Malowanie światłem to jeden ze sposobów na uzyskanie interesującego i unikatowego efektu na swoich zdjęciach. Możesz to osiągnąć, stosując różne źródła światła oraz podświetlane nimi przedmioty. Latarki, reflektorki, breloczki, paski LED, smartfony — czyli wszystko, co świeci lub daje się podświetlić.
W tym poradniku zobaczysz, jak malować światłem i jak różne efekty możesz w ten sposób uzyskać.
Na czym polega malowanie światłem?
Malowanie światłem polega na rejestrowaniu na zdjęciu ruchu źródła światła na ciemniejszym tle. Tak więc w czasie naświetlania, przed obiektywem, musi pojawić się jasny obiekt. Ślad jego ruchu zostanie wówczas zarejestrowany na zdjęciu.
Zarejestrowane smugi od świateł z latarek.
I tu zaczyna się zabawa, bo ten ślad możesz tworzyć w dowolny sposób. Możesz nadać mu kształt litery albo linii, jakichś wzorów, okręgów, zygzaków. Wszystko zależy od tego, jak będziesz poruszał tym świecącym obiektem. Sam element świetlny może być o różnych kształtach i rozmiarach. Dodatkowo możesz wykorzystać kolor i jego zmianę. Możesz też oświetlić miejscowo dany obiekt i/lub połączyć to ze smugami światła. Stosuj więc różne metody, by nadać zdjęciu ekspresji.
Wykorzystaj do tego:
- Poruszanie i prowadzenie światła przed obiektywem
- Rozmaite kształty i rozmiary elementów świetlnych.
- Różne kolory światła i ich zmianę w czasie ekspozycji.
- Elementy otoczenia oświetlone w niecodzienny sposób.
Technika ta jest prosta. Wymaga jednak pewnego przygotowania i testowych zdjęć w celu, chociażby ustalenia właściwej ekspozycji.
Jak malować światłem?
Co jest potrzebne do malowania światłem?
- Aparat
- Statyw
- Zdalny wyzwalacz
- Źródła światła
- Ciemne otoczenie
Dobra wiadomość jest taka, że do fotografowania techniką malowania światłem nie potrzebujesz wyrafinowanego sprzętu. Tu wystarczy aparat dający możliwość fotografowania z ustawieniami manualnymi. Chodzi tu głównie o ręczne ustawianie ostrości. Potrzebne będzie również ustawianie parametrów naświetlania z czasem kilku lub kilkunastu sekund. Przy dłuższych ekspozycjach przydatny będzie ponadto tryb BULB.
W czasie długiej ekspozycji aparat powinien stać stabilnie. Jest to konieczne, by podczas naświetlania nie pojawiły się żadne jego drgania. Dlatego wykorzystaj statyw lub inną podporę, która solidnie ustabilizuje aparat.
Migawkę w aparacie możesz wyzwalać zdalnie lub pilotem na kablu. Jak sama nazwa wskazuje, wersja zdalna daje Ci możliwość otwarcia i zamknięcia migawki zdalnie z miejsca, z którego będziesz ruszał światłem.
Przy robieniu tego typu zdjęć przyda się jeszcze zdalny wyzwalacz migawki. Dzięki niemu samodzielnie decydujesz o momencie rozpoczęcia i zakończenia naświetlania z prawie dowolnego miejsca. Nie jest on konieczny, jeśli fotografujesz z kimś. Wtedy jedna osoba fotografuje, a druga maluje światłem. Nie jest on również potrzebny, jeśli źródło światła, którego używasz, ma włącznik, z którego możesz w dowolnej chwili skorzystać.
Potrzebne jest oczywiście źródło światła, które może być np. latarką. Możesz też tą latarką podświetlić jakiś przeświecalny obiekt lub oświetlić kolorowy papier. Masz w tym zakresie sporo możliwości.
Malowanie światłem powinno odbywać się w ciemnym otoczeniu. Jasna smuga np. od światła latarki będzie wtedy lepiej widoczna. Ciemne otoczenie daje też możliwość zastosowania długich czasów naświetlania.
Tak więc w ciemnym otoczeniu należy ustawić aparat na statywie i skierować w stronę, gdzie będą się pojawiać smugi światła. Następnie należy ustawić ostrość na tę odległość oraz dobrać parametry naświetlania do jasności źródła światła z uwzględnieniem jasności otoczenia. Później wystarczy już wyzwolić migawkę na określony czas i poruszać źródłem światła w obrębie wybranego miejsca.
Jakie są najlepsze źródła światła do malowania światłem?
Najbardziej powszechnym i chyba najbardziej praktycznym oświetlaczem jest latarka. Jest spory ich wybór. Ważna jest jej jasność, możliwość zmiany mocy świecenia oraz sposób włączania/sterowania. Z tego powodu najbardziej praktyczne są te, które mają osobne przełączniki do regulacji mocy i osobne do włączania/wyłączania. Wtedy nie musisz się przeklikiwać, by ustawić pożądaną moc jej świecenia. Więcej o wyborze latarki znajdziesz we wpisie “Latarki do malowania światłem – na co zwracać uwagę przy wyborze”.
Poza latarkami są jeszcze: paski LED, ręczne światła laserowe, zimne ognie, świecące zabawki, różnego rodzaju ozdoby i inne akcesoria emitujące światło.
Osobna grupa to przeświecalne przedmioty, które możesz podświetlić. Przykładowo: włókna światłowodowe, płaskie kawałki, rury i pręty z pleksi, butelki szklane, opakowania PET itp.
Miejsce, czyli gdzie malować światłem?
Podstawowym kryterium doboru miejsca jest jego jasność. Musi być dość ciemne. Na tyle, byś mógł/mogła naświetlać zdjęcia przez kilka, kilkanaście sekund lub dłużej. Kierunek, w którym fotografujesz, powinien dawać ciemne tło. Raczej bez świateł w oddali. Chodzi tu o zachowanie odpowiednio wysokiego kontrastu pomiędzy rejestrowanymi smugami światła a tłem.
Możesz więc wykorzystać wnętrza z zasłoniętymi oknami lub teren zewnętrzny po zapadnięciu zmroku.
Do tego typu zdjęć często wykorzystywane są obiekty o ciekawej konstrukcji, która dodatkowo oświetlona uzupełnia to, co zostało wymalowane przed obiektywem.
Różne efekty świetlne
Oto przykładowe zdjęcia:
Opis techniki i przepis na te zdjęcia znajdziesz tutaj.
Te zdjęcia zrobiłem, by uczcić obchody 100 – lecia Niepodległości Polski.
Te zdjęcia powstały w ramach poprowadzonych warsztatów “Foto Kawa – Gra światłem”
To już kolejne warsztaty. Tym razem w plenerze.
Na koniec tej serii zdjęć obrazek z iskrami.
Wykorzystując swój aparat i różne techniki prowadzenia światła możesz uzyskać niezwykłe obrazy. Dzięki temu swoim zdjęciom nadasz wyjątkowy charakter. Będą się wyróżniały na tle innych. Zachęcam więc do fotografowania.
Odbierz darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"
- Tryby ustawiania ekspozycji przy zdjęciach nocnych – W aparacie masz wiele trybów fotografowania. Tryb automatyczny, tematyczne, kreatywne: P, A/Av, S/Tv oraz M. Zobacz, co się lepiej sprawdzi przy zdjęciach nocnych.
- Jak ustawiać ekspozycję w prawie całkowitej ciemności – Są sytuacje, kiedy światła jest naprawdę mało i w wizjerze, niezależnie czy jest optyczny, czy cyfrowy, nic nie widać. Zobacz, jak sobie z tym radzić.
- Złap krajobraz po zachodzie słońca – Zachód słońca to nie koniec fotografowania. Warto poczekać i fotografować dalej. Zobacz, jakie masz możliwości w tym zakresie i co może się wydarzyć.
Kliknij i zapisz się na darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Malowanie światłem w nocnym lesie - Niesamowite efekty świetlistej liny - 7.08.2023
- 5 głównych efektów związanych z czasem naświetlania - 26.06.2023
- Jak wykorzystać ściągi fotograficzne? - 14.06.2023
- Jak sprawdzić kiedy i gdzie zachodzi słońce? - 1.06.2023
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- TOP 10 – najpopularniejsze wpisy opublikowane w 2022 roku - 9.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022