Mocowanie filtrów prostokątnych bez uchwytu

Gotowa guma montażowa

Wczoraj pisałem o filtrze “szarym” ze szkła spawalniczego ciemnego. Może się pojawić pytanie jak robić zdjęcia z takim filtrem, skoro nie ma do niego żadnych uchwytów. Rozwiązanie jest stosunkowo proste. Wystarczy kawałek drutu w izolacji i okrągła gumka. To rozwiązanie możesz wykorzystać również do mocowania innych filtrów prostokątnych. Zobacz więc jak zrobić takie mocowanie filtra.

Elementy składowe gumy montażowej
Elementy składowe gumy montażowej – okrągła guma, kawałki drutu w izolacji, paski zaciskowe

Kształt wygięcia drutów
Kształt wygięcia drutów

Łączenie gumy z drutami
Łączenie gumy z drutami (można też po prostu związać gumę)

Gotowa guma montażowa
Gotowa uniwersalna guma montażowa

Aparat z zamocowanym filtrem - widok z przodu
Aparat z przymocowanym filtrem

Aparat z zamocowanym filtrem - widok od tyłu
Haczyki wykonane z drutu służą do zaczepienia końcówek gumy

Rozwiązanie jest proste i praktyczne. W ten sposób możesz też przymocować inne filtry prostokątne. Poza niewątpliwymi zaletami ma ono również swoje wady. Z tyłu aparatu guma może czasami zasłaniać jakieś przyciski. W przypadku korzystania z obiektywu typu zoom napięta guma może cofać wysunięty obiektyw. To będzie zależne od konstrukcji obiektywu i siły napięcia gumy. Niemniej w przypadku braku uchwytów do niestandardowego filtra umożliwia wykonanie zdjęć.

4 komentarze do “Mocowanie filtrów prostokątnych bez uchwytu”

  1. W tym artykule ważny jest sam tani filtr. W obecnych czasach kopie uchwytów Cockina są tak tanie że nie opłaca się kombinować ( oprócz największego rozmiaru który jest trudno dostępny).

  2. Dodam jeszcze że filtr jak każde szkło można przyciąć do uchwytu, 80*100mm kosztuje złotówkę jednak często te szkła mają konkretne zabarwienie (zielone lub brązowe), więc nie nadają się do fotografii kolorowej.

    1. @Michał. Dodam jeszcze, że nie każdy uchwyt będzie trzymał docięty filtr spawalniczy. Jest on grubszy od standardowego filtra. Poza tym trzeba uszczelnić szczelinę pomiędzy filtrem a obiektywem, by tamtędy nie wdzierało się światło. Przy długich czasach naświetlania ma to znaczenie. Ale na pewno jest to dodatkowa możliwość na mocowanie filtra spawalniczego. Dzięki z pomysł.

  3. Kiedyś pokazywałeś gumki ze stoperami (takie jakie używane są przy kurtkach).Osobiście zrezygnowałem z wiązania kokardek przy sznurowadłach w obuwiu.:) Wtedy pokazywałeś mocowanie fleszy do różnych elementów.Mam nawet takie i stosuję. Wygodne i lekkie. Takie zaciski gumowe można dopasować dokładnie i dodatkowo regulować długość.Będzie mniej plątaniny.Koszty prawie żadne. W pasmanteriach można dobrać gumy miękkie albo o twardszym naciągu.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz