Ekspozycję, czyli naświetlenie materiału światłoczułego definiują trzy parametry: przysłona, czas migawki i ISO. Ostatni element określa czułość np. matrycy, czy błony fotograficznej. Wysokie czułości przydają się w sytuacjach słabego oświetlenia oraz tam gdzie chcemy zwiększyć głębię ostrości lub skrócić czas migawki. Ale jest jedno ale.
Podniesienie czułości ISO wiąże się zawsze z pogorszeniem jakości zarejestrowanego obrazu. W zależności od parametrów posiadanej matrycy w aparacie, przy większych czułościach pojawia się cyfrowy szumy. Różne aparaty generują większy lub mniejszy szum na wyższych czułościach ISO. Generalnie im mniejszy rozmiar matrycy i większe upakowanie światłoczułych receptorów, tym większy szum, ale nie jest to regułą. Istotna jest tu również technologia w jakiej została wykonana światłoczuła matryca aparatu. Dlatego lustrzanki z dużą matrycą mają mniejsze szumy i przez to lepszy jakościowo obraz niż aparaty kompaktowe z matrycami o małych rozmiarach.
Częściowo szumy można usunąć za pomocą oprogramowania będącego już w aparacie fotograficznym lub dostępnego jako funkcja w programie graficznym.
Poniżej zbiór zdjęć wykonanych przy czułościach kolejno: ISO100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800. Aparat Canon EOS 50D. Pokazane są zdjęcia zmniejszone oraz wycięty fragment w skali 1 do 1.
Można by powiedzieć, że lepiej nie używać wysokich ISO, ale czasami jest to mieć albo nie mieć zdjęcie. Wolę mieć, mimo szumów. A tak naprawdę, to jeśli nie będziemy robić zbyt dużych powiększeń, to po odszumieniu w programie graficznym może ono wyglądać całkiem dobrze.
Ps. Zdjęcia te były robione przy ustawieniach aparatu
Redukowanie zakłóceń High ISO – “standard”
Redukcja zakłóceń (długi czas) – Automatycznie
Ps.2 Warto przetestować własny aparat, aby móc świadomie decydować o tym, czy warto podnosić ISO i w jakim zakresie.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Jak sprawdzić kiedy i gdzie zachodzi słońce? - 1.06.2023
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- TOP 10 – najpopularniejsze wpisy opublikowane w 2022 roku - 9.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022
- Jasność nieba na zdjęciach czarno-białych - 28.11.2022
- Mikroregulacja AF obiektywu w aparacie Canon — poradnik ostrych zdjęć - 22.11.2022
- Filtr polaryzacyjny, by wzmocnić odbicie - 28.10.2022