Obiektyw przepuszcza światło i odwraca je do góry nogami. Oczywiście różne obiektywy mogą to robić z różną jakością, mogą też go stabilizować, za pomocą przysłony zmieniać moc światła, a pierścieniem ostrości możesz w nich zmieniać odległość ogniskowania obrazu. Ale podstawowe zadanie obiektywu jest takie samo jak lupy. Proste ćwiczenie …
Weź obiektyw lub lupę, lub jedno i drugie. Jeśli na obiektywie masz pierścień ustawiania przysłony, to ustaw go tak by obiektyw przepuszczał maksimum światła. Stań w pokoju przy ścianie, na przeciwko okna i skieruj przód obiektywu w stronę okna. Odsuwając obiektyw od ściany w pewnej odległości zobaczysz na niej odwrócony obraz okna. Tak działa obiektyw. Z lupą możesz zrobić to samo.
Jeśli znajdziesz już odległość, przy której masz ostry obraz, pochyl lub obróć trochę lupę, a zobaczysz, że obraz będzie stawał się mniej ostry na brzegach. Zmniejszy się głębia ostrości uzyskana na obrazie. Tak działają obiektywy “tilt”. Obracając lupę zmieniasz płaszczyznę ostrości zgodnie z regułą Scheimpfluga. Przesuwając lupę w górę lub w dół zmieniasz miejsce rzutowanego obrazu. W aparacie takie przesunięcie obrazu względem matrycy umożliwiają obiektywy z funkcją “shift”. Więcej na ten temat było we wpisie Obiektywy do prostowania budynków.
Ostatnie wpisy w kategorii - Obiektywy
- Mikroregulacja AF obiektywu w aparacie Canon — poradnik ostrych zdjęć - 22.11.2022
- Przysłona w aparacie - poradnik obsługi aparatu fotograficznego - 12.10.2022
- Ogniskowa, kąt widzenia obiektywu i jak to się zmienia w zależności od rozmiaru matrycy - 9.05.2022
- Stała wartość przysłony obiektywu - czy można ją zmienić? - 13.09.2021
- Krokusy złapane "dziwnymi" obiektywami - Helios, Lomo, Maginon - 3.04.2019
- Vilia - kolejny rozłożony na części aparat - 9.04.2018
- Jaki obiektyw portretowy z lepszym światłem - 5.09.2017
Panie Przemku, szaleństwo! Niby prosta sprawa, a taki super efekt! Pozdrawiam. :-))
To chyba powinno być “Obiektyw przepuszcza światło i odwraca JE do góry nogami.”?
Ciekawie wytłumaczone pojęcie shiftu 🙂
@Emil. Dzięki. Poprawiłem.
@Grzegorz. Polskie sformułowanie dla “tilt” to “pochylenie”,a dla “shift” to “przesunięcie”. Sądzę jednak, że powszechniej mówi się “obiektyw tilt-shift” niż “obiektyw z pochyleniem i przesunięciem”. Jeśli wyszukać w Google oba sformułowania, to dzisiaj na “obiektyw z pochyleniem i przesunięciem” było ponad 11 tyś. wyszukań, a na “obiektyw tilt-shift” z zaznaczoną opcją “tylko język polski” było 21 tyś. Ponadto w tekście opisuję, co te słowa oznaczają i jeśli je zamienić na polskie tłumaczenie to powstało by zdanie: “W aparacie takie przesunięcie obrazu względem matrycy umożliwiają obiektywy z funkcją ‘przesunięcie’.” 🙂
Shiftu, powiadasz… A nie ma na to polskiego worda?
Nie słyszałem nigdzie polskiego określenia techniki tilt-shift…