W dniu Wszystkich Świętych tysiące zniczy tworzy niepowtarzalne oświetlenie. Zobacz, jakie wtedy możesz robić zdjęcia na cmentarzu.
Już kilka razy podejmowałem ten temat. Zdjęcia zrobione w zeszłym roku możesz zobaczyć tutaj. Wtedy korzystałem z małej głębi ostrości i zoomowania w czasie długiego czasu naświetlania. Tym razem chciałem spróbować czegoś innego.
W Chodzieży cmentarz nie jest położony na płaskim terenie. Patrząc od wejścia głównego, pnie się pod górę. Dzięki temu na odwiedzających robi ogromne wrażenie. Widać od razu ogrom lampek. W takiej sytuacji pierwsze w kolejności nasuwa się zrobienie zdjęcia pokazującego ten ogrom lampek.
Możesz więc zrobić zdjęcie, na którym widać wiele oświetlonych grobów.
Jest to więc zdjęcie pokazujące sam cmentarz. Zdjęcie zrobione ze statywu: czas 8 sekund, f/8, ISO 400. Dopiszę jeszcze, dlaczego ISO 400, a nie 100, bo dostałem takie pytanie. Po prostu nie chciało mi się tyle czekać. Przysłona f/8 zapewniała odpowiednią głębię ostrości i przy niej oraz przy ISO 100 czas naświetlania musiałby być 30 sekund. Oczywiście pod względem technicznym lepiej dać ISO 100, ale ja jakoś coraz mniej jestem na tym punkcie uwrażliwiony. Różnica między ISO 100 a 400 nie jest duża. Co innego, gdyby to było np. ISO 1600 a 6400. Poza tym w przypadku zdjęcia publikowanego w Internecie te różnice jeszcze bardziej się zacierają.
Innym tematem są same znicze. W tym roku zmieniłem punkt widzenia i powstało takie zdjęcie. Widok z góry.
To zdjęcie musiało już być zrobione z ręki. Dlatego zastosowałem jasny obiektyw i wysokie ISO. Ekspozycja: czas 1/80 sekundy, f/2.8, ISO 1600.
Na koniec postanowiłem jeszcze zrobić zdjęcie z oddali. Chciałem, aby były widoczne drzewa oświetlone ogniem ze zniczy. Tak powstało zdjęcie otwierające wpis. Ekspozycja: 30 sekund, f/5, ISO 800. Zdjęcie oczywiście było robione ze statywu.
Wszystkie zamieszczone zdjęcia zostały wywołane z pliku RAW za pomocą programu Adobe Lightroom. Poniżej jeszcze inna wersja, inaczej wywołanego zdjęcia pokazanego na początku.
W tej wersji, z pliku źródłowego zostało wydobytych jeszcze więcej gwiazd. Generalnie cała obróbka zdjęcia była skupiona na wydobyciu gwiazd oraz na pokazaniu oświetlonych drzew. Brzozy z żółtymi liśćmi, oświetlone ciepłym światłem z zapalonych zniczy, dają wrażenie prawie płonących drzew.
Więcej o robieniu zdjęć na cmentarzu przeczytasz we wpisie Fotografowanie na cmentarzu w dniu Wszystkich Świętych.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024
Jeżeli statyw to dlaczego ISO 400 a nie 100?
@Daniel. Z lenistwa. Nie chciało mi się tyle czekać. 8 sekund zamiast 30. Oczywiście ISO 100 jest lepsze, ale z tego zdjęcia i tak nie będę robił plakatu. A w przypadku publikacji w Internecie różnica pomiędzy ISO 100 a 400 jest praktycznie pomijalna. Co innego gdy ISO jest znacznie większe.
Fenomenalne te zdjęcia. Zastanawiałem się nad zakupem Nikona D3300, czy będę w stanie robić nim takie fotki?
@Marek. Dziękuję. Niezależnie jaki aparat kupisz możesz robić tego typu zdjęcia. Dwa pierwsze były robione w trybie manualnym przy dłuższych czasach naświetlania więc poza aparatem będziesz potrzebował statywu. Trzecie zdjęcie było robione z ręki i wymagało jaśniejszego obiektywu. Sam aparat to nie wszystko, ale od niego trzeba zacząć. Do tego typu zdjęć nie ma jakichś specjalnych wymagań. Wystarczy, że aparat ma tryb manualny M i możliwość wyzwalania z pilota lub za pomocą samowyzwalacza. Nikon D3300 spełnia te kryteria.