Dostałem pytanie os Anny: „Jestem jeszcze laikiem z fotografii. Pytanie. Czy obiektyw Samyang 12 mm 1:2 MFT — po założeniu do Olympusa (mikro 4/3) będzie miał ogniskową 12 mm czy 24 mm?”.
Czy ogniskowa obiektywu zmienia się w zależności od rozmiaru matrycy w aparacie?
Ogniskowa obiektywu się nie zmienia. Jej wartość nie jest zależna od rozmiaru matrycy w aparacie. Czyli obiektyw nadal będzie miał ogniskową 12 mm. Zmienia się natomiast kąt widzenia. Jeśli więc chcesz porównać kąt widzenia obiektywu przy różnych rozmiarach matryc, to wtedy stosujesz przelicznik i porównanie do matrycy aparatu pełnoklatkowego. Dla mikro 4/3 ten przelicznik wynosi 2. Czyli 12 x 2 = 24. Oznacza to, że obiektyw 12 mm przypięty do aparatu z matrycą mikro 4/3 ma taki sam kąt widzenia jak obiektyw 24 mm przypięty do aparatu z matrycą pełnoklatkową.
Zmianę kąta widzenia masz zilustrowaną na poniższym rysunku. Masz tam też podane wartości przeliczników dla różnych rozmiarów matryc.
Rozmiar matrycy w aparacie — porównanie wielkości, wpływ na kąt widzenia obiektywu oraz przelicznik ogniskowej.
Dodatkowy przykład przeliczenia ognikowej dla porównania kątów widzenia
Na zdjęciu pokazany jest obiektyw zoom o zakresie ognikowych 12-42 mm. Podpięty jest do aparatu z matrycą mikro 4/3. Taka kombinacja odpowiada kątowi widzenia aparatu pełnoklatkowego z obiektywem o zakresie ogniskowych 24-84 mm. Natomiast w przypadku aparatu z matrycą APS-C Nikon byłyby to ogniskowe 16-56 mm. Dla APS-C Canona byłby to zakres 15-52,5 mm.
Przelicznik ogniskowej przydaje się również wtedy, kiedy za pomocą adaptera przymocowujesz do aparatu obiektyw przystosowany do większej matrycy. Przykładowo, jeśli masz obiektyw np. o ogniskowej 50 mm, który był stosowany w aparacie pełnoklatkowym. To stosując go teraz z matrycą mikro 4/3 będziesz mieć przy nim inny, węższy kąt widzenia. Będzie on jednak taki sam jaki aparat pełnoklatkowy ma z obiektywem o ogniskowej 100 mm (50 mm razy mnożnik o wartości 2).
Taka informacja przydaje się, jeśli ktoś fotografował pełną klatką i przyzwyczajony jest do określonych kątów widzenia wynikających z ogniskowej. Po przesiadce na aparat o mniejszej matrycy można więc sobie łatwo przeliczyć ogniskową, by mieć kąt widzenia, który Ci odpowiada. Jest to określane jako ekwiwalent ogniskowej dla pełnej klatki.
Przeliczanie ogniskowej przydaje się również w sytuacji, kiedy analizujesz zdjęcia robione przez innych, a zostały one zrobione aparatem o innym rozmiarze matrycy niż ma Twój aparat.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- TOP 10 – najpopularniejsze wpisy opublikowane w 2022 roku - 9.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022
- Jasność nieba na zdjęciach czarno-białych - 28.11.2022
- Mikroregulacja AF obiektywu w aparacie Canon — poradnik ostrych zdjęć - 22.11.2022
- Filtr polaryzacyjny, by wzmocnić odbicie - 28.10.2022
- Przysłona w aparacie - poradnik obsługi aparatu fotograficznego - 12.10.2022
Panie Przemysławie Bardzo serdecznie dziękuję za fachowe i szczegółowe wyjaśnienie mojego zapytania. Pozdrawiam Ania.
Ciesze się, że wyjaśnienie trafione. Udanych zdjęć.
Witam…
muszę stanąć dalej aby dany obiektyw podpięty np do AP-SC objął tyle
ile widział gdyby był podpięty do pełnej klatki…
Pozdrawiam Helena
Tak. Zmiana odległości do fotografowanego obiektu jest pewnym rozwiązaniem. Zmienia się przy okazji perspektywa i nie jest to dokładnie to samo, co zachowanie tego samego kąta widzenia, ale jak najbardziej można sobie w ten sposób poradzić. Czasami jest to nawet z korzyścią dla zdjęcia.