Jak przyciemnić niebo na zdjęciu?

Zwyczajowo do przyciemniania błękitnego nieba stosuje się filtr polaryzacyjny. W niektórych przypadkach sprawdza się on dość dobrze. Wystarczy jednak zrobić zdjęcie obiektywem szerokokątnym o krótkiej ogniskowej a efekt tego będzie taki, że część nieba będzie silniej przyciemniona od pozostałej. W innych przypadkach może nie dać też żadnego efektu. Jest jednak na to sposób.


Zdjęcie nieba zrobione bez filtra polaryzacyjnego


Zdjęcie nieba zrobione z filtrem polaryzacyjnym. Po prawej stronie niebo jest ciemniejsze.

Inną metodę niż filtr polaryzacyjny zastosowałem do przyciemnienia nieba na zdjęciu otwierającym ten wpis. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak to zrobiłem wejdź na stronę z darmowym fragmentem ebooka “Jak wykorzystać filtr polaryzacyjny”. W tym darmowym fragmencie dokładnie opisuję: kiedy filtr polaryzacyjny nierówno przyciemni niebo, jak się ustawić by zminimalizować ten efekt, kiedy filtr polaryzacyjny nie da żadnych rezultatów oraz jakie są inne metody na uzyskanie pięknego błękitu na niebie. Zobacz.

2 komentarze do “Jak przyciemnić niebo na zdjęciu?”

  1. Jadę sobie rano (ok. 5:50) do pracy. Po drodze mijam 2 zbiorniki wody (nie wiem do czego służą, prawdopodobnie p-poż, w pobliżu są wielkie zakłady chemiczne)po ok. 500m2 każdy. Nad nimi unoszą się niesamowite opary mgły, a sponad nich wynurzają się gałęzie drzew (krzewów) nie widzę bo to daleko juz jest. Mam Nikon D5100, obiektyw standard 18-105, statyw. Czy potrzebny jest mi jakiś filtr a jeśli tak to jaki i co w ogóle mam zrobić żeby to wyszło tak jak wyglada – mocno, tajemniczo, nierzeczywiście, pięknie? Poradź proszę.

    1. @EWA. Nie sądzę, by do tego zdjęcia potrzebny był jakiś filtr. Więc rób zdjęcia. Może jedynie się okazać, że później w programie graficznym trzeba będzie trochę popracować nad kontrastem i dynamiką tonów na zdjęciu. Dlatego lepiej rób fotki w RAWach. Lepszy materiał do obróbki.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz