Efekt lustrzanego odbicia może sprawić, że nasze zdjęcia będą wyglądały magicznie i niesamowicie. Czasami okazuje się, że zrobienie dobrego zdjęcia z jego odbiciem od wybranej powierzchni, może być wyjątkowo trudne. Z tego właśnie powodu, warto zapoznać się z naszymi wskazówkami, które pomogą Ci szybko uporać się z ewentualnymi problemami – życzymy wielu zdjęć zapierających dech w piersiach!
Odbicia mogą się tworzyć na wielu różnych formach i powierzchniach, począwszy od odbicia w wodzie podczas robienia fotografii krajobrazowej, kończąc na niewielkich odbiciach makro. Istnieje kilka podstawowych technik, które pomogą każdemu amatorowi odbić.
Ostrość i światło
Ostrość zależy od odległości między obiektem i jego odbiciem na wybranej powierzchni. Po pierwsze, spróbuj złapać ostrość fotografowanego obiektu, dopiero potem ostrość jego odbicia. To powinno stworzyć wiele różnorodnych wariacji jednego ujęcia – bardzo łatwo będziesz mógł zdecydować ile uwagi poświęcić odbiciu, a ile samemu obrazowi.
Następnie pomyśl o kącie odbicia światła i jego wpływie na fotografię. W studiu możesz manipulować ustawieniem światła, ale w naturalnych warunkach będziesz musiał sprawdzić różne ujęcia, aby wybrać to, na którym odbicie wygląda najlepiej.
Woda i plener
Kolory, kształty i wzory dostarczane nam przez samą naturę są wspaniałe, a ich esencją jest uchwycenie piękna na fotografii, którą będziesz mógł zabrać ze sobą i pokazać znajomym. Jeśli wykonujesz zdjęcia w plenerze, nie zapomnij zabrać ze sobą statywu i kilku filtrów fotograficznych. Filtr polaryzacyjny pozwoli ci kontrolować ilość odbić w wodzie, a neutralny filtr połówkowy, pomoże w zniwelowaniu efektu przepalenia na niebie.
Spróbuj eksperymentować z dłuższym czasem otwarcia przesłony niż zazwyczaj, aby wygładzić nieco taflę wody. Upewnij się, że wziąłeś pod uwagę głębię ostrości, kąt padania światła i skup całą swoją uwagę na fotografowanym widoku.
Lustrzane powierzchnie
Fotografia wykorzystująca odbicia nie musi ograniczać się tylko do fotografii plenerowej. Istnieje wiele powierzchni o właściwościach, które nie absorbują światła – stosując sztuczne oświetlenie, zastanów się jaką ustawić wysokość, odległość i kąt światła w stosunku do wybranej powierzchni. Możesz eksperymentować z oświetleniem z góry lub z tyłu obiektu.
Robiąc zdjęcia, staraj się aby powierzchnia o właściwościach odbijających była czysta, nie miała zadrapań ani odbić palców – zwłaszcza jeśli skupiasz się wyłącznie na odbiciu. Łatwiej pracuje się z płaskimi powierzchniami, ponieważ dają kompletne, pełne odbicia.
Jeśli wybierzesz już odpowiednią powierzchnię, wypróbuj różne przedmioty, aby zobaczyć jakie uzyskasz odbicia. Pamiętaj jednak że fotografie, które tworzysz, zależą wyłącznie od twojej koncepcji.
Baw się i eksperymentuj!
Efekt jaki chcesz uzyskać, zależy wyłącznie od ciebie. Fotografia wykorzystująca odbicia jest często określana jako mocno abstrakcyjna, ale prawda jest taka, że wszystko zależy od konkretnego zdjęcia. Możesz robić zdjęcia w sposób przewidywalny i oczywisty – ale możesz również spróbować uchwycić niesamowite odbicie drzew rosnących na skraju jeziora, czy wyraz twarzy osoby spoglądającej w szybę okienną. Radość, jaką przyniesie ci eksperymentowanie z różnymi kątami odbić lub światłem, należy wyłącznie do ciebie!
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Foto4U, oferującym wywoływanie zdjęć przez Internet.
Artykuł sponsorowany
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024
Efekt lustrzanego odbicia jest niezwykły 🙂
Takie zdjęcia są na prawdę piękne, trzeba tylko znaleźć odpowiednie miejsce 🙂
Ech gdzie te zdjęcia bez Photoshopa?
Mi się podobają zdjęcia makro, krople wody jak soczewka powiększają lub odbijają obraz z otoczenia.
Warto dodać, że czas jaki trzeba spędzić by odpowiednio naświetlić plener jest dość długi, ale efekty – bomba.
Czy mozliwy jest efekt lustrzanego odbicia na zdjeciu aparatem cyfrowym. Gdy nie ma żadnej powieszchni odbijajacej. Poprostu polowa zdjęcia jest odbiciem lustrzanym pierwszej części?
@erachl. Z tego co się orientuję to są nawet specjalne funkcje w programach graficznych, które tworzą z dowolnego zdjęcia sztuczne odbicie wyglądające jak tafla wody. Wiec w programie graficznym i takie odbicia można robić. Tym bardziej zwykłe – lustrzane. Ale to na etapie już obróbki zdjęcia w programie graficznym. W aparacie cyfrowym nie spotkałem jeszcze takiej funkcji.
W kropelkach wody to już nie odbicia, a refrakcje 🙂
Robię takie zdjęcia i często osoby komentujące piszą “piękne odbicia”, a to nie jest poprawnie. Odbicie może być w lustrze, w tafli wody.
Dobrze by było, gdybyśmy używali właściwych pojęć 🙂