Śruby i nakrętki do statywu – 1/4″, 3/8″

Różne mocowania urządzeń do fotografii są przydatne, a czasami nawet niezbędne. Przydaje się więc statyw. Jeśli jednak tych urządzeń jest więcej, potrzebnych jest też więcej statywów, uchwytów i innych mocowań. Koszty rosną. Warto więc pomyśleć o rozwiązaniach zastępczych, tańszych i niekoniecznie gorszych.

Pewne elementy mocujące możesz wykonać samemu. To, co jednak będziesz pewnie musiał kupić, to np. śruby i nakrętki zgodne z posiadanymi urządzeniami. W fotografii stosuje się głównie dwa rodzaje gwintów 1/4 cala oraz większy 3/8 cala. 1/4″ to gwint np. w stopce aparatu, czy kostce na systemową lampę błyskową. 3/8″ posiadają przykładowo głowice statywowe od strony mocowania ich do statywu.

Kupując samemu śruby i nakrętki do własnych konstrukcji oprócz wymiaru/długości zwrócić uwagę na ilość zwojów na cal. Te fotograficzne mają standardową ich liczbę oznaczaną symbolem UNC. Odpowiednio 1/4″ to 20 zwojów na cal, a 3/8″ to 16.

Ps. Na zdjęciu śruby i nakrętki 1/4 cala.

18 komentarzy do “Śruby i nakrętki do statywu – 1/4″, 3/8″”

 1. Witam , jak widzę kontynuujesz to co zacząłem.Masz rację ,koszty małe zysk duży.Prawie wszyscy potrafimy coś zrobić.To co zrobiłem, już Ci Przemku posłałem.Może w najbliższym czasie wykonam głowicę do dużych obiektywów.(Podobną do gimbalowej).
  Oczywiście duużo tańszą od oryginalnych.Dziwi mnie jednak stosunkowo mała ilość samodzielnych konstrukcji – i jeszcze mniejsza ilość ich
  publikowania.Może właśnie na tym blogu posypią się podobne publikacje.? Dziękuję.

 2. Panie Slawku gdzie mozna kupic takie sruby i nakretki oraz czy mozna kupic gwintowniki oraz nakretki na oba gwinty 1/4 i 3/8 cal dziekuje ipozdrawiam Peter

  1. @Peter. Gdzie kupić śruby i nakrętki calowe? To zależy jakie ilości. Na Allegro.pl są aukcje osób, które sprzedają je na sztuki i wysyłają np. paczką ekonomiczną. Wtedy koszt to jakieś 6 zł za przesyłkę i powyżej 1zł za sztukę. Są też sklepy internetowe, które raczej wolą wysłać większą ilość. Koszt wysyłki to koszt kuriera około 20-25zł, ale same śruby, czy nakrętki calowe można znaleźć już tam po kilkadziesiąt groszy za sztukę.
   Przykład sklepu internetowego (tu kupowałem nakrętki i śruby o różnej długości dla siebie)
   http://www.werbus.pl/
   Przykład aukcji na Allegro
   http://allegro.pl/sruba-calowa-1-4-5-16-3-8-7-16-1-2-unc-unf-bsw-bsf-i2116651446.html

 3. Witam,
  Mam pytanie jak mogę usunąć tą śrube od dołu statywu żeby ją wymienić na dłuższą, bo potrzebuje podłożyć kawałek gumy na płytkę do statywu, po podłożeniu tej gumy śrubka jest za krótka i nie wkręci sie w adapter który chce dodatkowo złożyć. Proszę o jakąś rade.

  Dziękuje i pozdrawiam

  1. @Kuba. Każdy producent stosuje różne konstrukcje. Nie wiem co masz i czy u ciebie jest to możliwe, więc nie doradzę. Czasami śruba jest integralnym elementem statywu i nie jest wymienialna. Co innego głowica statywu, ale tu też są różne konstrukcje. Możesz natomiast łatwo przerobić szybkozłączkę i tam dać dłuższą śrubę. Przykładowo do statywu zakładasz bazę Manfrotto MN323 z szybkozłączką 200PL. Dłuższą śrubę dajesz już tylko do szybkozłączki. Jest to jednak rozwiązanie drogie, bo taka baza z szybkozłączką to koszt ponad 100zł.

 4. Witam,

  Posiadam statyw WF-650 i chcę właśnie założyć do niego szybkozłączkę Manfrotto 323 – ale nie jest to możliwe gdyż w tej szybkozłączce dół nie jest płaski i aby zniwelować odstające tam śruby muszę coś podłożyć aby wyrównać poziom. Gdy podłoże 3mm karton lub gumę wtedy śruba w głowicy statywu okazuje się za krótka. I z tąd moje pytanie czy w tym statywie WF-650 da się wymienić śrubę czy jest na to jakiś sposób bo wygląda mi że raczej się nie da a nie chciałbym niczego popsuć.

  1. @kuba. Wiem jak wymienić śrubę w szybkozłączce od Manfrotto 323. Tam jest taka blaszka zaciskowa od strony gwintu, którą trzeba wyjąć by wysunąć śrubę, ale nie wiem czy tak samo jest z szybkozłączką od WF-650. Być może jest ona schowana pod wierzchnią gumą.

 5. @kuba. Przeglądając allegro znalazłem jeszcze śrubę – redukcję gwintowa z 3/8 na 1/4 o średnicy zewnętrznej 25mm
  http://allegro.pl/redukcja-gwintowa-z-3-8-na-1-4-cala-sruba-fotograf-i5392395001.html

  Można by to wykorzystać jako dystans. Oczywiście od strony 3/8 trzeba do tego jeszcze dać redukcję 3/8 na 1/4 wkręcaną do środka
  http://allegro.pl/adapter-redukcja-przejsciowka-3-8-na-1-4-cala-i5214937076.html

  Z tego będziesz miał taką tulejkę dystansową na 8 mm z gwintami 1/4 cala o dość sporej powierzchni styku. Sądzę, że nie będziesz wtedy musiał przerabiać głowicy w statywie.

 6. Panie Przemku,
  wątek stary, ja wiem :), ale potrzebuję pomocy.
  Przerabiam statyw teleskopowy – nie będę tutaj wchodził w szczegóły, ale potrzeba mi długiej śruby z gwintem 3/8. Szukałem w linkach podanych powyżej i w wyszukiwarce te 16 zwojów funkcjonuje z oznaczeniem „BSF – 16 zwojów na cal”, natomiast w Pan pisze o oznaczeniu UNC. Nie wiem teraz czy śruba którą wybrałem jest ok, czy to nie ten „gwint fotograficzny” o który mi chodzi. Prosiłbym bardzo kliknąć linki i zobaczyć czy to jest poprawny wybór.

  https://werbus.pl/pl/c/z-lbem-imbusowym-DIN-912/613

  lub

  https://werbus.pl/pl/p/Sruba-1238UNC16x95mm-3-34-Pasowana-ANSI-B18.3-36-43HRC-/3128

  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję 🙂

  1. Jeśli szukasz gwintu zgodnego z tymi stosowanymi w fotografii, to musi być tam oznaczenie UNC. To „gwint calowy, zunifikowany, zwykły”. Natomiast oznaczenie BSF, to „gwint calowy Whitwortha, drobnozwojny”. Dane te odczytałem ze strony https://darmet.com.pl/pl/blog-techniczny-darmet/2189-gwint-calowy-jest-ich-wiele-czy-tylko-jeden. Jest tam opisanych więcej rodzajów gwintów calowych, a różnice mogą wynikać nie tylko z ilości zwojów na cal, ale również z kształtu samego zwoju.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz