Co znajdziesz w ebooku “Magia głębi ostrości i …”?

Jeśli chcesz zacząć świadomie wykorzystywać głębię ostrości i rozpraszanie tła, to właśnie kończę pisanie ebooka, który Ci w tym pomoże. Mam już napisane 44 strony. Poniżej znajdziesz spis treści do niego. Chcę jednak, aby jego zawartość odpowiadała Twoim potrzebom, więc napisz w komentarzu, co jeszcze powinno być w nim zawarte, by był on Ci jak najbardziej pomocny. Wśród osób, które umieszczą komentarz rozlosuję jeden darmowy egzemplarz.

Spis treści ebooka “Magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła”:

– Wprowadzenie
– Dlaczego warto wykorzystywać małą głębię ostrości?
– Co to jest głębia ostrości?
Co to jest przysłona?
– Co wpływa na wielkość głębi ostrości?
– Jak zwiększyć głębię ostrości?
– Jak zmniejszyć głębię ostrości?
– Głębia ostrości a przysłona
– Głębia ostrości a ogniskowa
– Głębia ostrości a odległość ostrzenia
– Co to jest odległość hiperfokalna?
– Jak prosto określić głębię ostrości i/lub odległość hiperfokalną?
– Jak podejrzeć głębię ostrości w aparacie?
– Jakie są niekorzystne konsekwencje przymykania przysłony?
– Jak w praktycznie nieograniczony sposób zwiększać głębię ostrości?
– Co to jest bokeh?
– Jak tworzyć ozdobny bokeh?
– Jakie są metody mocowania dodatkowych przesłon?
– Jak pokazać i wpływać na bokeh?
– Jak duży powinien być wycięty kształt?
– Jak poprawnie ustawić ekspozycję?
– Przykłady i pomysły na zdjęcia
– Jak powstało zdjęcie z okładki?
– Więcej przykładów i dodatkowe adresy w Internecie

Napisz proszę w komentarzu poniżej, czego chciałbyś się dowiedzieć, o czym jeszcze powinienem napisać w ebooku, aby był on Ci pomocny. Dzięki temu będę mógł dostosować go do Twoich potrzeb. Weźmiesz też udział w losowaniu darmowego egzemplarza. Pamiętaj podać poprawny adres email (nie jest on publikowany). Na ten adres zwycięzca otrzyma ebook. Oczywiście dopiero jak zostanie on skończony. Komentarz umieść do 21 maja 2011r. Wyniki zostaną ogłoszone dzień później.

62 komentarze do “Co znajdziesz w ebooku “Magia głębi ostrości i …”?”

 1. Wydaję mi się że dołączenie płytki byłoby bardzo pomocne. Przedstawić to co opisane jest w książce za pomocą mini filmu instruktażowego.

 2. każdym obiektywem da się zrobić “bookeh” lepszy czy gorszy, ale jak go uzyskać? dlaczego tak, a nie inaczej ustawić obiekt? w jakiej odległości najlepiej przy danej ogniskowej? jaka relacja odległości obiektywu od przedmiotu i tła? no i jakie ogniskowe “produkują” najlepsze głębie ostrości?

 3. Jak dla mnie amatora każda informacja, porada i wskazówka jest bardzo cenna. Warunek: musi być podana prostym językiem – mam nadzieję, że to nie będzie analiza naukowa tylko poradnik dla hobbystów. Niektóre fachowe terminy, które mówią wiele ale nielicznym po prostu zniechęcają. Lepiej prosty przykład i wskazówki jak wykonać swoją próbę – ćwiczenie.

 4. Pomysł świetny,gratuluję.
  Ja chciałabym się dowiedzieć jak robić dobre zdjęcia aparatem Samsung nx5 bez dokupowania obiektywu.
  Pozdrawiam serdecznie amatorka fotograficzna.

 5. Cudoooo!!! Uroczeee! Robi wrażenia tak żywego… I o to chodzi. Podziwiam i też tak chcę;) Pozdrawiam wszystkich fascynatów fotografi!

 6. Jak ustawiać ostrość przy portretach 2 osób z małą głębią ostrości ,aby 2 postacie byly ostre tj. oczy. Jaka przysłona gwarantuje dobry efekt np. przy stłace 100/2,8 lub 200/2,8. Na podglądzie nawet przy powiększeniu nie zawsze da się wychwycić mankamenty.

 7. Myślę, że dobrze byłoby umieścić fotografię linijki pod małym kątem / ostrym/ w stosunku do osi optycznej obiektywu, z 2-3 ustawieniami przysłony.
  Tak kiedyś wytłumaczyłem mojej Siostrze pojęcie głębi ostrości, bo inaczej nie mogła załapać 🙂
  pzdr wszystkich

 8. Podoba mi się twój styl pisania o fotografii. Minimum słów maksimum treści. Jestem ciekaw, czy zastosowanie różnych filtrów na obiektyw ma wpływ na głębię ostrości i tło w fotografii?
  pozdrawiam wszystkich

 9. @Andrzej
  Głębia ostrości zależy od ogniskowej, przysłony i odległości do fotografowanego przedmiotu. Więc filtry nie powinny mieć wpływu na GO, poza nasadkami szerokokątnymi lub tele.
  Filtry mogą zmienić ogólną ostrość obrazu, ale de facto nie wpłyną na głębie ostrości.
  Co do wpływu na tło, to jeśli chodzi o głębie ostrości nie będą miały wpływu, ale mogą inaczej wpływać w zależności od tła. Można też wpływać na tło w inny sposób, żeby bardziej wyróżnić fotografowany obiekt. Np skrócić czas naświetlania, a pierwszy plan doświetlić lampą błyskową. W efekcie tło będzie ciemniejsze, a fotografowany obiekt jaśniejszy. Można też doświetlić tło, a pozostawić obiekt ciemniejszym. Skrajnym przypadkiem jest fotografia high key, gdzie prześwietlamy tło. Światła jest na tle tyle, że zostaje biała plama. Ale to wszystko zależy od warunków. Jeśli masz problem z tłem odsuń fotografowany obiekt od tła, co spowoduje, że tło znajdzie się poza GO. To jest najprostsza metoda.

 10. @Joanna
  Takie uchwycenie ostrości w przypadku dwóch osób wymaga zrobienia wielu zdjęć i wybrania tego najlepszego. Ogólnie im większy otwór przysłony tym mniejsza głębia ostrości. Problemem może być ustawienie oczu dwóch osób w jednej płaszczyźnie przy tak płytkiej GO jaką chcesz uzyskać.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz