Z jakim czasem migawki robić zdjęcia fontanny?

Jak robić zdjęcia fontanny - 5360800

Fotografując fontannę w zależności od czasu naświetlania możesz uzyskać różne efekty. Od zamrożenia tryskających w górę kropel wody po całkowite odrealnienie fontanny i pokazanie białych smug pokazujących tor ich przemieszczania się. Na kolejnych zdjęciach możesz zobaczyć tego efekty. Zdjęcia zaczynają się od ujęcia zrobionego przy czasie 1/2000 sekundy, a kończą na czasie 2 minut.

Więcej na temat tworzenia zdjęć przy różnym czasie naświetlania będzie w ebooku Magia czasu migawki. Zapraszam do zapisania się na darmowe jego fragmenty i informację o pełnej wersji kiedy już będzie skończona.

Ps. Zdjęcia innej fontanny możesz zobaczyć też we wpisie Światło, woda, dźwięk – pokaz fontann w Barcelonie

4 komentarze do “Z jakim czasem migawki robić zdjęcia fontanny?”

  1. Cześć Przemek.
    Oglądają twoje zdjęcia zauważyłem, że na początku (pierwsze foty), operowałeś stałymi ustawieniami przesłony i ogniskowej. Natomiast w kolejnych zmieniałeś czas (to oczywiste), ale zmieniałeś czułość. Na dalszych zdjęciach już manipulujesz a to przysłoną a to czułością. Zdaję sobie sprawę, że chciałeś pokazać wszystkie zdjęcia w podobnym świetle. I tu moje pytanie: czemu od początku nie zmieniałeś przysłony (czyli w skrócie, skracasz czas naświetlania i tym samym zwiększasz przysłonę – chodzi mi o wielkość otworu). Uczę się fotografii, często zaglądam na twoja stronę (bardzo dziękuję, że ją prowadzisz), ale właśnie zastanowiła mnie jaki wpływ miała Twoja zabawa ustawieniami podczas robienia kolejnych zdjęć.
    Z góry dzięki za odp.

    1. @Jaro. Przy robieniu tych zdjęć korzystałem z jednego filtra, który dawał przyciemnienie sceny o -10EV. Aparat był w trybie Tv (S) by kontrolować czas migawki. Pozostałe parametry dobierała automatyka aparatu. Najpierw szły zdjęcia bez filtra szarego. Przy czasie 1/2000s aparat mocno otworzył przysłonę i podniósł ISO by uzyskać poprawną ekspozycję. Wraz z wydłużaniem czasu migawki aparat schodzi z ISO do niskiego 100 i później zaczyna przymykać przysłonę. Tak się dzieje aż do zdjęcia przy czasie 1/8 sekundy. Później nakręciłem gęsty filtr szary i aparat znowu musiał otworzyć przysłonę i podnieść ISO. Przy dalszych zdjęciach sytuacja się powtarza. Wraz z wydłużeniem czasu migawki spada najpierw wartość ISO do 100, a później przymykana jest przysłona.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz