Ogromna popularność smartfonów czy telefonów komórkowych wyposażonych w niezłej jakości aparaty fotograficzne, sprawiła, że od kilku lat zmniejszyła się sprzedaż najprostszych aparatów cyfrowych. Producenci widząc ten niepokojący dla nich trend, wprowadzili kilka rozwiązań, jakie mają sprawić, że cyfrówki nadal będą kupowane jako niezbędny sprzęt, który swymi możliwościami przewyższa każdy telefon z wbudowanym aparatem.
Nie tylko wymienna optyka
Najprostsze i najtańsze aparaty cyfrowe (link prowadzi do kategorii “Aparaty kompaktowe” na saturn.pl), przez wielu złośliwie zwane małpkami, często oferują wiele możliwości i zabawy z fotografią. Nie tylko kilka lub kilkanaście programów automatycznych dostosowanych do okoliczności robienia fotografii, ale także ręczne ustawienia niektórych parametrów. Sporo, ale dla wielu to za mało. Około dekady temu duże uznanie miały aparaty hybrydowe, które wyposażone w optykę znaną ze zwyczajnych cyfrówek, umożliwiały manualne ustawienia parametrów – były więc tańszą alternatywą lustrzanek. I podobnie do lustrzanek wyglądały – duże i ciężkie nie stały się częścią cyfrowej rewolucji. Kolejnym etapem była popularyzacja lustrzanek cyfrowych – horrendalnie drogi sprzęt zaczynał być dostępny cenowo. Liczący się producenci wprowadzili obok modeli dedykowanych profesjonalistom, także te przeznaczone dla amatorów. Ogromna możliwość personifikacji – wymienne obiektywy pozwala na fotografowanie nie tylko podczas wakacji, ale także podglądanie przyrody. Wiele możliwości i dwie wady – rozmiar oraz masa sprzętu. Ostatnim wartym uwagi trendem są aparaty kompaktowe z wymienną optyką – malutkie i łatwe w obsłudze urządzenia, które wiele potrafią, gwarantując bardzo wysoką jakość zdjęć. Dobre rozwiązanie, ale raczej nie jest alternatywą wobec porządnej klasycznej lustrzanki. Jako uzupełnienie sprawdzi się znakomicie.
Gdzie kupić?
Kilka typów aparatów czy ogromny wybór modeli to raj dla klienta, ale tylko pozorny. Większość stacjonarnych sklepów oferuje te same modele, do których (w przypadku lustrzanek) dołączany jest najprostszy obiektyw. Ten lepszy trzeba dokupić samodzielnie. Możesz więc ruszyć na zakupy do porządnego sklepu internetowego. Tutaj klient nie będzie ograniczony liczbą modeli, może też przebierać w akcesoriach, mając gwarancję niższej ceny i późniejszej satysfakcji. Samodzielne porównanie parametrów w interesujących nas modelach sprawi, że nie będziemy sugerować się opinią sprzedawcy, lecz dobierzemy aparat idealnie dopasowany do naszych potrzeb.
Ps. od autora bloga
Wybierając aparat dla siebie na pewno warto sprawdzić jego parametry techniczne i opinie użytkowników. Do tego najlepiej nadaje się Internet i dostępne tam strony sklepów internetowych oraz serwisów publikujących testy sprzętu. W porównywarkach cen możesz też wyszukać wiarygodny sklep, który będzie oferował dany aparat w najniższej cenie. Tarto więc tu sprawdzić nie tylko cenę sprzętu ale również opinie o sklepie.
Zanim jednak złożysz zamówienie warto poszukać tego aparatu w realu i sprawdzić jak on leży ci w dłoni i jak przebiega zmiana parametrów naświetlania. Tu przydatne są stoiska w sklepach stacjonarnych, ale tylko połowicznie, bo tu nie włożysz karty pamięci do aparatu i nie zrobisz nim zdjęć testowych, niemniej samo chwycenie aparatu do ręki może już zadecydować o jego kupnie lub nie. Natomiast samodzielne wykonanie testowych zdjęć możliwe jest na targach fotograficznych oraz na imprezach/spotkaniach/warsztatach organizowanych przez większe serwisy internetowe, magazyny fotograficzne oraz producentów. W większych miastach są też wypożyczalnie sprzętu fotograficznego. Więc jest trochę możliwości.
Oczywiście aby samemu zadecydować, czy dany aparat jest dla ciebie, potrzebujesz pewnego doświadczenia. Jeśli jesteś na początku swojej drogi fotograficznej to proponuję pierwszy aparat kupić z zamysłem, że będzie on jedynie na krótki okres czasu np. roku. Więc nie powinien być to egzemplarz drogi, tylko coś tańszego ale dający możliwość ręcznego ustawiania parametrów ekspozycji. Dobrze by miał też zapis zdjęć nie tylko w formacie JPG ale i RAW oraz wymienną optykę. Wymienna optyka, bo dużo frajdy może dać robienie zdjęć z wykorzystaniem tańszych starych obiektywów manualnych. Do tego będzie tylko potrzebna odpowiednia przejściówka.
Warto też przypomnieć, w zasadzie już truizm, że najlepszy aparat to taki, który masz pod ręką. Więc jeśli odstrasza cię noszenie torby z aparatem i obiektywami zdecyduj się na coś poręczniejszego. Lepszy mniejszy aparat pod ręką niż cała torba sprzętu w domu. Na pewno wybór pierwszego aparatu to niełatwa decyzja.
Zobacz też co o wyborze aparatu pisałem we wpisie Jaki kupić aparat fotograficzny lub/i obiektyw?
Ostatnie wpisy w kategorii - Aparaty
- Wymiana gumowej klapki w Canon EOS 5D - 10.04.2024
- Jak dobrać obiektyw do aparatu? Czy wybrany obiektyw będzie pasował? - 14.11.2023
- Przysłona w aparacie - poradnik obsługi aparatu fotograficznego - 12.10.2022
- Dlaczego takie same ujęcia wychodzą lepiej robione komórką niż aparatem? - 24.08.2022
- Jaki rozmiar matrycy w aparacie jest najlepszy? - 6.04.2022
- Jak rozdzielić ustawianie ostrości i ekspozycji w aparacie? - 23.09.2021
- Co oznacza "przesunięcie programu - Ps" w aparatach Olympus - 30.08.2021