Co to jest “dpi”? Czym sprawdzić dpi zdjęcia? Jak wpływa na jakość obrazu? 300 dpi ile to pikseli? Jak zmienić dpi obrazu lub zdjęcia w Photoshop.
Pytanie od Adama: “Widzę problem odnośnie materiału o przycinaniu panoramy na równe 3 zdjęcia. Podczas eksportu pociętych zdjęć w PS bardzo tracę na jakości a potrzebuję do druku. Proszę o poradę jak wyeksportować bez utraty DPI. Zapis do internetu kroi zdjęcie jakościowo i ze startowej panoramy która ma 300 dpi eksportuje trzy zdjęcia posiadające już jedynie 96 dpi.”
300 dpi ile to pikseli?
Czym jest “dpi”? Jest to wartość określająca jakość druku, dokładnie jest to informująca z ilu punktów na cal będzie składał się drukowany obraz. W przypadku 300 dpi jest to 300 punktów na długości 2,54cm (1cal = 2,54cm). Tyle punktów na cal daje jakość fotograficzną. Mając więc plik ze zdjęciem, który zawiera w swoich danych informację o jakości 300 dpi mamy pewność, że zostanie on wydrukowany w jakości fotograficznej.
Pojawia się tu jednak drugie pytanie: Jak duże będzie zdjęcie na wydruku z jakością fotograficzną? Wartość “dpi” nic o tym nie mówi. Dlatego ten wskaźnik jest niewystarczający do określenia, czy plik ze zdjęciem jest dobrej jakości. O tej jakości może świadczyć jedynie rozmiar pliku w pikselach. Jeśli więc masz plik przykładowo o rozmiarze 300 na 300 pikseli, to może on być wydrukowany z jakością 300 dpi w rozmiarze tylko 2,54cm. Jeśli natomiast będziesz miał plik o rozmiarze 3000 pikseli, to może on być już wydrukowany z jakością 300 dpi w rozmiarze 10 cali czyli 25,4cm (3000 pikseli dzielone na 300 dpi daje 10 cali, czyli 25,4cm).
Oznacza to, że aby mieć odpowiednio duży wydruk w dobrej jakości potrzebny jest plik, który ma odpowiednio dużo pikseli. Te piksele muszą dawać jakość wydruku 300 punktów na cal. Zaokrąglając 1200 pikseli na 10cm wydruku. Można to jednak uprościć i dać np. 1000 pikseli na 10cm wydruku. Wtedy jest około 254 dpi, co nadal jest dobrą jakością. Upraszcza to jednak przeliczanie rozmiaru w pikselach na rozmiar wydruku, bo wystarczy od rozmiaru w pikselach odciąć dwie ostatnie wartości i masz rozmiar wydruku w centymetrach.
Jak Photoshop tnie panoramę
Trzeba przyznać, że Photoshop przycinając panoramę zmienia przypisaną do zdjęcia wartość dpi. Zamiast źródłowego np. 300 dpi daje mniejsze 96 dpi. W przypadku plików przeznaczonych do druku może to być niedogodne. Trzeba jednak zauważyć, że faktyczny rozmiar zdjęcia w pikselach zachowuje jakość pliku źródłowego. Czyli jeśli plik źródłowy będzie panoramą o wymiarze 9000 pikseli na 3000 pikseli, to po podzieleniu go na 3 równe części powstaną pliki ze zdjęciami o rozmiarze 3000 x 3000 pikseli (9000/3=3000).
Tak więc jakość zdjęcia nie zostaje zmieniona. Zmianie natomiast ulega zaszyta w pliku informacja o rozmiarze dpi.
Jak sprawdzić dpi zdjęcia
Aby sprawdzić jaką wartość dpi ma zdjęcie trzeba odczytać przypisane do pliku informacje. W systemie Windows wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na plik i wybrać “Właściwości” i później przejść do zakładki “Szczegóły”. W sekcji “Obraz” dostępna jest informacja o rozdzielczości dpi.
Informacja o rozdzielczości dpi zdjęcia dostępna w szczegółach pliku.
Jak zmienić dpi zdjęcia w Photoshop
Jeśli jest potrzebna inna wartość dpi, to można to zrobić również bez zmiany jakość pliku źródłowego. Aby zmienić dpi zdjęcia w Photoshop przejdź do menu “Obraz” i wybierz “Rozmiar obrazu …”.
Zmiana dpi zdjęcia w Photoshop
Teraz zapamiętaj jaki obraz ma rozmiar w pikselach (szerokość i wysokość). Zmień wartość dpi w polu “Rozdzielczość”. W tym momencie jeśli wartość dpi będzie większa niż wcześniej, to Photoshop automatycznie doda pikseli do zdjęcia i zwiększy ich wartość w polu “Szerokość” i “Wysokość”. Sztuczne dodawanie pikseli zazwyczaj nie ma sensu dlatego wpisz tam zapamiętane wartości początkowe. Teraz możesz już kliknąć OK i zapisać plik na dysku. To co się zmieniło w takim pliku to nie jego jakość wynikająca z rozmiaru w pikselach, a tylko zapisana informacja z jaką rozdzielczością ma być on drukowany.
Nie znam niestety metody, by Photoshop nie zmieniał wartości dpi zapisanej w pociętym pliku. Dlatego jeśli zależy Ci na 300 dpi zaszytych w informacji o pliku, to możesz to zrobić powyższym sposobem.
Zmiana dpi przy cięciu pliku nie wpływa jednak na jakość zdjęcia wynikającą z jego rozmiaru w pikselach. Natomiast drukarnia powinna dać sobie radę niezależnie ile dpi jest w pliku. Do wydruku o dobrej jakości potrzbne są piksele w ilości wynikającej do fizycznego rozmiaru drukowanego obrazu.
Ostatnie wpisy w kategorii - Photoshop
- 4 szybkie metody jak usunąć obiekt ze zdjęcia - Photoshop - 18.07.2023
- Czerwone plamy na zdjęciach w Camera Raw - jak usunąć - 8.04.2021
- Photoshop akcje (operacje) - nagrywanie i automatyzacja działań - 15.12.2020
- Którą wersje Photoshop Elements wybrać 15 czy 2018 - 12.01.2018
- Sekrety obróbki fotografii ślubnej - cz.2 - 17.06.2014
- Obróbka zdjęć cyfrowych krok po kroku - 10.06.2014
- Jak umieścić znak wodny w dowolnym miejscu na zdjęciu? - 16.01.2014
Witam Przemku,
Muszę podziękować za wspaniały wykład o pikselach i dpi. Na ogół fotoamatorzy nie zadają sobie trudu, aby się tym interesować, bo i nie mają ku temu motywacji. Zdjęcie, to zdjęcie i tyle. Ale rzeczywiście bywa inaczej, gdy zdjęcie ma iść do profesjonalnego druku. Przez 30 lat pracowałem w drukarni, więc rozumiem problem Adama z malejącym dpi.
Jednak Twój obecny wpis zaintrygował mnie do tego stopnia, że postanowiłem eksperymentalnie pokroić na trzy części jedno z moich zdjęć, dla sprawdzenia, czy obrazy wynikowe straciły na jakości (dpi), czy nie.
I teraz najważniejsze. Zrobiłem to w kilka chwil i nie Photoshopem, które nie mam, ale prostym edytorem korekcyjnym będącym dodatkiem do darmowej przeglądarki FastStone Image Viewer.
Zdjęcie z karty pamięci ma wyjściowo u mnie rozmiar 6000×4000, a wartość dpi to 350. A trzy zdjęcia wynikowe po powyższej operacji, to każde z nich 2000×4000 a wartość dpi jest wciąż ta sama, 350.
Jak się okazuje darmowe programy nie zawsze muszą się kłaniać takiemu gigantowi, jak Photoshop/Lightroom.
Pozdrawiam!
Dzięki za komentarz. Widać darmowym programem można to zrobić lepiej, a w Photoshopie trzeba dodatkowo kombinować.
Używam Photoshopa od dawna wcześniej tego nie sprawdzałem, ale na pewno aktualne wersje od CS6 nie zmieniają dpi.
Mam najnowszą wersję Photoshopa CC (2021) i w przypadku zapisu funkcją “Zapisz do Internetu” DPI jest zmieniane na 96. Sprawdź u siebie i daj znać, bo może masz inaczej, a ja coś źle ustawiam. Oczywiście jeśli robisz “normalny” zapis, to DPI nie ulega zmianie. Wtedy jednak, w wyniku tego działania, nie ma podzielonego obrazu na pliki (plasterki), tylko nadal jeden plik z całym obrazem.
Witam , mam obecnie problem z photoshopem CC2021, edytujac zdjecie z lightroma na photoshop po zakończonej obróbce exportujac zdjecie zmienia mi DPI na 96 , czy to normalne ? nie robię zapisu do internetu .
Sprawdziłem jak to mam u siebie. Tak więc z poziomu Lightrooma wywołuję funkcję “Edit in Adobe Photoshop”. Przeprowadzam obróbkę w Photospiopie. Jeśli teraz zrobię eksport z poziomu Photoshopa “Plik/Eksportuj/Eksportuj jako …” i wyeksportuję plik JPG, to faktycznie ma on DPI ustawione na 96. Jeśli natomiast zrobię to funkcją “Plik/Zapisz kopię …”, to stworzony plik JPG będzie miał już ustawione DPI na poziomie 240. Najczęściej jednak po obróbce zdjęcia w Photoshopie nie tworzę pliku, tylko zamykam program i wracam do Lightrooma. W Lightroomie mam wtedy obrobiony plik w bazie, w formacie TIF. Jeśli teraz z poziomu Lightrooma zrobię eksport do pliku JPG to mam w nim ustawione DPI już na 300. Jeśli jednak chcesz mieć 300 DPI z poziomu Photoshopa, to w tym programie musisz zmienić domyślne ustawienie za pomocą metody opisanej w tym wpisie pod “Jak zmienić dpi zdjęcia w Photoshop”. Dopiero po tej zmianie możesz skorzystać z funkcji “Zapisz kopię …” i plik powinien się zapisać w ustawionej przez Ciebie wartości DPI.
Bardzo Ci dziękuje za pomoc 🙂 Faktycznie teraz jest wszystko w porządku 🙂