Jak fotografować truskawki wrzucane do wody?

Oglądałem kiedyś zdjęcia owoców wrzucanych do wody. Bardzo mi się spodobały i postanowiłem zrobić coś podobnego. Myślę, że zdjęcia wyszły całkiem fajne. Zabawy było przy tym sporo, a truskawki były naprawdę smaczne. Zobacz jak łatwo samemu możesz zrobić tego typu zdjęcia.

Te zdjęcia, które oglądałem były robione w studio. Owoce były wrzucane do akwarium, a całość była oświetlona czterema lampami błyskowymi. Niestety nie miałem pod ręką żadnego pustego akwarium, nie planowałem też wycierać podłogi po sesji fotograficznej i rozkładać czterech lamp. Dlatego postanowiłem to uprościć. Jako naczynie wykorzystałem znacznie mniejsze szkło. Zdjęcia robiłem w ogródku więc nie musiałem się przejmować rozlaną wodą. Jako źródła światła wykorzystałem raz Słońce, a raz jedną lampę błyskową wspomaganą blendą. Całość stanowiska wyglądała tak:


Stanowisko fotografowania truskawek wrzucanych do wody. Z aparatem stałem po prawej stronie.

Do “zamrażania” na zdjęciu fotografowanej sceny możesz wykorzystać dwie metody. Pierwsza, to krótki czas migawki rzędu 1/1000s. Druga, to błysk z lampy błyskowej. Czas błysku to 1/1000s lub nawet krócej.

W pierwszej metodzie, by fotografować z tak krótkim czasem musisz posiadać silne źródło światła ciągłego. Doskonale sprawdza się tu nasze Słońce. Dlatego słoneczny dzień jest jak znalazł. Kiedy robiłem te zdjęcia miałem ustawione ISO 800 i przysłonę w granicach f/5.6, przy czasie 1/1000s.


Zdjęcie w świetle zastanym

Druga metoda uniezależnia Ciebie od światła zastanego. Wymaga jednak posiadania zewnętrznej lampy błyskowej i przewodowego lub bezprzewodowego jej wyzwalania. W tym przypadku miałem ustawione ISO 100, przysłonę f/16 i czas synchronizacji 1/250s. Przy tych ustawieniach światło zastane tylko w niewielkim stopniu brało udział w naświetlaniu klatki. Zamrożenie sceny było spowodowane krótkim czasem błysku z lampy. Dodatkowo jeszcze dodałem blendę by rozświetlić cienie.

Powyższe dwa zdjęcia są już wstępnie oczyszczone z niepotrzebnych rozprysków wody. W momencie wpadania truskawki do naczynia woda pryskała na różne strony. Truskawki zrzucałem z wysokości około 0.5m. Migawkę w aparacie wyzwalałem za pomocą wężyka spustowego.

Poniżej jeszcze zdjęcie bez czyszczenia.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego typu zdjęć, proszę pisz w komentarzu poniżej.

59 komentarzy do “Jak fotografować truskawki wrzucane do wody?”

    1. @pawel. Naczynie postawiłem na czarnej pleksi. Można też coś czarnego podłożyć pod zwykłą szybę. Szyba ma jednak dwie powierzchnie odbijające, co może być widać na zbliżeniach.

  1. całkiem użyteczny tekścik

    muszę kiedyś popróbować. Rozważam jeszcze wariant alternatywny: celowo wydłużyć nieco czas ekspozycji i dopalić “na drugą lamelkę” w starannie dobranym momencie. Co prawda nie wiem, czy przy owocach by się to sprawdziło…

    1. @Onibe. Robiłem takie zdjęcia z dłuższym czasem i woda wtedy wychodzi bardziej “uduchowiona”. Zamiast ostrego konturu widać ślady jak się ona przemieszczała. Też ciekawy efekt.

  2. genialna fotka te truskawy świetne, ja też robiłam podobne ale cytryne w plasterkach wrzucaną do wazonu mamy i na niebieskim tle i oświetloną 4 lampami w studiu i tu masz rację woda pryska wszędzie dlatego miałam folie rozciągniętą na podłodze

  3. Świetne zdjęcia, bardzo przydatne informacje…dziś jest piękny dzień więc zabieram się do robienia takich fotek:-)

  4. A moim zdaniem niestety zrobione strasznie na siłę i nieudolnie, lepszy efekt uzyskamy z minimalnym nakładem środków a efekty będą dużo bardziej powalające! Wystarczy zakupić w zoologicznym akwarium, małe, plastikowe, wydatek max 30zł, oczywiście truskawki też są potrzebne, najlepiej te z supermarketów, duże, nie krajowe, i teraz robimy tak! przy dobrej pogodzie, stawiamy nasze akwarium najlepiej na lustrze, żadnych blend z tyłu tylko jakieś kontrastowe tło, np. niebieskie, i focimy, efekt będzie o dużo bardziej powalający niż ta niestety nieudolna próba 🙁

  5. Super, że to opisałeś w jaki sposób można uzyskać tak fantastyczne zdjęcia – one są niesamowicie ciekawe! Właśnie taką kompozycję uwielbiam..

  6. A ja mam pytanie odnośnie synchronizacji: jak zgrywasz czas wpadnięcia truskawki do wody z wyzwoleniem migawki? Przy takim krótkim czasie wydaje się to dla mnie niemożliwe, by uchwycić właśnie tę konkretną jedną tysięczną sekundy na zdjęciu 🙂

    1. @Katia. Jeśli chodzi o synchronizację czasu wpadnięcia truskawki do wody z wyzwoleniem migawki, to jest to synchronizacja manualna. Jedną ręką trzymam truskawkę, a w drugiej wężyk spustowy migawki. Puszczam truskawkę i na wyczucie klik. Oczywiście zdarzą się ujęcia kiedy za szybko nacisnę i truskawka wtedy na zdjęciu wisi nad wodą 🙂 Ale większość ujęć była takich, że coś tam wyszło. Właśnie cała zabawa na tym polega, że nie wiadomo, co wyjdzie i za każdym razem chce się na podglądzie zobaczyć, co tam zostało uchwycone.

  7. 🙂 W niektórych ujęciach widać w rozbryzgu wody otaczającą zieleń. Tys piknie. Muszę popróbować takiego patentu w ogródku, żeby mnie z domu nie wymeldowali.

  8. a może by tak nasz admin pokazał jak wyglądają wisienki potraktowane w podobny sposób rumem ? Pewnie z racji kształtów bardziej opływowych będzie mniej rozprysków ale zdjęcia będą- palce lizać! 😉

  9. W jaki najprostszy sposob “wyczyscic” te niepotrzebne krople wody? Wiem ze niektorym moze sie wydac to pytanie banalne, ale jestem laikiem stawiajacym pierwsze kroki…Bede wdzieczna za zrozumienie 🙂

    1. @claudia. Tego typu zdjęcia praktycznie można zrobić każdym aparatem (również kompaktowym), w którym można manualnie sterować ekspozycją. Przydaje się tu tryb M lub T (Tv), w którym ręcznie ustawiasz czas migawki. Ponadto aparaty kompaktowe mogą mieć trochę większą zwłokę niż lustrzanki w wyzwoleniu migawki (czas od naciśnięcia spustu migawki do faktycznie jej wyzwolenia). Musisz po prostu wyczuć kiedy od puszczenia truskawki musisz nacisnąć przycisk migawki.

  10. do claudia – jeli masz b.prosty program Picasa,możesz skasować stosując poleceniem “retusz”.Jak poćwiczysz bedzie b.proste. W Gimp jest “stempel” lub “pędzel” ale też trzeba poćwiczyć.Powodzenia.

  11. Ponieważ temat chwycił – proponuję zamieszczać swoje wyniki.Mogą być ciekawe , pouczające a pewnie i pełne niespodzianek. Co Ty na to Przemku ?Czy to podpuszczanie?

  12. Upsss nowe wyzwanie…zdjęcia b. mi się podobają i te czyszczone i nie, jutro mam nadzieje zacznę próby i postaram się gdzieś umieścić,podam gdzie i proszę krytykę. pozdrawiam

  13. świetne ujęcia i ciekawie opisane jak to zrobić myśle że w wolnej chwili się skusze na coś takiego 😉 mam jeszcze jedno zasadnicze pytanie na czym stoi szklanka co to za materiał zwykłe szkło ?

    1. @Ewelina. Szklane naczynie jest postawione na czarnej, błyszczącej pleksi. Inne rozwiązanie to szyba i pod nią czarny materiał. Ponieważ szyba jest przeźroczysta, to ma dwie powierzchnie odbijające. Będzie więc w niej podwójne odbicie.

