Gęsty filtr “szary” za 5 złotych lub mniej

Filtr wydłużający czas naświetlania

Jeśli chcesz fotografować z bardzo długimi czasami naświetlania w ciągu dnia, musisz wykorzystać filtr szary. Bardzo gęste filtry takie, które umożliwiają zmniejszenie ekspozycji np. o 10 EV, są bardzo drogie. Ich ceny zaczynają się od około 200 zł. A co byś powiedział na wersję za 5 złotych lub mniej.

Zdjęcie powyżej zostało zrobione właśnie za pomocą takiego filtra. Dzięki temu czas naświetlania mógł zostać wydłużony do dwóch minut.

Okazuje się, że zamiast standardowych filtrów fotograficznych możesz wykorzystać ciemne szkło spawalnicze. Dostępne są one w kilku rozmiarach. Do zdjęć odpowiednie są płytki szklane o wymiarach 80mm x 100mm lub 90mm x 110mm. Występują one ponadto w kilku stopniach przyciemnienia oznaczanych jako DIN.

Filtr spawalniczy, z którego korzystałem ma oznaczenie DIN10. Dawał przyciemnienie około 14EV. Oczywiście takie tanie rozwiązanie ma swoje wady. Filtr, to przycięta na ostro szybka. Dlatego dla bezpieczeństwa użytkowania warto stępić ostre krawędzie. Drugim problemem jest zabarwienie filtra na zielono. Powoduje to, że zrobione zdjęcia są zazielenione. Nie można więc za pomocą tego filtra robić zdjęć barwnych o wiernej kolorystyce.

Można natomiast robić zdjęcia z długimi czasami i rozmywać chmury, modę, ruch pieszy i zmotoryzowany. Możesz zrobione zdjęcie przekonwertować do czerni i bieli lub nadać mu jakieś inne zabarwienie w programie graficznym.

Filtr też wprowadza winietowanie. Jeśli chodzi o ostrość samego zdjęcia, to naprawdę spisuje się on bardzo dobrze. Oczywiście piszę to na podstawie zdjęć zrobionych jak na razie tylko za pomocą jednego, testowanego filtra.

Szkło spawalnicze ciemne jako filtr szary
Szkło spawalnicze ciemne DIN 10 jako filtr “szary”

Filtr spawalniczy ciemny z oszlifowanymi krawędziami
Filtr spawalniczy ciemny z oszlifowanymi krawędziami

Zdjęcie bez filtra szarego
Zdjęcie bez filtra szarego

Zdjęcie uzyskane w aparacie
Zdjęcie z filtrem uzyskane w aparacie przy automatycznym balansie bieli

Zdjęcie o zmienionej kolorystyce w programie graficznym
Zdjęcie z filtrem i zmienionej kolorystyce w programie graficznym

Filtr “szary” spawalniczy ciemny – wady i zalety

Wady

 • zielone zabarwienie
 • ostre krawędzie – konieczne do stępienia
 • brak uchwytów do mocowania go przed obiektywem
 • tworzy winietowanie

Zalety

 • niska cena
 • wysoka rozdzielczość obrazu
 • silne tłumienie światła

Jeśli więc planujesz robić zdjęcia z długimi czasami i ogranicza cię w tym brak kasy na fotograficzny filtr szary, to wykorzystaj szkło spawalnicze. Robienie zdjęć z długimi czasami może dawać naprawdę ciekawe efekty. Więcej o takich zdjęciach znajdziesz w ebooku “Magia czasu migawki“.

12 komentarzy do “Gęsty filtr “szary” za 5 złotych lub mniej”

 1. Chciałem napisać parę zdań i przesłać e-mailem , ale pomyślałem ,że i pytania i odpowiedzi sa dla wszystkich w pewien sposób ilustracja wspólnych frustracji.
  Pytanie: pokazałeś działanie b.mocnego filtra. Przedłużyłeś czas naświetlania i wg.mnie uzyskałeś tylko wypłaszczenie fal na jeziorze. Prawdopodobnie użycie tego filtra w ruchu ulicznym spowodowało by usuniecie samochodów i pieszych. Ale to tylko połowa cudu. Jak zrobić “tanio” filtr połówkowy do chmur albo do “prostowania wody”.
  Czy płytki CD używane niekiedy do oglądania zaćmienia słońca nie spełniły by podobnej roli.?
  Czy koc foliowy złoto/srebrny z cienkiej folii (jest przezroczysty w sp.ograniczony) nie dało by się zastosować w podobny sposób.?

 2. Witam. proponuję astronomiczny filtr mylarowy do fotografii słońca przez teleskop. Jest to cieniutka folia sprzedawana pod wymiar. Dawno nie sprawdzałem cen ale ja kupiłem taki filtr 15cm x 15cm za około 20zł. jest kilka stopni przyciemnienia np. ND5 lub ND3. Im wyższy numer tym ciemniejszy filtr.
  Pozdrawiam

 3. można też poszukać używek na aukcjach w dobrych cenach, lub niefirmowe do 100pln; ja swój 77mm szary (regulowany!) wygrałem za ok 50pln – największą przewagą jest brak zabarwienia oraz dopasowanie do konkretnego obiektywu bez dodatkowych kombinacji;
  pozdrawiam
  Piotrek

 4. ale te za 5 żł to nie ma czego się spodziewać nic dobrego co tanie to nie dobre a Tanie można tylko zobaczyć w Rosji pozdrawiam

 5. Witam serdecznie, mam mało czasu wiec bardzo krótko!
  Na wykorzystanie filtrów spawalniczych już dawno wpadli ludzie zajmujący się foto astronomią do zdjęć Słońca.Efekty były raczej połowiczne!
  Trzeba jednak pamiętać, że te szkła są przeznaczone do prac spawalniczych a nie fotografii. Problem w tym że szkło nie jest dobrej jakości i potrafi zniekształcać obraz.Powierzchnia takiej szyby powinna być dodatkowo polerowana, ale i to nie daje gwarancji sukcesu. Taki filtr zawsze będzie namiastką tego drogiego, ale pobawić się można!
  Pozdrawiam ambitnych i nie tylko.

  1. @Darek. Tego nie sprawdzałem, ale obstawiam jakieś 18EV, a może nawet jeszcze więcej. Zrób test. Aby nie tracić zbyt dużo czasu na naświetlanie przy długich czasach, użyj do testów jasnego obiektywu i wysokiej czułości ISO.

 6. Witam zgadzam się z takim filtrem ja jeszcze spróbuję wyciąć kawa,kek szkła i opalić nad świeczką i spróbuję zrobić jakąś fotkę wiadomo że może się opalenizna czarna zmazać to się opali ponownie pozdrawiam

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz