Dlaczego warto robić zdjęcia z długim czasem? A nawet bardzo długim czasem naświetlania przy zdjęciach nad wodą? Jakie efekty wtedy uzyskasz? Jak tworzyć takie fotografie, w jakim trybie i z jakimi ustawieniami najlepiej je wykonać?
Dlaczego warto używać długich czasów naświetlania?
Długie czasy naświetlania doskonale sprawdzają się przy fotografowaniu wieczornych i nocnych krajobrazów. Dają możliwość rozmycia ruchu oraz uzyskania dobrze naświetlonego zdjęcia nawet w znikomym oświetleniu. Jednak to nie wszystko. Możesz użyć ich także, aby wyeksponować świata miasta, ruch uliczny, gwiazdy. Długie czasy naświetlania pomagają także wykonać efektowne zdjęcia wodnych fontann, strumieni, wodospadów i różnych kaskad wodnych. W kadrach z wodą możesz ją po prostu rozmyć. Zabieg zupełnie prosty, ale za to efekt. Odpowiednio rozmyta woda tworzy diametralnie inny klimat zdjęcia.
Morskie krajobrazy z długim czasem otwarcia migawki
Ostatnio miałem sposobność przebywania kilku dni mad naszym morzem. Chodziłem więc na zachody słońca. Fotografowanie nie kończyło się jednak po jego zachodzie. Mógłbym w zasadzie napisać, że dopiero wtedy zaczynało się główne fotografowanie. Oto tego efekty.
Zdjęcia z długim czasem naświetlania
30 sekund
60 sekund – 1 minuta
120 sekund – 2 minuty
240 sekund – 4 minuty
By wydłużyć czasy naświetlania, często dokładałem filtry szare. Używam najczęściej filtra szarego o gęstości – 4 EV oraz – 9 EV. Przy czasach dłuższych niż 30 sekund stosowałem tryb BULB.
O fotografowaniu z długimi czasami możesz przeczytać w osobnym wpisie: Jak ustawić długi czas naświetlania? – tryb BULB.
Znajdziesz tam odpowiedzi na takie pytania jak:
- Jak ustawić długi czas naświetlania?
- W jaki sposób ustalić ile ma wynosić ten długi czas?
- Co daje i jak działa tryb BULB?
- Jak określać czas otwarcia migawki z filtrem szarym?
Dla zainteresowanych polecam również wpis Czas naświetlania – ściąga – zobacz jakie czasy, do czego.
Odbierz darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"
- Tryby ustawiania ekspozycji przy zdjęciach nocnych – W aparacie masz wiele trybów fotografowania. Tryb automatyczny, tematyczne, kreatywne: P, A/Av, S/Tv oraz M. Zobacz, co się lepiej sprawdzi przy zdjęciach nocnych.
- Jak ustawiać ekspozycję w prawie całkowitej ciemności – Są sytuacje, kiedy światła jest naprawdę mało i w wizjerze, niezależnie czy jest optyczny, czy cyfrowy, nic nie widać. Zobacz, jak sobie z tym radzić.
- Złap krajobraz po zachodzie słońca – Zachód słońca to nie koniec fotografowania. Warto poczekać i fotografować dalej. Zobacz, jakie masz możliwości w tym zakresie i co może się wydarzyć.
Kliknij i zapisz się na darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"
Ostatnie wpisy w kategorii - Czas migawki
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak fotografować taniec bez lampy błyskowej w ciemnym wnętrzu? - 31.05.2024
- Malowanie światłem krzywych Lissajousa - 22.02.2024
- 5 głównych efektów związanych z czasem naświetlania - 26.06.2023
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022
- Strzelanie do jaj, balonów i puszek z wodą, czyli krótki czas naświetlania - 18.08.2022