Jeśli fotografujesz budynki, zajmujesz się fotografią architektury lub wnętrz, to pewnie spotkałeś/spotkałaś się z sytuacją walących się budynków i krzywych ścian. Tego typu zniekształcenia wynikają z kierunku fotografowania i związaną z tym zmianą perspektywy. Zobacz, jak rozwiązać ten problem za pomocą programu Photoshop. Na końcu wpisu znajdziesz też informację jak fotografować, by od razu uzyskać proste budynki i ściany. Zapraszam do lektury.
Prostowanie budynków na zdjęciach
Prostowanie budynków na zdjęciach jest przydatne, gdy fotografujesz wysokie obiekty z poziomu ulicy. Podnosisz wtedy obiektyw do góry, robisz zdjęcie, a budynki wychodzą pochylone. Powstają wtedy zniekształcenia perspektywy. Takie zdjęcia będą wyglądały mniej atrakcyjnie, mniej profesjonalnie, zwłaszcza jeśli mają się pojawić w konkursach, reklamach nieruchomości czy w projektach artystycznych.
Dzięki programowi Photoshop możesz łatwo poprawić te zniekształcenia i sprawić, że budynki na zdjęciach będą wyglądały prosto i naturalnie. Zobacz, jak to zrobić.
Temat wpisu wywołała Iwona, przysyłając mi pytanie właśnie o to, jak wyprostować budynek w programie Photoshop.
Poniżej przykładowe zdjęcie budynków ze zniekształconą perspektywą.
Przykładowe zdjęcie budynku ze zniekształconą perspektywą.
Pierwsza metoda na prostowanie budynków w Photoshop
Otwierasz zdjęcie w programie Adobe Photoshop.
Na początek prostowany budynek, ten fragment zdjęcia, który on zajmuje, możesz powiększyć w obszarze roboczym. Dzięki temu z większą dokładnością na kolejnym etapie zaznaczysz krawędzie i narożniki, przeznaczone do zaznaczenia w celu poprawy kadru. Nie jest to jednak konieczny ruch. Wszystko zależy od tego, jak bardzo dokładna ma być przeprowadzona ta korekta.
Aby skorygować zdjęcie, z menu Edycja wybierasz Wypaczenie perspektywy.
Photoshop — funkcja Wypaczenie perspektywy.
Pojawi się opcja wyrysowania siatki. Za jej pomocą zaznaczasz budynek.
Siatka do prostowania budynków.
Chwytając kursorem białe kropki, przemieszczasz je tak, by zaznaczyć, które linie powinny być proste. Kliknij więc kropkę i ze wciśniętym lewym klawiszem myszy przesuń ją na właściwe miejsce.
Siatka do prostowania budynków rozciągnięta na budynku.
Kiedy siatka jest już w odpowiedni sposób rozciągnięta na budynku, trzeba przejść w tryb Wypaczanie. Aby to zrobić, naciskasz Enter lub klawisz W. Kropki na siatce zmienią się na czarne. Teraz chwytając kursorem te kropki, możesz swobodnie zmieniać perspektywę.
W przypadku prostowania budynków lepiej może jednak się sprawdzić automatyczne prostowanie dla linii pionowych. Służy do tego ikona z trzema pionowymi kreskami. Klikasz ją.
Ikona do automatycznego prostowania perspektywy.
Po tych czynnościach zatwierdzasz zmiany i prawie gotowe.
Teraz pozostaje jeszcze tylko pozbycie się pustych obszarów przez wykadrowanie zdjęcia.
Funkcja kadrowania zdjęcia w Photoshop.
Po tym wszystkim masz już zdjęcie z wyprostowanym budynkiem.
Zdjęcie po wyprostowaniu i wykadrowaniu w Adobe Photoshop.
Zobacz też instrukcję od Adobe
https://helpx.adobe.com/pl/photoshop/using/perspective-warp.html
Możesz oczywiście zamiast kadrowania, powstałe luki na zdjęciu, wypełnić wygenerowanym przez sztuczną inteligencję obrazem. Przykład takiego zabiegu poniżej. Niemniej w tym przypadku takie wygenerowane treści nie za bardzo się sprawdzają w obszarze budynków. Zafałszowują obraz. Tam, gdzie jest kostka brukowa, to się sprawdza, bo w tym miejscu obraz nie ma istotnych detali. Natomiast tam, gdzie są luki w bryle budynków, domalowane fragmenty mijają się z rzeczywistością. Dlatego funkcja Wypełnianie generatywne może być przydatna, ale nie we wszystkich sytuacjach.
Luki w kadrze zostały wypełnione za pomocą funkcji Wypełnianie generatywne.
Druga metoda na prostowanie budynków w Photoshop
Druga metoda polega na wykorzystaniu uproszczonej funkcji zmiany perspektywy. W niej nie zaznaczasz konkretnego obiektu, tylko „rozszerzasz i przesuwasz” wybraną krawędź zdjęcia. Funkcję znajdziesz w menu Edycja/Przekształć/Perspektywa. Jeśli ta funkcja po otwarciu zdjęcia nie jest dostępna, to musisz utworzyć najpierw nową warstwę ze zdjęciem. Możesz do tego użyć opcji z menu Warstwa/Nowa/Warstwa z tła.
Po uruchomieniu funkcji Perspektywa pojawia się białe kwadraciki na obrzeżach zdjęcia. Możesz je przesuwać i w ten sposób rozciągać zdjęcie zmieniając perspektywę.
Prostowanie budynków w Adobe Photoshop za pomocą funkcji Edycja/Przekształć/Perspektywa.
Trzecie narzędzie i metoda na korektę perspektywy
Trzecia metoda bazuje na funkcjach, które również są dostępne w programie Adobe Lightroom. Tak więc, aby z nich skorzystać w Photoshopie, trzeba wywołać funkcję Filtr/Filtr Camera Raw i przejść do funkcji Geometria. Teraz za pomocą dostępnych suwaków obserwując zmiany na zdjęciu, ustawiasz potrzebną korektę perspektywy. Po uzyskaniu oczekiwanych efektów kadrujesz i zatwierdzasz zamiany.
Funkcja Geometria w filtrze Camera Raw.
Skróty klawiszowe w programie graficznym Photoshop
Oto przydatne skróty klawiszowe procesie prostowania zdjęć:
W trybie Wypaczanie perspektywy litery L oraz W umożliwiają przełączanie się między siatkami z białymi i czarnymi kropkami. W układzie z siatką z białymi kropkami możesz wyłączyć/włączyć widoczność siatki skrótem Ctrl + H.
Wywołanie Filtra Camera Raw możesz zrobić kombinacją klawiszy Shift + Ctrl + A.
Wywołanie funkcji kadrowania — litera C.
Na zakończenie
Korygowanie perspektywy na zdjęciach to przydatna umiejętność. Szczególnie istotna w fotografii architektury, miejskiej, wnętrz. Wszędzie tam, gdzie istotne jest zachowanie pionów i poziomów. Dzięki przedstawionym metodom możesz teraz np. skorygować budynek i nadać mu bardziej „równy” wygląd.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że takie korygowanie w programie graficznym niesie za sobą utratę części kadru. Dlatego fotografując z myślą o dalszej korekcie, warto sfotografować obiekt z szerszym zapasem otoczenia.
Możesz też tak ująć obiekt w kadrze, by jego pionowe linie na zdjęciu też były pionowe. Do tego przyda Ci się obiektyw szerokokątny i pionowy układ kadru. Zasada jest prosta. Musisz tak kadrować, by oś obiektywu była poziomo, a nie podniesiona do góry. W kompozycji pionowej umieszczasz fotografowany obiekt w górnej części kadru. Dzięki temu oś obiektywu jest poziomo, a ściany budynku proste. Tak jak na zdjęciu poniżej.
Kadr pionowy, który nie wymaga prostowania budynku.
Udanych zdjęć życzę.
Ostatnie wpisy w kategorii - Photoshop
- Jak szybko zrobić timelapse za pomocą Photoshop'a - proste kroki - 19.07.2024
- Jak zrobić czarne tło na zdjęciu lub je zmienić? - 7.12.2023
- 4 szybkie metody jak usunąć obiekt ze zdjęcia - Photoshop - 18.07.2023
- Czerwone plamy na zdjęciach w Camera Raw - jak usunąć - 8.04.2021
- Zmiana DPI obrazu lub zdjęcia w Photoshop - 25.01.2021
- Photoshop akcje (operacje) - nagrywanie i automatyzacja działań - 15.12.2020
- Którą wersje Photoshop Elements wybrać 15 czy 2018 - 12.01.2018