Dostałem pytanie od Pawła: “… obecnie mieszkam w rejonach górzystych (Alpy Austriackie) i zawsze w górach, przeważnie w dniach słonecznych występuje w górach “niebieska mgiełka”. Czy i jakim filtrem można ją zredukować lub zlikwidować, a może w ustawienia aparatu w trybach PASM????”
Fotografując krajobraz nie zawsze masz do czynienia z wysoką przejrzystością powietrza. Na krótkich dystansach to nie przeszkadza, ale przy większych spadek kontrastu jest mocno widoczny. Szczególnie w fotografii górskiej. Tam ze względu na duże odległości przejrzystość powietrza jest szczególnie istotna. Objawia się ona pewnym zamgleniem, który występuje nawet w słoneczny dzień. Jak więc usunąć mgłę ze zdjęcia?
Do pewnego stopnia możesz to zrobić za pomocą filtra polaryzacyjnego. Warto więc go wykorzystać. Nie nadaje się on jednak w sytuacji stosowania obiektywów szerokokątnych oraz zdjęć robionych w określonych kierunkach. Wynika to z różnego stopnia oddziaływania filtra w zależności od kątów względem światła. Wyjaśniam to dokładnie w ebooku “Jak skutecznie wykorzystać filtr polaryzacyjny?”.
Jak usunąć mgłę ze zdjęcia za pomocą Adobe Lightroom
Problem wynikający z “niebieskiej mgiełki” można też poprawić w pewnym zakresie za pomocą programu graficznego. Twórcy Adobe Lightroom zauważyli to i wprowadzili ostatnio specjalną funkcję, która służy dokładnie do usuwania lub dodawania mgły. Dostępna jest ona w module Develop, zakładce Effects i nazywa się Dehaze. Przykład wykorzystania tej funkcji pokazuję poniżej.
Adobe Lightroom – Funkcja Dehaze
Zdjęcie źródłowe przeznaczone do obróbki i usunięcia mgły
Postać końcowa po obróbce w Adobe Lightroom
Zdjęcie źródłowe zostało poddane zmianie za pomocą czterech funkcji. Pierwsza to Dehaze. Ustawiona wartość na wartość 81. Dzięki temu zdjęcie zostaje przyciemnione z zachowaniem bieli w światłach, co odbieramy jako zmniejszenie zamglenia. Można też zauważyć zwiększenie kontrastu i nasycenia barw. Ponieważ w tym przykładzie cienie zostały również dość mocno przyciemnione, wprowadziłem dodatkowe ich rozjaśnienie za pomocą suwaka Shadows ustawionego na wartość 100. Kolejna zmiana to przyciemnienie nieba i zdjęcie trochę nasycenia barwy niebieskiej. Dzięki temu niebo będzie wyglądało lepiej i bardziej naturalnie. Czyli Luminance dla Blue na -38 oraz Saturation dla Blue na -31. To cała korekta.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024
Niestety nie we wszystkich Lightroomach jest ta funkcja:-(
Dziękuję za informacje:-)
A w jaki sposób usunąć zamglony napis? Jest coś do tego
@Bookero. Usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia możesz przeprowadzić za pomocą “klonowania”. W programie Photoshop (również Elements) są takie narzędzia jak “Stempel” oraz “Pędzel korygujący”. Opis znajdziesz na stronie https://helpx.adobe.com/pl/photoshop/using/retouching-repairing-images.html
W innych programach graficznych są podobne narzędzia. W Lightroomie jest to “Spot Removal”.