Dzień Wszystkich Świętych, to szczególny okres zadumy przy grobach. Fotografowanie na cmentarzu związane jest głównie ze światłem z zapalonych zniczy, które tworzy niepowtarzalny klimat. Zdjęcia na cmentarzu należy jednak robić z wyczuciem sytuacji bez rzucania się w oczy.
Poniżej znajdziesz opis kilku głównych spraw, na które warto zwrócić uwagę przy fotografowaniu na cmentarzu (np. z ręki, czy ze statywu, jaki tryb, jaki balans bieli …). Znajdziesz też linki do wcześniejszych artykułów z przykładami zdjęć i różnych technik ich wykonania. Od klasycznych po zoomowanie i poruszanie aparatem w czasie naświetlania.
Fotografowanie na cmentarzu z ręki, czy ze statywu
Jeśli twoim tematem będą same jasno świecące znicze, to możesz śmiało robić zdjęcia z ręki. Przy jasnym obiektywie może się okazać, że nawet nie będziesz musiał mocno podnosić ISO. Jeśli jednak będziesz łapał w kadrze większą część cmentarza, to do zachowania niskiego ISO będzie potrzebny statyw. Ten też się przyda do zdjęć z zoomowaniem i innymi efektami związanymi z poruszaniem aparatu w czasie naświetlania. Przykłady znajdziesz pod linkami umieszczonymi na końcu wpisu.
Jaki tryb fotografowania
Jeśli będziesz robił zdjęcia w trybie automatycznym, to może się okazać, że ze względu na stosunkowo niewielka ilość światła aparat będzie podnosił mocno ISO i uzyskasz wysoki poziom zaszumienia zdjęcia. Zwróć więc uwagę jakie wartości ISO dobiera aparat.
Lepszym rozwiązaniem może okazać się przejście na tryb P i na sztywno ustawienie takiej wartości ISO, przy której czasy naświetlania nie wychodzą jeszcze zbyt długie. A jakie konkretnie są te zbyt długie czasy? To zależy jak stabilnie jesteś wstanie trzymać aparat. Zobacz poprzedni wpis na ten temat. Jeśli już wiesz przy jak długim czasie możesz robić zdjęcia z ręki, to możesz wykorzystać tryb priorytetu czasu migawki.
Przy zdjęciach ze statywu u mnie najlepiej spisuje się tryb manualny. Wtedy ustawiasz wszystkie składniki ekspozycji samodzielnie. Wystarczy zrobić jedno zdjęcie testowe w dowolnym trybie i już wiesz jaki masz punkt wyjścia do zdjęć w trybie manualnym.
Fotografowanie na cmentarzu wiąże się z dużymi kontrastami dlatego przy ustawianiu poprawnej ekspozycji może się okazać przydatny alarm prześwietleń.
Jaki balans bieli ustawić
Jeśli nie zapisujesz zdjęć do formatu RAW, to warto zadbać o właściwy balans bieli. Przy tak ciepłych kolorach automatyczny balans bieli potrafi się pomylić. Jeśli chcesz uzyskać mocno ciepłą kolorystykę zdjęcia, to ustaw WB na światło dzienne lub lampę błyskową. Jeśli chcesz mieć nadal ciepłe zdjęcie, ale nie tak intensywnie, to ustaw WB na świetlówkę (około 4000K). Barwne klosze zniczy mogą mocno wpływać na barwę tworzonego światła dlatego możesz poeksperymentować i robić zdjęcia przy różnych ustawieniach balansu bieli.
Jak ustawiać ostrości
Wbrew pozorom na cmentarzu jest wystarczająco dużo światła od zniczy, by autofokus w aparacie złapał ostrości. Oczywiście punkt autofokusa powinien być nacelowany na dobrze widoczną krawędź. Dlatego jeśli kadrujesz przez wizjer, to skieruj punkt AF na coś jasnego i naciśnij do połowy spust migawki, by aparat złapał ostrość. Wtedy możesz wykonać przekadrowanie, ustawić właściwy kadr i nacisnąć do końca spust migawki.
Jeśli fotografujesz ze statywu, to wystarczy by aparat raz ustawił właściwą ostrość. Wtedy przełącz obiektyw na tryb manualny, a autofokus nie będzie już próbował zmienić wcześniej ustawionej ostrości.
Fotografowanie na cmentarzu – przykłady zdjęć znajdziesz we wpisach:
- 9 sposobów na zdjęcia w świetle zniczy – znajdziesz tu przykłady dziewięciu zdjęć wykorzystujących takie efekty jak: bokeh, mała głębia ostrości, odbicia, perspektywa, zoomowanie i obracanie aparatem.
- Jak powstało to zdjęcie – gwiazdy nad cmentarzem – opis wykonania zdjęcia wybranego przez czytelników
- Co daje zooooomowanie? – dwa przykłady zdjęć wykorzystujących efekt zoomowania
- Zdjęcia nocne cmentarza w Chodzieży – statyw, zoomowanie, pochylenie – przykłady standardowych zdjęć ze statywu oraz nietypowych linii świetlnych powstałych przez pochylenie aparatu w czasie naświetlania
- Światło Wszystkich Świętych, czyli zdjęcia na cmentarzu – jeszcze jeden wpis związany z tematem
Ps. Jeśli masz zamiar opublikować zrobione zdjęcia, to przy fotografowaniu na cmentarzu warto zadbać, by w kadrze, na pierwszym planie nie było widać twarzy przypadkowych osób i napisów na nagrobkach.
Ostatnie wpisy w kategorii - Czas migawki
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022
- Strzelanie do jaj, balonów i puszek z wodą, czyli krótki czas naświetlania - 18.08.2022
- Jak fotografować z długim czasem naświetlania w dzień - 30.06.2022
- Zdjęcia z długim czasem naświetlania - nad wodą - 22.06.2022
- Jak ustawić długi czas naświetlania? - tryb BULB - 23.04.2020
- Jak przygotować się do nocnych zdjęć i malowania światłem - 25.02.2020
Super dzięki pozdrowionka