Robiąc zdjęcia krajobrazowe korzystasz z warunków zastanych. Mam tu na myśli nie tylko światło, ale również: temperaturę powietrza, gruntu, siłę wiatru, zachmurzenie itd. Dlatego najważniejszą aplikacją na telefon dla fotografa krajobrazu jest prognoza pogody. Zobacz więc, co możesz z niej wyczytać. Właśnie prognoza pogody pomogła mi wyjść w plener i zrobić zdjęcie otwierające wpis.
Jezioro Chodzieskie
Do jego wykonania konieczne były dwa czynniki. Niebo z lekkim zachmurzeniem oraz jak najsłabszy wiatr. Taka pogoda była właśnie w Wielkanoc, ale tylko na krótko. Prognozę pogody sprawdzam w aplikacji “Meteo”, która wyświetla diagramy z pogodą zaczerpnięte z serwisu http://www.meteo.pl.
Prognoza pogody w postaci wykresów. Dane z dnia, w którym robiłem zdjęcia z odbiciem w wodzie.
Interesujący mnie czas występowania najsłabszego wiatru – obszar oznaczony kolorem jasnym niebieskim, o najniższej wysokości.
Dzięki tej prognozie z dwudniowym wyprzedzeniem mogłem zaplanować wyjście nad jezioro. Oczywiście nie zawsze prognoza się sprawdza, ale i tak zwiększa to szansę na dobre zdjęcie.
Prognoza pogody dla fotografa – jakie dane z niej wyczytasz
Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni z prognozy pogody w postaci map. Jest to ładna i czytelna postać. Jednak, aby pokazać zmianę pogody w czasie potrzebujesz więcej map. Jeszcze więcej, gdy chcesz odczytać kilka zjawisk pogodowych. W ten sposób robi się całkiem sporo mapek do obejrzenia. Dlatego kiedy zobaczyłem wykresy ze wspomnianego serwisu stwierdziłem, że to jest to, czego potrzebuję do zdjęć.
Poniżej przykład prognozy pogody z opisem oznaczeń. Jest to zrzut ekranu wygenerowany w piątek. Prognoza dla Chodzieży.
Na takim zbiorczym wykresie zostało umieszczonych całkiem sporo informacji. W sumie jest tam siedem bloków z wykresami. Od góry najważniejsze:
– temperatura: średnia (czerwona linia), odczuwalna (niebieska linia), temperatura gruntu (pionowe brązowe kreski), temperatura punktu rosy (kropki),
– opady, w tym deszcz (na zielono), śnieg (na niebiesko), występowanie burz (kółka) oraz wilgotność powietrza (ciemnopomarańczowa linia),
– ciśnienie,
– siła wiatru,
– kierunek wiatru,
– widzialność w kilometrach (pomarańczowa linia) i pionowa rozciągłość chmur (kolory kropek oznaczają dodatkowo zachmurzenie np. czarne, to zachmurzenie całkowite),
– zachmurzenie w oktantach oraz występowanie mgły (oktan, to 1/8 – zatem 8 oznacza całkowite zachmurzenie; wtedy wykres dochodzi do górnej krawędzi).
Wybierając się więc w plener sprawdź pogodę lub wręcz odwrotnie zaplanuj wyjście w sytuacji, kiedy jest szansa na odpowiednią. Tą “odpowiednią” pogodą może być czyste, bezchmurne niebo, całkowicie zachmurzone lub wręcz mgła, dzień bezwietrzny lub z wiatrem przesuwającym chmury po niebie. Wszystko zależy od tematu zdjęcia.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Malowanie światłem w nocnym lesie - Niesamowite efekty świetlistej liny - 7.08.2023
- 5 głównych efektów związanych z czasem naświetlania - 26.06.2023
- Jak wykorzystać ściągi fotograficzne? - 14.06.2023
- Jak sprawdzić kiedy i gdzie zachodzi słońce? - 1.06.2023
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- TOP 10 – najpopularniejsze wpisy opublikowane w 2022 roku - 9.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022
Ja używam aplikacji YR podobno najlepszej na świecie ,
a myli się w przepowiadaniu jak żadna inna 😉
(może rejon w którym mieszkam jest też nietypowy :))
I pytanie Przemku : czy ta chodzieska marina też była
uchwycona telefonem ?
@Dan-Tum. Zdjęcie właściwe zostało zrobione aparatem z większą matrycą. Oczywiście też można było wykorzystać aparat w telefonie. Tu jednak zależało mi na szerokim kącie i lepszej jakości zdjęciu. Dlatego zastosowałem lustrzankę z matrycą APS-C i obiektywem o ogniskowej 10mm. Pozostałe parametry ekspozycji to: ISO 100, f/5.6, czas 1/1600s.
Bardzo ciekawy artykuł, faktycznie jak chce się robić ładne zdjęcia w terenie to powinno się zwrócić uwagę na to jaką pogodę się zapowiada.