Jeśli chcesz fotografować płatki śniegu to jest na to kilka sposobów. Jeden z nich opisywałem już na blogu we wpisie Jak fotografować płatki śniegu? Inną technikę wykorzystałem przy zdjęciach z wpisu Spotkanie z płatkami śniegu. Tu …
… był wykorzystany tylko jeden obiektyw przykręcony do aparatu odwrotnie. Za pomocą pierścienia odwrotnego mocowania. Więcej przykładów zdjęć i opis tej metody znajdziesz we wpisie Jak zaoszczędzić 3,5 tyś. zł na obiektywie do makro?
Poza obiektywem zamocowanym odwrotnie zastosowałem doświetlenie z lampy błyskowej. Dało to mi możliwość fotografowania z ręki. 4 lata temu kiedy opisywałem metodę zdjęć przy świetle zastanym, musiały one być robione ze statywu. Teraz miałem łatwiej. Nie jest to może zbyt eleganckie rozwiązanie. Do nadmuchiwanego rozpraszacza dokleiłem taśmą kartkę papieru. Jak na zdjęciach poniżej.
Same płatki śniegu łapałem, tak jak poprzednio, na opakowanie do płyty CD.
Najtrudniejszym z tego wszystkiego jest złapanie ładnego płatka śniegu. W tym roku zima nie rozpieszcza i mało było dni, kiedy padający śnieg nadawał się do fotografowania. Może jednak będzie jeszcze okazja.
Na zakończenie krótki film pokazujący efekt topiących się płatków śniegu. Zdjęcia timelapse. Kiedy robiłem te zdjęcia w pewnym momencie padła bateria i musiałem wymienić ją na naładowaną. Niestety aparat został poruszony i na filmie widoczny jest skok związany z niewielkim przesunięciem kadru. Sorki.
Ps. Zdjęcie otwierające wpis jest sumą kilkunastu ujęć z ostrością ustawioną na różną odległość. Dzięki temu możliwe było pokazanie płatków śniegu w większej głębi ostrości. Nie wyszło idealnie bo zabrakło kilku ująć dla najbliższej odległości, ale i tak jest lepiej niż na pojedynczym zdjęciu.
Dodatkowe strony i przykłady zdjęć:
– Niesamowite zdjęcia śniegu domowym sposobem – gazeta.pl
– Płatki śniegu na fotografiach Andrei Osokin – swiatobrazu.pl
– Wilson A. Bentley. Człowiek, który jako pierwszy sfotografował płatki śniegu – swiatobrazu.pl
– Płatki śniegu – jak powstają i co decyduje o ich wyjątkowym kształcie? – ekologia.pl
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024
Witam! Bardzo zaciekawił mnie sposób fotografowania płatków śniegu aparatem kompaktowym. Mam od niedawna canona SX260HS i chociaż dopiero raczkuję w przygodzie z aparatem, chciałabym już wykonać jakieś niebanalne zdjęcie.Z pewnością skorzystam z Twoich rad, jak tylko upoluję potrzebny obiektyw, tylko czy uda mi się go zamocować do mojego aparatu? Serdecznie dziękuję za wszystkie udostępnione , a jeszcze nieprzyswojone przeze mnie tajniki fotografii, serdecznie pozdrawiam-Róża
@roza. Jeśli SX260HS nie ma możliwości dodania do niego tulejki na filtry i wkręcane akcesoria, to pozostaje metoda “ręczna”. Po prostu musisz trzymać dodatkowy obiektyw przed aparatem, lub robić zdjęcia ustawiając całą scenę na stole. Zobacz wpis Jak zrobiłem zdjęcia makro. Dodatkowy obiektyw w zależności od ustawionego zooma w aparacie kompaktowym możesz ustawić normalnie lub odwrotnie (przednią soczewką do aparatu).
Mnie również interesuje tryb makro w fotografii. Posiadam kompakt Sony DSC-HX100V i może ktoś ma jakieś doświadczenie w dostosowaniu tego aparatu do takich zdjęć. Podpowiedzi mile widziane. Z tego blogu rzeczywiście można przyswoić wiele ciekawych informacji szczególnie dla początkujących. Pozdrawiam!
A to świetny pomysł……….brawo