na nieskończoność - 4.08.2020
- Jak robić zdjęcia przez szybę, by nie było widać w niej odbić - 18.04.2018
- Dyfuzor do lampy błyskowej - nie przepłacaj i zrób go sam - 19.01.2017
- Uchwyt do efektu nieskończonego tła - 17.11.2016
- Akcesoria do fotografii z drukarki 3D - 14.11.2016
o szacunek dla Pana ze sie Panu udało:D bardzo ciekawy artykuł
To może teraz zrobimy prezentację uchwytu w akcji? 😀
@Kazik. Trochę się zazieleni, będzie ładniej, to wybiorę się i zrobię zdjęcia do panoramy. Prostszą wersją głowicy robiłem już zdjęcia Rynku w Chodzieży.
Kiedyś miałem również swoją własnej roboty głowicę. Nie ma to jednak nic wspólnego z wygodą pracy od 3 lat Nodal Ninja sprawdza się wyśmienicie. Może czas popracować nad własnym rotatorem? Znacie jakieś źródła lub miejsca gdzie takie ręczne rotatory są przedstawione?
Cześć
Dałbyś radę podesłać , producenta szyny i jakieś wymiary mam podobną gaabrytowo lustrzankę ?
@maly90001. Szynę kupiłem lokalnym sklepie. Nie znam producenta, ale pewnie w innych sklepach budowlanych tez to będzie. Szerokość 40mm, grubość 4mm i ramiona o długości 120mm i 180mm.
Zbieram się też to zrobienia samemu, bo ceny są zabójcze.
Mogę jeszcze poprosić o wymiarowanie otworów który w jakim miejscu zrobiłeś ?
@ctx24. Wywierciłem tylko jeden otwór na szybkozłączkę do wpięcia głowicy w statyw. Otwór musi się pokrywać ze środkiem obiektywu. Zobacz to zdjęciu drugim. Lokalizację otworu musisz dostosować do swojego aparatu.