Dostałem pytanie “Mam 1 zasadniczy problem – nie jestem komputerowcem a brakuje mi programu do obrabiania zdjęć (np. likwidowanie czerwonych oczu, rozjaśnianie zbyt ciemnego a unikatowego zdjęcia, kadrowanie itd.). Czy mógłbyś mi podać jakieś namiary na darmowy najlepiej program, dość łatwy do samodzielnej obsługi na komputerze?
Małgosia”
Jest przynajmniej kilka programów, które możesz wykorzystać do tego celu. Są to:
- XnView – opis, strona producenta,
- IrfanView – opis, strona producenta – dodatkową zaletą programu jest możliwość dodawania pluginów w formacie Photoshopa (8bf) np. kalejdoskop,
- PhotoFiltre – opis, strona producenta,
- FastStone Image Viewer – opis, strona producenta,
- Photoscape – opis, strona producenta,
- Picasa – opis, strona producenta.
Swojego czasu, kiedy jeszcze nie miałem innych bardziej rozbudowanych programów, używałem tych trzech pierwszych z listy. Najczęściej InfranView, a jak czegoś tam nie mogłem zrobić (np. przetwarzanie hurtem wielu zdjęć) to używałem PhotoFiltre. Programy z tej listy, to głównie przeglądarki plików graficznych z wbudowanymi funkcjami podstawowej ich obróbki.
Obecnie możesz też korzystać z poprawiania zdjęć za pomocą programów działających on-line. Przykładem tego jest Adobe Photoshop Express. Wymaga założenia darmowego konta na stronie www.photoshop.com/tools. Strona jest w języku angielskim, ale jeśli to Ciebie nie przeraża to sama edycja zdjęć jest bardzo prosta i przyjemna. A to za sprawą podglądu miniaturek, które zanim użyjesz jakiegoś narzędzia pokazują podgląd efektu. Dzięki temu łatwo jest wybrać siłę potrzebnej zmiany. Zobacz zrzut ekranu na początku wpisu.
Ps. Jeśli korzystałeś/korzystałaś w któregoś ze wspomnianych programów i możesz go polecić, to napisz to proszę w komentarzu.
Ostatnie wpisy w kategorii - Inne
- Jak sprawdzić kiedy i gdzie zachodzi słońce? - 1.06.2023
- Panorama 360 - jaka wtyczka do WordPressa - 14.05.2019
- Jak w kilka sekund zrobić film ze zdjęć - 4.06.2018
- DxO OpticsPro 11 Essential Edition - program do RAWów za darmo do końca listopada - 20.10.2017
- Dlaczego aparat zapisuje JPGi mimo ustawionego zapisu w formacie RAW - 5.10.2017
- Darmowy program do zdjęć HDR - 15.06.2012
- Przeglądanie plików RAW z poziomu Windows - 22.11.2009
A ja dodam od siebie program Gimp. Co prawda wymaga przyzwyczajenia i w najnowszej wersji strasznie się tnie (przynajmniej u mnie) ale możliwości ma bardzo rozbudowane (praca na warstwach, obsługa krzywych… itp.). Wystarczy zerknąć na kilka tutoriali na YouTube. Jako amator dodam, że do podstawowej obróbki często używam Picasy.
a Gimp?
@Tomek. Gimpa specjalnie nie umieściłem w tej specyfikacji, bo zaliczam go do programów do zaawansowanej obróbki zdjęć. Ta lista miała zawierać tylko te programy, które służą do podstawowej obróbki i są w miarę proste w obsłudze. Ale jak najbardziej sam program Gimp jest godny polecenia, jeśli ktoś potrzebuje darmowego programu, który ma rozbudowane funkcje edycyjne.
Osobiście mój pierwszy program do obróbki to MS Paint 😀 . Następny był Gimp. Nadaje się on dla podstawowej obróbki jak i średnio zaawansowanej. Z werski 2,8 jestem bardzo zadowolony. jeśli mam płacić kikla K za program lub piracić wolę zassać sobię Gimpa i mieć, nieco mniej zaawansowane, darmowe oprogramowanie.
Gimp, dobry tablet i obróbka na poziomie pikseli, no i trochę pewnej reki i cierpliwości. Trzeba jednak mieć COŚ do obrabiania.
Polecam Adobe Photoshop Express, szybki i łatwy program online 🙂 Nie koniecznie trzeba instalować photoshopa, nawet dla laika takiego jak ja wystarcza, aby usunąć czerwone oczy czy wykadrować zdjęcia
Co do przeglądarki XnView, to używałam jej na początku, a potem Adobe Photoshop Express 🙂