DxO OpticsPro 11 Essential Edition – program do RAWów za darmo do końca listopada

Jeśli szukasz darmowego programu do obróbki plików RAW, to możesz skorzystać z DxO OpticsPro 11. Do 30 listopada 2017 roku można otrzymać darmowy klucz rejestracyjny na wersję Essential Edition. Kod uprawnia do aktywacji programu na czas nieograniczony. Nie uprawnia natomiast do jego późniejszej aktualizacji.

Indywidualny klucz można uzyskać na własny adres email. Należy go podać na stronie http://www.dxo.com/us/practicalphotography [adres już nieaktualny]

Nie jest to pierwsza tego typu akcja firmy, ale myślę że warto o tym napisać.

Osobiście korzystam a Adobe Lightroom, ale zapisałem się na DxO OpticsPro 11 Essential Edition, aby sprawdzić czy to działa. Wiadomość z kluczem do programu przyszła po około minucie, od wpisania adresu email na podanej stronie. Był też tam link do pobrania programu. Po jego zainstalowaniu i podaniu klucza pokazuje się program w pełnej okazałości. Oczywiście pojawiło się też okienko zachęcające do zakupu wersji rozszerzonej. Jednak z tego nie skorzystałem.

DxO OpticsPro 11 Essential Edition

Po krótkiej analizie zawartości programu mogę jedynie napisać, że działa i ma wszystkie najważniejsze funkcje do wywołania pliku RAW. Jest korekta jasności z podziałem na tony, można pozmieniać kolorystykę zdjęcia, zmniejszyć szumy, przyciąć, dodać winietowanie, pousuwać plamy i paprochy, wyostrzyć zdjęcie, skorygować dystorsję i aberrację. Program ma tez bazę wad obiektywów i potrafi automatycznie je wykryć i poprawić.

Lista wspieranych aparatów dostępna jest w pliku PDF. Jeśli nie ma tam twojego aparatu, to oznacza, że program nie będzie potrafił odczytać RAWów z niego. Pozostanie ci wtedy możliwość obróbki tylko plików JPG.

Tak więc jeśli jeszcze nie zajmowałeś lub zajmowałaś się obróbką plików RAW, to teraz masz do tego darmowe narzędzie. Niestety nie ma wersji polskiej. Niemniej program jest w miarę intuicyjny więc nie powinno być większych problemów. Dostępny jest on na komputery PC oraz Mac.

Instrukcje z jego obsługi dostępne są na YouTube.

Tu opis po polsku do wcześniejszej wersji programu

3 komentarze do “DxO OpticsPro 11 Essential Edition – program do RAWów za darmo do końca listopada”

  1. Panie Przemysławie, dziękuję za informacje i porady. Ściągnęłam klucz do DxO OpticsPro11. Czy muszę go instalować do 30 listopada, czy mogę po tej dacie? Jestem w trakcie wymiany komputera i chyba do czwartku nie zdążę. Nawiasem mówiąć, korzystam od ponad roku z DxO OpticsPro 9 i jestem zadowolona

  2. Przemku
    Obróbka RAW-ów to, jak na poziom amatorski, jednak wyższy poziom wtajemniczenia. Wart szerszego potraktowania.
    Otóż, DXO miałem już jakiś czas temu na warsztacie i nie byłem z niego zadowolony. Podobnie jak z tego, co dołączył producent aparatu. Wersja darmowa DXO była jednak okrojona z funkcjonalności i widać to było po nieaktywnych polach narzędziowych. To nie wyglądało zachęcająco. A mnie wręcz zniechęcało. Zwłaszcza, że od lat istnieje darmowa alternatywa nie tylko dla DXO, ale także dla Lightrooma. To RawTherapee (obecnie w wersji 5.5, a niebawem ukaże się 5.6). Program jest kombajnem i dlatego początkujących może przerażać ilość narzędzi i opcji.
    RawTherapee obsługuje nie tylko zapis RAW, choć zasadniczo dla niego był stworzony, ale także z powodzenie format JPG. Jest darmowy i ma polską lokalizację. Jest stale rozwijany. Na dodatek na YT jest kilka poradników, które niezwykle prosto i klarownie wyjaśniają poszczególne funkcje programu.
    Ostatnio do obsługi RAW-ów dołączył dla komputerów PC także – legendarny dla linuksiarzy – Darktable. Ale ja wolę RawTherapee.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz