Jak połączyć zdjęcia w startrails lub timelapse?

Startrails - ślad pozornego ruchu gwiazd

Jedną z technik pokazania ruchu gwiazd jest połączenie kilku ujęć w jedno. Dysponując wieloma zdjęciami można je ponadto ułożyć w sekwencję i zaprezentować jako film timelapse. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś lub zastanawiałaś się jak to sprawnie zrobić to jest na to odpowiedź.

Na początek potrzebujesz sekwencji zdjęć.

Sekwencja zdjęć do startrails
Sekwencja zdjęć, których część wykorzystałem do połączenia i utworzenia zdjęcia ze śladami pozornego ruchu gwiazd. Wszystkie natomiast zostały użyte do filmu timelapse.

Drugi konieczny element to program, który połączy zdjęcia. Ja skorzystałem z darmowego programy Startrails w wer. 2.3. Można go wykorzystać zarówno do łączenia ujęć w jedno zdjęcie, jak i w film.

Program do pobrania z adresu
http://www.startrails.de/html/software.html

Przy okazji podziękowania dla Krzyśka za podesłanie mi tego linku.

Program - Startrails v. 2.3

Obsługa programu jest bardzo prosta. Najpierw należy załadować zdjęcia przeznaczone do połączenia “File/Open images”, a później je połączyć w jedno zdjęcie “Build/Startrails” lub film “Build/Video”. Możesz pozostawić ustawienia domyślne lub wprowadzić własne.

Zdjęcie otwierające wpis jest efektem połączenia ujęć w jedno zdjęcie. Później je tylko trochę “dopieściłem” w Photoshop Elements. Poniżej natomiast efekt w postaci filmu timelapse. Jest bardzo krótki, bo trwa raptem 3 sekundy. Efekt lepiej jest widoczny, gdy powiększysz go na cały ekran.

Więcej na temat tworzenia, łączenia zdjęć i problemów z tym związanych napiszę w ebooku Magia czasu migawki. Zapisz się już dzisiaj na darmowy jego fragment i informację o pełnej wersji.

Ps. Znalazłem jeszcze jeden program DeepSkyStacker do “wywoływania” zdjęć gwiazd. Jeszcze go nie sprawdzałem. Wygląda jednak na to, że może on się przydać do wyciągania maksimum informacji/jakości ze zdjęć źródłowych.

8 komentarzy do “Jak połączyć zdjęcia w startrails lub timelapse?”

 1. Witam.
  Przemek czy aby wykonać zdjęcie gwiazd (takie jakie pokazujesz na stronie), zależy tylko od programu Startrails lub innego czy też można wykonać przez czas naświetlania taki/e obiekty?
  I drugie pytanie w jakim odstępie czasowym robiłeś te 57 zdjęć? Bo niestety nie zdradziłeś, nie napisałeś.

  1. @Jaro. Ślady gwiazd na niebie można też robić jako długie naświetlenie na jednym ujęciu, ale są z tym związane pewne ograniczenia. Po pierwsze istniejące światło stałe, naziemne będzie w takiej sytuacji mocno przepalone. Więc zdjęcie trzeba robić faktycznie gdzieś w terenie niezaludnionym i nieoświetlonym sztucznie. Po drugie przy dłuższym naświetlaniu bardziej nagrzewa się matryca, a im matryca cieplejsza tym generowane są większe szumy cyfrowe. Po trzecie przy ekstremalnie długich naświetleniach musisz zapewnić w aparacie ciągłość zasilania. A w nocy bywa chłodno i czas pracy na akumulatorkach spada, więc kilkugodzinne naświetlanie raczej odpada, chociaż nie sprawdzałem. Przy serii zdjęć masz ten komfort, że jeśli akumulator w końcu padnie to i tak już sporo zdjęć masz zrobionych. Dlatego do zdjęć z bardzo długim czasem naświetlania lepiej nadają się aparaty na błonę fotograficzną.
   Jeśli chodzi o drugie pytanie to te zdjęcia były robione z czasem naświetlania 1 minuta w odstępach co 1 min. 10s. Natomiast jeśli chcesz robić zdjęcia do timelapsa to lepszym rozwiązaniem jest naświetlanie przez 30 sek. co np. 35 sek. Mając więcej zdjęć można wydłużyć film i mieć przy tym płynne przejścia.

   Ps. Na blogu już nie “zdradzam” wszystkiego 🙂 bo nie wiem czy dany temat interesuje czytelników. Wrzucam post, zdjęcie, trochę opisuję i czekam na pytania i komentarze. Pod każdym wpisem jest pole, w którym można zadawać pytania, a ja z chęcią odpowiem. Dzięki więc za pytania.

  1. @Kras. W tym przypadku dawałem 10 sekund odstępu, ale pewnie 5 też by starczyło. Chodzi o to, by aparat miał czas na zapis ujęcia. Nie sprawdzałem jeszcze przy jakim najkrótszym czasie między zdjęciami by się zaczął zatykać.

 2. Bardzo ciekawy artykuł, dzięki niemu dowiedziałem się o programie startrails, który wykorzystałem dzisiaj w moim pierwszym timelapse. Mam tylko pytanie odnoście jakości filmu. u Pana jest ona bardzo dobra, mój timelapse składający się z 393 zdjęć pozostawią pod względem jakości sporo do życzenia. Mimo, że zdjęcia są ostre film wygląda przeciętnie. Czy ma pan jakieś rady?
  Pozdrawiam

  1. @Matek. Jeśli program jest ten sam, to efekt jakościowy powinien być podobny. Być może jednak program nie korzysta z własnych kodeków do tworzenia filmu, ale z tych, które są w systemie. Ja mam u siebie zainstalowany pakiet “K-Lite Codec Pack”, ale nie wiem czy faktycznie z tego to wynika.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz