Obiektyw do zdjęć makro

Zdjęcia makro można robić na różne sposoby. Nie tani, ale na pewno wygodny sposób, to robienie ich za pomocą specjalnego obiektywu Canon MP-E 65mm F/2.8 1-5x Macro.

Umożliwia on wykonanie zdjęć w skali 5:1. Cena obiektywu to około 3000zł (styczeń 2009r.)

Inne metody na zdjęcia makro to: dodatkowe soczewki lub obiektywy montowane z przodu obiektywu lub pierścienie pośrednie i mieszki montowane między obiektywem a korpusem aparatu. Jeszcze o tym pewnie będę pisał.

9 komentarzy do “Obiektyw do zdjęć makro”

  1. bardzo dobry obiektyw chociaż ja takiego nie mam i chyba nie będe miał, ja mam aparat Canon S3IS power próbuję coś z niego wydobyć, zdarz mi sie że jak coś fajnego mi wyjdzie to zapominam jak to zrobiłem a mam 70 lat więc nie dziwota. Mam trochę ciekawych zdjeć na str.www.onet.pl Choć mam go rok ale jeszcze nie połapałem się w tych programach pozdrawiam Mirosław Jabłoński Zakopane

  2. Mysle o sigmie 150/2,8 ,co myslisz o tym obiektywie,czy nada sie do fotografowaniw wezy,na wolnosci,szczegolnie tych jadowitych.Kocham te stworki.

  3. U Nikona nie znalazłem tak specyficznego obiektywu. To co on proponuje pokazane jest na stronie nikon.pl/family/pl_PL/categories/broad/26.html [adres nieaktualny]. Taniej jest jednak, do posiadanego obiektywu dokupić pierścienie pośrednie lub adapter odwrotnego mocowania. W skrajnym przypadku nie trzeba nic kupować tylko odłączyć obiektyw od aparatu i przyłożyć go do body odwrotnie. Oczywiście jest to mało wygodne, ale jest makro.

  4. Witam,

    Kupiłem właśnie Nikkora 50mm f1,8, słyszałem, że można do niego pierścień pośredni kupić aby zrobić zdjęcie makro. Czy ktoś może polecić jakiś konkretny ?
    pozdr.

    1. Pierścienie pośrednie są zazwyczaj sprzedawane w kompletach po trzy. Dają możliwość odsunięcia obiektywu na 3 różne odległości plus ich sumy. Ponadto mogą występować ze stykami przenoszącymi informację z obiektywu do aparatu lub bez tych styków. Oczywiście ze stykami są droższe, ale warto te właśnie kupić. Swoje do Canona kupiłem w cenie, z tego co pamiętam, około 200 zł.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz