Dzisiaj zrobiłem kopię zapasową programu Adobe Lightroom Classic. Kopię nie tylko bazy (katalogu sposobu obróbki zdjęć), ale również ustawień programu. W dzisiejszym wpisie opisuję więc, które pliki trzeba skopiować. Być może Ci się to przyda jako zabezpieczenie na wypadek awarii. Przyda się również wtedy, kiedy chcesz program przenieść na nowy komputer lub np. wymieniasz w komputerze dysk na większy. Na temat kopiowania bazy jest sporo w Internecie, natomiast kopiowania ustawień prawie nie ma. Warto więc może o tym napisać. Jak zatem to zrobić?
Na początek warto wspomnieć, że Lightroom nie przechowuje zdjęć źródłowych ani zdjęć eksportowanych. Te musisz zarchiwizować osobno. Kiedy obrabiasz zdjęcia, to w Lightroomie tworzona jest baza z informacją, jak dane zdjęcie jest modyfikowane, jak jest zmieniane. Dzięki temu każdą zmianę zdjęcia możesz cofnąć lub zmodyfikować.
Taką bazę program tworzy automatycznie. W programie możesz też ustawić robienie archiwum tej bazy. Opisane masz to na stronie programu https://helpx.adobe.com/pl/lightroom-classic/help/back-catalog.html.
Lokalizację pliku z bazą możesz odczytać w Lightroomie Classic przechodząc do menu “Edit/Catalog Settings…”
Można powiedzieć, że jest to najważniejszy plik, bo zawiera informację o całej Twojej pracy związanej z obróbką posiadanych zdjęć.
Jeśli masz ustawione automatyczne robienie kopii zapasowej tej bazy, to w folderze z tym plikiem będzie widoczny dodatkowy folder “Backups”, w którym będą kolejne foldery z datą wykonania kopii i plikiem ZIP zawierającym bazę. Jeśli więc chcesz zarchiwizować tylko zdjęcia i proces ich obróbki, to wystarczy zrobić aktualną kopię plików z folderu “Backup” oraz folder ze zdjęciami źródłowymi.
Natomiast jeśli chcesz przenieść program na inny komputer, czy na nowy większy dysk, to poza bazą zmian na zdjęciach konieczne jest zarchiwizowanie również dodatkowych plików. Chodzi tu np. o presety związane z obróbką zdjęć, ustawienia związane ze sposobem ich eksportu, umieszczanym znakiem wodnym, profilami kolorystycznymi itp. Ich lokalizację odczytasz przechodząc do menu “Edit/Preferences…” i dalej do zakładki “Presets”.
Tam będą widoczne dwa przyciski “Show Lightroon Develop Presets” oraz “Show All Other Lightroom Presets”. Klikając w nie, przejdziesz do folderów z tymi presetami. Należy więc również zrobić kopię zapasową tych folderów.
Dokładny opis tego znalazłem na YouTube “Jak zrobić kopię Lightrooma, czyli przenosimy .LRCAT na nowy komputer”.
Więcej o kopiowaniu presetów związanych z obróbką zdjęć znajdziesz na stronie https://helpx.adobe.com/lightroom-classic/kb/presets-faq.html.
Tak więc jeśli chcesz zrobić tylko archiwum zdjęć, to kopiujesz zdjęcia źródłowe oraz bazę (katalogu sposobu obróbki zdjęć). Jeśli dodatkowo chcesz zrobić kopię ustawień programu kopiujesz dodatkowe, wspomniane wyżej foldery.
Ostatnie wpisy w kategorii - Lightroom
- Jeszcze prostsze usuwanie niechcianych obiektów w Adobe Lightroom Classic - 24.05.2024
- Jak dobrać ekspozycję dla obiektów, które są i jasne i ciemne? - 26.03.2024
- Jak zrobić czarne tło na zdjęciu lub je zmienić? - 7.12.2023
- Czerwone plamy na zdjęciach w Camera Raw - jak usunąć - 8.04.2021
- Jak podzielić zdjęcie na równe części i umieścić panoramę na Instagramie - 23.01.2019
- Poprawianie słabych zdjęć w programie graficznym - czy to ma sens - 30.01.2018
- Usuwanie prześwietleń ze zdjęć - Jak program graficzny w tym pomoże - 8.12.2017
Świetny wpis. Fotografowie dzielą się na tych, którzy już robią kopie zapasowe i tych którzy będą je robić. Pozdrawiam.