Co to jest błysk na 1 i 2 kurtynę?

W zeszłym tygodniu byłem w Toruniu na warsztatach “Ruch w obiektywie”. Organizowane były przez sklep Internetowy cyfrowe.pl. Niby już wiem co i jak, ale i tak warsztaty były bardzo ciekawe i inspirujące. Świetny był też wykład p. Wojtka Tkaczyńskiego. Właśnie z tego wykładu zaczerpnąłem pomysł na zdjęcia do dzisiejszego wpisu. A chodzi o zamrożenie ruchu błyskiem lampy błyskowej.

Ponieważ błysk z lampy trwa bardzo krótko, rzędu 1/1000 sekundy, doskonale nadaje się on do zamrożenia poruszającego się obiektu. Efekt ten wykorzystywałem już wcześniej np. przy fotografowaniu dymu.

Można jednak na jednym ujęciu pokazać nie tylko zamrożony obiekt, ale również ślad jego przemieszczania się. Ważne wtedy może okazać się ustawienie wyzwalania błysku na 1 lub 2 kurtynę. Ustawienie to określa, czy lampa ma błysnąć na początku wyzwalania migawki, czy pod jej koniec. Ślad przemieszczenia obiektu uzyskamy stosując długi czas naświetlania dostosowany do zastanych warunków oświetleniowych światła ciągłego.

Przykład 1. Lampa ustawiona na 1 kurtynę. Błysk na początku otwarcia migawki.

Błysk na początku otwarcia migawki

Przykład 2. Lampa ustawiona na 2 kurtynę. Błysk wyzwalany pod koniec otwarcia migawki.

W obu przypadkach pojazd poruszał się od prawej do lewej strony kadru. Czas naświetlania 1s, przysłona f/9, tryb manualny.

I na koniec jeszcze zagadka. Przy jakim wyzwalaniu lampy błyskowej zostało zrobione zdjęcie otwierające ten wpis?

11 komentarzy do “Co to jest błysk na 1 i 2 kurtynę?”

 1. Czy wyzwolenie na 2 kurtynę, o której mowa to to samo co błysk zamykający?
  Pozdrawiam.

  Ps. Bardzo podobają mi się pomoce na stronie. Bardzo przejrzyste i łatwo je wprowadzić w życie. Szacunek

  1. @Macik. Tak. Błysk zamykający to dokładnie to samo, co na 2 kurtynę. Tego typu zdjęcia udają się lepiej kiedy mamy bardzo ciemne tło, najlepiej czarne i światło ciągłe o sile dostosowanej do prędkości poruszającego się obiektu i jego “jasności”. Jeśli będzie za słabe, to smugi nie zostaną zarejestrowane, a jeśli będzie za silne, to może się okazać, że z kolei błysk z lampy błyskowej będzie zbyt słaby by w wystarczającym stopniu uwidocznić zamrożony ruch.

 2. Co do odpowiedzi na pytanie, to ja pierwsze zdjęcie wykonałbym bez błysku ;). Czas na około 10s, zależnie od światła przysłona dobrana tak, aby poprawnie naświetlić (lub lekko nie doświetlić tła), ostrość manualnie, w tym wypadku na miejsce gdzie ma stać samochodzik. Odpalam migawkę na scenę z samym tłem, i po ok trzech sekundach dokładam samochodzik.
  Za mało światła aby złapało ruch mojej ręki, a wystarczająco czasu, aby i on się zarejestrował.

  To by tłumaczyło jego przezroczystość 😉

  ps. Poza tym Panie Przemku, gratuluję strony, chęci i tekstów. Wiele osób z mojego kursu, jak się okazało korzystało z Pana porad, także dziękuję za ułatwianie wprowadzania w fotografię.

 3. A ja powiem jak bym to ja zrobił żeby uzyskać taki efekt może zgadnę 🙂 czas to od 3 do 3,5 sekundy max ,f/9 max 10 dwie lampy jedna na pierwszą druga na drugą kurtynę , z tym że druga może być wyzwolona ręcznie , żaden kłopot w czasie 3 sek. kilka prób i załatwione , nie wiem czy zgadłem ale w tym foto obstawiam podobny scenariusz .Pozdrawiam

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz