Przeglądanie plików RAW z poziomu Windows

Przeważanie do przeglądania zdjęć zapisanych w formacie RAW trzeba użyć programu graficznego, który będzie czytał dany format. Wygodnie jest jednak mieć możliwość przeglądania zdjęć w formacie RAW bezpośrednio z poziomu systemu Windows. Jest to możliwe po zainstalowaniu specjalnych kodeków. Będzie wtedy możliwa taka sytuacja:

RAW / CR2 na podglądzie w Windows

Kiedy przeglądamy foldery na komputerze bez tych kodeków, komputer nie jest wstanie pokazać zawartości pliku RAW i zamiast tego wyświetla nam “kwiatki”, a widoczne są tylko pliki JPG.

RAW w Windows bez kodeka

Dopiero po zainstalowaniu kodeków możemy zobaczyć zawartość RAWów.

RAW w Windows z zainstalowanym kodekiem

Odpowiednie kodeki można pobrać ze stron:

  • kodek CR2, CRW dla plików w formacie Canona – link już nieaktualny (2017.08.27)
  • kodek NEF dla plików w formacie Nikona – link już nieaktualny (2017.08.27)
  • więcej kodeków

Ps. Po zainstalowaniu kodeków należy jednak się spodziewać wolniejszego wyświetlania zawartości folderu z plikami RAW. System musi taki plik odczytać i wyświetlić jego miniaturę. Nie jest to więc dobre rozwiązanie dla wolniejszych komputerów.

8 komentarzy do “Przeglądanie plików RAW z poziomu Windows”

  1. Wielkie dzięki za poradę. W końcu mam podgląd miniaturek i przeglądarka graficzna też zaczęła szybciej otwierać RAW-y

  2. Super artykuł, bardzo mi się przydał bo męczyłem się i szukałem sam jakichś programów ale były po angielsku czy w innym języku, a tak będę miał z poziomu win już dostęp. Bardzo dziękuję za ten artykuł

  3. A ja nie potrafię. Mam Canona i Windows 7. Kliknęłam na polecony przez Ciebie link z kodekami. Ale gdy na nie klikam, to mi wyświetla, że nie ma lub nie są potrzebne :-(. Jak je pobrać?

    1. @Ola. Na tej stronie Canona przed chwilą to sprawdzałem. Są pod zakładką “Software” a nie pod “Drivers”. Po zainstalowaniu kodeków musisz się jednak spodziewać wolniejszego wyświetlania zawartości folderu z plikami RAW. System musi taki plik odczytać i wyświetlić jego miniaturę.

  4. @Mrrobot. Faktycznie strony Canona i Nikona zostały zmienione i linki przestały działać. Być może jest to spowodowane tym, że nowy Windows 10 ma już własne kodeki i nie trzeba ich instalować. Ciekawe jak szybko będą je aktualizować dla nowych modeli aparatów.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz