Jest to propozycja, dla osób, które potrzebują zrobić szybko zdjęcie przedmiotu bez jego cieni. Do tego potrzebujesz stanowiska, w którym na obiekt pada światło z wielu stron. Na poniższych ilustracjach z detalami zobaczysz jak zrobić namiot bezcieniowy z dwóch kartek papieru i taśmy klejącej. Zdjęcia i opis podesłał mi Jacek. Serdeczne dzięki. Tego typu rozwiązanie możesz wykonać praktycznie wszędzie i pewnie nawet krócej niż tytułowe 3 minuty. Zapraszam do własnych testów.
Kropką zaznaczone miejsce, w którym leżała moneta
Łączenie taśmą klejącą w taki sposób by nie było prześwitów
Sposób klejenia do dolnej kartki
Prawa krawędź i łączenie z podstawą namiotu
Zdjęcie przy automatycznym balansie bieli
Balans bieli ustawiony dla światła sztucznego
Zdjęcie wykonane przy świetle słonecznym i balansie bieli ustawionym na światło dzienne
Opis od Jacka jak samemu możesz zrobić namiot bezcieniowy:
“Namiot bezcieniowy jest najprostszym z możliwych. Aby pokazać, że można dosyć wygodnie wykonać w nim zdjęcie “znalezionej monety” np. na wykopaliskach – wykonałem takowe we własnej kieszeni. Czy
dobrze zrobiłem zdjęcia? To oceni historia. Wykonane zostały trzy – przy różnym ustawieniu b.bieli. Ostatnie ulepszyłem trochę w Picasa. Wykonałem je pod małym katem, co widać po bocznej powierzchni
monety. Chciałem pokazać delikatnie tłoczenie. Kolor porównywalny – można jeszcze dopracować – ustawiając dokładnie b.bieli.
Oświetlenie tym co w rękę wpadnie. 1 albo 2 lampy z wierzchu. 2 albo jedna od góry druga od dołu, albo słońce (czyli światło dzienne). Wszyscy zawsze robią zdjęcia kontrolne i dopracowują swoja metodę. Podstawę namiotu przy oświetleniu górnym lub bocznym może stanowić biały ręcznik, koszula albo podkoszulek. ;)”
Ps. Inną metodę na oświetlenie do fotografii monet pokazałem we wpisie Jak fotografować monety. Tam też w komentarzu pod wpisem Jacek wspomina o pokazanym wyżej namiocie bezcieniowym.
Ostatnie wpisy w kategorii - Zrób to sam
- Wspornik do monopodu - 15.04.2019
- Woreczek z grochem (a nawet dwa worki) zamiast statywu - 11.04.2019
- Uchwyt giętki, sprężynowy, giętkie ramię do makrofotografii - 10.04.2019
- Jak robić zdjęcia przez szybę, by nie było widać w niej odbić - 18.04.2018
- Wymiana klapki zasłaniającej gniazda w Canonie EOS 50D - 13.12.2017
- Camera obscura z aparatu cyfrowego, czyli jak robić zdjęcia bez obiektywu - 23.11.2017
- Płytka odbijającą światło z lampy - jak zrobić i wykorzystać - 26.01.2017