Mocowanie filtrów prostokątnych bez uchwytu

Gotowa guma montażowa

Wczoraj pisałem o filtrze “szarym” ze szkła spawalniczego ciemnego. Może się pojawić pytanie jak robić zdjęcia z takim filtrem, skoro nie ma do niego żadnych uchwytów. Rozwiązanie jest stosunkowo proste. Wystarczy kawałek drutu w izolacji i okrągła gumka. To rozwiązanie możesz wykorzystać również do mocowania innych filtrów prostokątnych. Zobacz więc jak zrobić takie mocowanie filtra.

Elementy składowe gumy montażowej
Elementy składowe gumy montażowej – okrągła guma, kawałki drutu w izolacji, paski zaciskowe

Kształt wygięcia drutów
Kształt wygięcia drutów

Łączenie gumy z drutami
Łączenie gumy z drutami (można też po prostu związać gumę)

Gotowa guma montażowa
Gotowa uniwersalna guma montażowa

Aparat z zamocowanym filtrem - widok z przodu
Aparat z przymocowanym filtrem

Aparat z zamocowanym filtrem - widok od tyłu
Haczyki wykonane z drutu służą do zaczepienia końcówek gumy

Rozwiązanie jest proste i praktyczne. W ten sposób możesz też przymocować inne filtry prostokątne. Poza niewątpliwymi zaletami ma ono również swoje wady. Z tyłu aparatu guma może czasami zasłaniać jakieś przyciski. W przypadku korzystania z obiektywu typu zoom napięta guma może cofać wysunięty obiektyw. To będzie zależne od konstrukcji obiektywu i siły napięcia gumy. Niemniej w przypadku braku uchwytów do niestandardowego filtra umożliwia wykonanie zdjęć.

4 myśli nt. „Mocowanie filtrów prostokątnych bez uchwytu”

  1. W tym artykule ważny jest sam tani filtr. W obecnych czasach kopie uchwytów Cockina są tak tanie że nie opłaca się kombinować ( oprócz największego rozmiaru który jest trudno dostępny).

  2. Dodam jeszcze że filtr jak każde szkło można przyciąć do uchwytu, 80*100mm kosztuje złotówkę jednak często te szkła mają konkretne zabarwienie (zielone lub brązowe), więc nie nadają się do fotografii kolorowej.

  3. Kiedyś pokazywałeś gumki ze stoperami (takie jakie używane są przy kurtkach).Osobiście zrezygnowałem z wiązania kokardek przy sznurowadłach w obuwiu.:) Wtedy pokazywałeś mocowanie fleszy do różnych elementów.Mam nawet takie i stosuję. Wygodne i lekkie. Takie zaciski gumowe można dopasować dokładnie i dodatkowo regulować długość.Będzie mniej plątaniny.Koszty prawie żadne. W pasmanteriach można dobrać gumy miękkie albo o twardszym naciągu.

  4. @Michał. Dodam jeszcze, że nie każdy uchwyt będzie trzymał docięty filtr spawalniczy. Jest on grubszy od standardowego filtra. Poza tym trzeba uszczelnić szczelinę pomiędzy filtrem a obiektywem, by tamtędy nie wdzierało się światło. Przy długich czasach naświetlania ma to znaczenie. Ale na pewno jest to dodatkowa możliwość na mocowanie filtra spawalniczego. Dzięki z pomysł.

Dodaj komentarz