Barwne filtry do kolorowania tła

We wpisie Barwne filtry na lampę błyskową pokazałem przykład wykorzystania filtrów montowanych na lampie błyskowej. Tam były one wykorzystane do oświetlenia obiektu. Innym praktycznym zastosowaniem jest ich użycie do kolorowania tła. Dzięki temu, przy fizycznie jednym tle mamy do dyspozycji wiele jego wariantów.

Aby pokazać różnicę zacznijmy od zdjęcia bez filtra na lampie błyskowej.Kolejne dwa przykłady już z filtrem czerwonym i dalej zielonym. Samo tło jest w kolorze szarym. Jest to, to samo tło, co w zdjęciu powyżej.


Szare tło oświetlone światłem czerwonym


Szare tło oświetlone światłem w barwie zielonej

Do kolorowania nadają się wszystkie tła w barwie neutralnie szarej od białego do czarnego. Oczywiście od jasności czy też ciemności tła zależy moc światła jakiej musisz użyć, aby otrzymać określony efekt i zamierzoną różnicę w ekspozycji (naświetlenia) pomiędzy obiektem a tłem.

5 komentarzy do “Barwne filtry do kolorowania tła”

    1. @Tomasz, jeśli masz na myśli lampy na światło ciągłe, to przy zastosowaniu żarówek lub halogenów, które się mocno nagrzewają jest obawa, że folia może się stopić jeśli będzie za blisko lampy. Jeśli stosujesz wkręcane świetlówki, zamiast żarówek, to już takiego niebezpieczeństwa nie ma.

  1. Witam Pana

    Zrobił Pan koszmarne portrety, tło jest kolorystycznie nie dobrane… ogólnie [red.: dalszą część wypowiedzi ocenzurowano, bo mógłby ktoś odnieść to do modeli, a nie do zdjęć]

    pozdrawiam

  2. Przeszukując sieć zupełnie w innym celu natknąłem się na informację o sklepie z wypos.dla entuzjastów LOMOGRAFI.Jest tam do nabycia tania lampa błyskowa z filtrami barwnymi (ok 12 szt różnych filtrów).Taka lampa wyzwalana jednocześnie z lampą w aparacie pozwala na zabawę z kolorowym tłem. Sam jestem posiadaczem paru starszych lamp i bardziej mnie interesuje gromadzenie barwnych klisz. Jak je zamontować na lampie to już sprawa dalsza.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz