Dostałem pytanie od Sławka: “Oglądałem Pana zdjęcia, piękne… ale piszę z innego powodu…jest Pan moją ostatnią deską ratunku. Panie Przemku, czy i w jaki sposób można zniwelować (pozbyć się) prześwietleń twarzy na starym zdjęciu. Próbowałem chyba wszystkich sposobów: cienie/podświetlenie, krzywe, poziomy i nic. Użyłem próbkowania z innej części twarzy, też nie pomogło, w tym miejscu był pomarańczowy kolor na twarzy. Bardzo proszę o pomoc.”
Usuwanie prześwietleń, to jeden z większych problemów. Wynika on z tego, że w prześwietlonym obszarze nie ma żadnych danych pośrednich o jasności obszaru. W tej części kadru jest po prostu czysta biel, nic więcej. Dlatego odzyskiwanie prześwietleń to tak naprawdę wymalowywanie tych białych plam innym kolorem, takim który będzie pasował do otoczenia, do obszarów nieprześwietlonych. A nie jest to wcale takie proste.
Szczególnie trudne jest to na zdjęciach kolorowych ze skomplikowaną zawartością. Łatwiej będzie to poprawić na zdjęciach z mniejszą liczbą obiektów oraz monochromatycznych. W przypadku więc starych zdjęć można trochę pokombinować. Zobacz to na przykładzie.
Do demonstracji procesu odzyskiwania prześwietleń wykorzystam zdjęcie “modelki” mAni. Poniżej.
Zdjęcie z prześwietleniem na twarzy
Zrzut ekranu z programu Lightroom. Prześwietlony obszar został pokazany na czerwono
Usuwanie prześwietleń za pomocą programu graficznego
Prześwietlony fragment, to biały obszar, który trzeba przyciemnić. W programach graficznych są mechanizmy do zmniejszania poziomu bieli. W Adobe Lightroom jest to suwak “Whites” oraz “Highlights” w module “Develop”. Przesuwając wskaźnik w lewo możesz zmienić biały na szary.
Usuwanie prześwietleń za pomocą przyciemniania bieli
Po zmniejszeniu poziomu bieli twarz zaczyna wyglądać trochę metalicznie. Wynika to z faktu, że operację robimy na zdjęciu barwnym, a nie czarno-białym. Aby przywrócić bardziej naturalny kolor zdjęciu, zostanie ono za chwilę przekonwertowane właśnie na czerń i biel, a później zmienione na sepię.
Zdjęcie po konwersji do czerni i bieli
Jeśli przyciemnianie biel na całości zdjęcia nie daje dobrych efektów, to możesz je przeprowadzić tylko w obszarze ograniczającym się do twarzy. Wtedy pozostała część zdjęcia nie będzie modyfikowana. Przyciemnianie bieli wpływa też na obniżenie kontrastu dlatego jako ostatni krok możesz sprawdzić, czy czasem nie trzeba go podnieść.
Poniżej zdjęcie po ostatecznych szlifach.
Zdjęcie odratowane z prześwietlenia. Jednak warto zwrócić uwagę, że w obszarach prześwietlonych nie ma żadnych detali tylko jeden gładki kolor.
Jak widać jest lepiej. W przypadku skanowania starych zdjęć nie masz wpływu na ich pierwotne naświetlenie i pozostaje tylko ratowanie ich obróbką w programie graficznym. Przy fotografowaniu lepiej jednak od razu dobrze je naświetlić. Więcej na ten temat znajdziesz w materiałach po zapisaniu się na listę Ekspozycja, zdjęcia nocne i w trudnych warunkach oświetleniowych.
Ostatnie wpisy w kategorii - Ekspozycja
- Odszumianie zdjęć z wysokim ISO za pomocą AI - 4.06.2024
- Przysłona w aparacie - poradnik obsługi aparatu fotograficznego - 12.10.2022
- Gdzie w aparacie odczytać parametry ekspozycji dla zrobionego zdjęcia - 11.12.2018
- Wersja PDF kursu "Ekspozycja - klucz do nowych zdjęć" - 11.12.2018
- Czym jest ekspozycja w EV i jakie to ma znaczenie - 5.12.2018
- 23 powody dlaczego warto zapanować nad ekspozycją - 4.12.2018
- Wyniki konkursu związanego z kursem “Ekspozycja – klucz do nowych zdjęć” - 23.11.2018
Przemku
I kolejny stary temat, gdzie nawet autor pytania do Ciebie nie zostawił swojego słowa…. podzięki za trud wyjaśnień. A byłeś dla niego ostatnią deską ratunku.
No cóż, opisałeś to świetnie, że cudów nie ma. Czyli z pustego i Salomon nie naleje. Co do zdjęć archiwalnych, to zgadzam się jednak, że z przepałami bywa poważny problem. Miałem kilka takich przypadków w swoich zbiorach i doszedłem do tych samych wyników. Było troszkę lepiej, ale nadal było słabo.
A najważniejsza nauka, jaką zawarłeś to słowa: “Przy fotografowaniu lepiej jednak od razu dobrze je naświetlić”.
Nie wiem, czy miałeś już wpis o unikaniu przepałów, ale temat jest wciąż aktualny.
Instrukcje obsługi aparatów wiele miejsca poświęcają temu, co i do czego służy, ale nie wyjaśnią jak zrobić dobre zdjęcia.