  14. Ewelina.Mam świetne szkło.Podstawka pod telewizor Sharp.Telewizor wisi, więc podstawka stanowi doskonałe tło do ćwiczeń.Im szkło grubsze tym ciekawsze efekty.Weź kawałek szyby i lakier albo inną farbę w puszce i pomaluj jedna stronę szybki.Możesz pod szkło podłożyć czarną folię ogrodniczą albo z torby.Efekt podobny.Jedno jest b.ważne nie może być zadrapań.Obiektyw jest niemiłosierny. Pyłki,okruchy i zadrapania będą widoczne..Przemku ,proszę mnie poprawić.Ja to stosuję.Robię zdjęcie ob. 50-tką a potem można wycinać.Albo zakładam szkło powiększające na obiektyw x4 lub x6 i mam niby makro,a wtedy drugi plan jest czarny i rozmyty (brak widocznych uszkodzeń)a błysk dobrze odwzorowuje wodę.Reszta to ćwiczenia.Pozdrawiam.J

  15. http://i47.tinypic.com/161x1sn.jpg
    Witam, jestem początkującym fotografem amatorem. Spróbowałem wrzucania owoców do wody i oto efekt. Chciałbym się dowiedzieć co w tym zdjeciu jest źle poczynione 😀 bo od razu widać, że różni się od waszych. Trochę przepalone, ale to chyba tak nie razi? Czy te szumy są bardzo widoczne? Czy nie przesadziłem z kontrastem? I czy ten odblask trawy po prawej rzuca się w oczy i przeszkadza? Pewnie też nie jest dość ostre?
    Nie wiem czy zdjecie od razu było nie dosc dobre, czy moje zdolności przeróbki są mierne. Krople wody były zamrażane krótkim czasem, nie posiadam lampy (poza wbudowaną, która daje świetne efekty jak każdy wie :D). Jeszcze wyjaśnię, że mówiąc, że różni się od waszych mam na myśli np. to, że wasze są plastyczne i hmm.. czyste 😀 Proszę o porady (bez zbędnych uszczypliwości, bo mam świadomość przeciętności swych umiejętności)

  16. fif.Witam, myślę że wykonałeś kilkanaście zdjęć.Popracuj i wykonaj 100. Masz w aparacie program Automatyczny z błyskiem i bez i sportowy.Zobacz przy 1000 i 500 – to nic nie kosztuje tylko ładowanie aku. Pobrałem Twoje zdjęcie i troszkę się nim pobawiłem w prostym programie graficznym. Jeśli masz jakiś prosty program zdjęcie jest do tego wystarczająco dobre.Myślę,że już wiesz ,że wykonywanie zdjęć szklanych naczyń z wodą i bez jest dosyć trudne.To jak zawsze skojarzenie właściwego czasu ,tła i oświetlenia. Niestety nie mogę tego pokazać na forum bo jest TWOJĄ własnością intelektualną.Nasze adresy znane są tylko adminowi.Ja nie mam nic przeciwko temu ale On musi się zgodzić Ci na przekazanie mojego adresu.Powodzenia w dalszych próbach.

  17. Fotografowanie szkła nie jest trudne jeśli ma się sprzęt i trochę wiedzy. Wystarczy jedna lampa, aparat na statywie, wyzwalacz radiowy, odpowiednio tło. I można się bawić. Można użyć też kilku lamp. Jeśli na każdą z lamp założymy filtr barwny możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty. Np przy truskawce można z boku podświetlić drugą lampa z zielonym lub niebieskim filtrem, da to fajny efekt kolorystyczny. Przez odpowiednie zastawki można też ukierunkować światło, żeby lampa oświetlała tylko część sceny. Trochę pracy i np możemy uzyskać efekt, że woda tryskająca ze szklanki jest zielona, a reszta kolorystycznie neutralna (no nie do końca, trochę zielonego poleci z odbicia od wody).

  18. wer,jesteś praktykiem.! Jeszcze jedno,jeśli podświetlisz dno szklanego naczynia uzyskasz efekt podobny do światłowodu.Przy czarnym tle kolor jest przenoszony na ścianki i powstaje delikatne podświetlenie – jak w światłowodzie.W programach komputerowych spotkałem to pod nazwą -neon.Robiłeś już takie zdjęcia? Ja zastosowałem to do wykonania grafiki kieliszków, i to co jest przez fotografów zwalczane(blaski na ściankach)w tym przypadku pozwoliło na dodatkowe zaakcentowania wypukłości szkła.Popatrzę na to za rok – może będzie mi się jeszcze podobało?

  19. W przypadku szkła blaski na ściankach są konieczne, żeby uwypuklić kształt. Na tym polega fotografowanie szkła białe na czarnym. W przypadku czarne na białym na brzegach trzeba odbić czarne tło. Szkło widzimy tylko przez zniekształcenia obrazu za nim i przez odblaski na krawędziach.

  20. Naprawdę świetne zdjęcia. Czy nie bałeś się zastosować tak dużego ISO? Nie wiem jak udało ci się uzyskać tak doskonałe zdjęcia bez ziarnistego efektu.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz