Kończę pisanie nowego wydania ebooka “Jak wykorzystać filtr polaryzacyjny?” Napisz proszę w komentarzu poniżej co chciałbyś/chciałabyś wiedzieć na temat stosowania filtrów polaryzacyjnych lub/i światła spolaryzowanego. Jest nagroda za komentarz.
Sporo już napisałem ale być może umknął mi jakiś temat, który Ciebie szczególnie interesuje. Dlatego proszę pozostaw pytanie pod tym wpisem. Wśród osób, które umieszczą komentarz i napiszą swój problem z wykorzystaniem filtra polaryzacyjnego lub/i światła spolaryzowanego zostanie rozlosowany jeden egzemplarz najnowszego wydania ebooka. Losowanie odbędzie się 12go czerwca 2012r. Pytanie najlepiej napisz od razu.
Ostatnie wpisy w kategorii - Filtr polaryzacyjny
- Filtr polaryzacyjny, by wzmocnić odbicie - 28.10.2022
- Jak używać filtra polaryzacyjnego - 23.07.2014
- Jak przyciemnić niebo na zdjęciu? - 14.09.2012
- Filtr polaryzacyjny i szyba - 9.03.2009
- Filtr polaryzacyjny i woda - 8.03.2009
- Filtr polaryzacyjny i niebo - 7.03.2009
- Filtry fotograficzne - te niezbędne i te przydatne - 4.03.2009
Dlaczego niektóre filtry polaryzacyjne kołowe (szczególnie te kwadratowe, formatu 4×4″), po odróceniu na druga stronę (tak, jakby patrzeć przez nie od strony ich przodu), dają różnokolorowe dominanty po przekręcaniu tym filtrem wokół własnej osi, a inne filtry normalnie polaryzują światło bez znaczenia czy włożyło się je do kompendium przodem czy tyłem.
Jak powinno się sprawdzać pochłanianie filtra polaryzacyjnego (celem kompensacji ekspozycji)? Czy kierując filtr na szarą kartę (ona się nie polaryzuje) i wtedy dokonywać przez niego pomiaru światłomierzem do światła odbitego? Taki filtr w zależności od położenia ma mniejsze lub większe pochłanianie – jak zmierzyć jego prawdziwe pochłanianie (nie zawsze poroducenci je podają na pudełku)?
W temacie filtów polaryzacyjnych mam takie pytanko:
Jak można pogodzić użycie filtra polaryzacyjnego i użycie osłony przeciwsłonecznej typu tulipan w obiektywach np Canon – chodzi o to ze po założeniu osłony nie mamy możliwości kręcenia filtrem – może istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu lub może przy użyciu filtra polaryzacyjnego niekoniecznie musimy zakładać osłony typu tulipan?
Za odpowiedź będę bardzo wdzięczny
Pozdrawima
Artkli68
Czy filtr polaryzacja kołowy jest lepszy od linowego ?
Witam, chciałbym wiedzieć z jakimi szumami/abberacjami należy się liczyć przy użyciu filtra?
najbardziej interesuje mnie czym tak na prawde rozni sie filtr za 30zl od tego za kilkaset oraz jak przed zakupem sprawdzic czy dany model wart jest swojej ceny
p.s. artkli68
ja mam filtr i fulipan ktory sie wkreca w filtr wlasne i u mnie mozna krecic filtrem choc nie jest to tak wygodne jak bez tulipana
,Witam
nabylem niedawno filtr polaryzacyjny kołowy HOYA SUPER HMC i mam problem z jego używaniem. NIe wiem za bardzo jak powinnam go ustawić, poniewaz robiac zdjecie krajobrazu nie widze praktycznie zadnej roznicy w wizjerze podczas krecenia filtrem. Czy jest jakas zasada odnoszaca sie do tej bialej kreski na filtrze? Czy mozna ja jakos ustawic wzgledem slonca i obiektu fotografowanego?
a co jesli slonce mam za plecami? Czy wtedy kreska powinna byc u gory czy na dole? No i oczywiscie to samo pytanie co w przypadku gdy slonce mam przed soba (powiedzmy ze przed soba)
pozdrawiam
Z niecierpliwością czekam na ten e-book (czy będzie on darmowy?) Ciężko jest w sieci znaleźć dobry poradnik odnośnie używania filtrów.
Dlaczego przy filtrze polaryzacyjnym kołowym na długich ogniskowych zooma aparat nie może ostawić ostrości i zdjęcia wychodzą rozmyte…
Witam mam aparat może nie najlepszy ale Canon S3IS robi nie złe zdjęcia mam ten filtr polarazyjny oczywiście robi dobre fotki lecz gdy jest dobre słońce w tedy obraz jest ostrzejszy i bardziej wyraźniejszy 52mm staram się gdy jest jasne niebo to zakładam ten filtr digital king japan na razie nie narzekam na niego pozdrawiam Mirosław Jabłoński Zakoppane
Mam filtr polaryzacyjny MARUMI kołowy gdy kręcę nie widać praktycznie żadnej różnicy w wizjerze może lekko zaciemnienie połowy.Gdy robię zdjęcie krajobrazu to ciemniejszą stronę kieruję na niebo a kiedy kierować ciemniejszą stronę na dół lub na bok
Mam pytanie czy wszystkie filtry polaryzacyjne (myślę o kołowych) mają taką samą przepuszczalność? Używając filtra z ciemnym obiektywem zdaża się, że muszę podnieść ISO lub użyć statywu aby zachować jak najlepszą jakość. Czy są filtry polaryzacyjne ciemniejsze i jaśniejsze (czyli mniej lub bardziej spolaryzowane)?
Kolejną sprawą jest uzyskanie efektu likwidacji odbić w szybie – w jakich warunkach jest to możliwe a w jakich nie?
Pozdrawiam
P.s. Świetny pomysł. Jaka będzie cena takiego e-booka?
Kiedyś uważało się, że filtr polaryzacyjny ma zastosowanie do niwelowania odblasków – teraz jego funkcje poszerzyły swój zakres. Co jeszcze można uzyskać poza: przyciemnieniem nieba, zmiękczeniem obrazu i eliminacją refleksów? Czy ma jeszcze jakieś fukcje, których nie wymieniłem?
Kiedy robię zdjęcia pod światło lub ostatnio dużych zimnych ogni na torcie, powstały zielone odbicia na zdjęciu. Zielone światła. Czy to żel ustawiony filtr polaryzacyjny? dodam , że zdjęcia zrobione z użyciem lampy zew.
Dla mnie najważniejsze pytanie dot. filtra to : kiedy go używać? Nieraz widzę , że gdy ktoś dokupi jakiś element wyposażenia do aparatu, to używa go czy jest taka potrzeba czy nie.
Kiedy używać, jak używać, co poprawia na co zwracać uwagę przy zakupie i takie tam itp dla amatora
Filtr polaryzacyjny to bardzo dobry wynalazek, daje wiele ciekawych efektów, ale czy ma jakieś złe strony (poza koniecznością przedłużenia czasu ekspozycji)? Czy może powodować pogorszenie jakości zdjęć?
Jak ustawić balans bieli podczas stosowanie filtru polaryzacyjnego i czy dodawać jakąś poprawkę (przesłona/czas naświetlania) do wskazań aparatu?
Czy jest sens stosowania go przy zdjęciach ze sztucznym oświetlaniem (lampa błyskowa/studio)?
a ja chciałbym wiecej dowiedziec się o stosowaniu dwóch polarów jako filtry ND, ponoć mozna uzyskać w ten sposób nawet ND400..czy ktos ma doswiadczenia w tym temacie? ni i pare słów o markach polarów-które polecane i sprawdzone.
1. Jak sprawdzić czy filtr jest założony w
oprawie – /po upadku fltra wypadło szkło/
2. Ustawianie filtra przy założonej osłonie – obiektyw 300 – czy stosowanie filtra polaryzacyjnego jest zalecane a jeżeli tak to jakiej firmu.
A w ogóle to bardzo moło wiem na ten temat i chętnie poczytam o podstawach stosowania filtrów – nie tylko polaryzacyjnego
pozdrawiam
Andrzej
Mnie na razie interesują podstawy stosowania filtra: jak wybrać, kiedy i jak stosować i może proste efekty jakie można uzyskać przez amatora?
do mojego wcześniejszego pytania dodam, że w weekend robiłam zdjęcia pod światło i bez lampy zew. Np. w ciemnym pomieszczeniu miałam małe okienko i tuż obok tego okienka na zdjęciu pojawiło się jego świetlne (też zielone) odbicie do góry nogami. Pierwszy raz z tym się spotkałam i nie wiem co robić 🙁
@Asia. Odpowiedź znajdziesz w nowym wpisie Jak usuwać zielone odblaski na zdjęciach.
Witam wszystkich radzę mieć taki filtr a szczególnie przy dobrej pogodzie bardzo ładnie i ostro wychodzą zdjęcia szczególnie jak się jest w plenerze i panorama a jeszcze jak zachodzi słonko . Jak mam doradzić to dobrze mieć filrt połówkowo- tabaczkowy lub połówkowo-pomarańczowy cudnie wygląda zachodzące słonko i plener ja takie mam i z pomarańczowym wychodzę jak zachodzi słońce proszę spróbować a efekty sami zobaczycie pozdrawiam Z Zakopanego Mirosław
Witam
Cieszę się że zostanie poruszony temat filtra polaryzacyjnego. Jako amator, bedę wdzięczna za każdą wskazówkę dotyczącą jego zastosowania i mozliwości. Mam nadzieję na niezłą zabawę.
Pozdrawiam
Dorota
witam wszystkich ja mam filtr kołowy polaryzacyjny czasem jak jest dobre slońce to zakładam na obiektyw i mam złożony osłonę tupipanową i też obracam ale zawsze mi jednakowo jest obraz jednakowy nie rozumie jak przy obruceniu zdjecie zmienia się ja takich fotek jeszcze nie miałem zawsze jednakowe fotki wychodzą pozdrawiam wszystkich z Zakopanego