Kolorowy element na czarno-białym zdjęciu w PSE

Kolorowy element na zdjęciu czarno-białym Photoshop Elements

Kilka dni temu pokazywałem jak zrobić kolorowy element na czarno-białym zdjęciu za pomocą programu Lightroom. Dzisiaj będzie krótki tutorial prezentujący jak to uzyskać w Photoshop Elements 9 (PSE). Tu wystarczy tylko wykorzystać malowanie masek. Zobacz, jak to zrobić.

Po wczytaniu zdjęcia do programu Photoshop Elements stwórz dodatkową warstwę z tła. Wybierz w menu Warstwa/Powiel warstwę. Dalej zmniejsz nasycenie tej warstwy do zera. W tym celu wywołaj funkcję Ulepsz/Dopasuj kolor/Usuń kolor. Teraz do tej warstwy trzeba dodać maskę. W menu wybierz Warstwa/Maska warstwy/Odkryj wszystko. Powstanie biała maska warstwy. Widać to w panelu “Warstwy” w prawej części ekranu. Jeśli teraz zaczniesz malować czarnym pędzlem po tej warstwie, to w miejscu zamalowania jej na czarno stanie się ona przeźroczysta i odsłoni, to co jest pod nią, czyli kolorowe tło. W ten sposób musisz dokładnie wymalować element, który ma być kolorowy na zdjęciu.

Efekt, który uzyskałem, jest praktycznie taki sam jak w poprzednim wpisie pokazującym jak to zrobić w Lightroomie.

Kolorowy kwiat na zdjęciu carno-białym - edycja w Photoshop Elements

Jeśli lubisz modyfikować zdjęcia, to być może zainteresuje Ciebie wpis Kolorowanka dla dziecka – jak ją zrobić z własnych zdjęć.

3 komentarze do “Kolorowy element na czarno-białym zdjęciu w PSE”

 1. Wpis jest stary, więc może już nieaktualny, niemniej usiłowałem zastosować przedstawione tu porady żeby zrobić czarno-białe zdjęcie z kolorowym elementem. Nic mi nie wyszło.
  w tym fragmencie: “Jeśli teraz zaczniesz malować czarnym pędzlem po tej warstwie, to w miejscu zamalowania jej na czarno stanie się ona przeźroczysta i odsłoni, to co jest pod nią, czyli kolorowe tło.” zastosował Pan zbyt duży skrót myślowy.
  Co to oznacza “malować czarnym pędzlem po tej warstwie”?
  Mam Elements 2021, myślę, że pewne funkcje są w Elements co do istoty niezmienne – ale zonk. W mojej wersji Elements pędzle są dwa.
  To raz.
  Po czym malować, po której warstwie – próbowałem (utworzywszy wcześniej maskę) malować, i po jednej i po drugiej – nic się nie odsłaniało.
  Któryś z kroków w opisie gdzieś się zgubił, lub został opisany zbyt ogólnikowo.

  Wiem, że temat stary, więc tylko sygnalizuję. Gdyby kiedyś zechciał Pan wrócić do tych kwestii – byłbym (i pewnie nie ja) zobowiązany. Pozdrawiam

  1. Co do zasady ta metoda powinna działać w dowolnej wersji programu. Malujesz po masce warstwy. Oznacza to, że po prawej stronie musisz najpierw kliknąć “maskę warstwy”, a później dopiero malować pędzlem na czarno. Być może była zaznaczona inna warstwa i dlatego nie było efektu malowania. Nie korzystam z Elements 2021 więc nie wiem co tam zostało zmienione i o jakich dwóch pędzlach piszesz. Sądzę jednak, że to nie powinno mieć znaczenia. Malujesz po warstwie białym lub czarnym. Czarny odsłania, a biały zasłania. Teraz pracuję na pełnym Photoshopie, ale tam to działa podobnie. Zobacz opis na https://helpx.adobe.com/pl/photoshop/using/editing-layer-masks.html

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz