Otrzymałem pytanie na email: “Witam! Mam pytanie do Pana co należy zrobić, by w całym czarno-białym zdjęciu był jakiś element kolorowy. Np czerwone usta etc.? Pozdrawiam Alicja”
Metody na przeprowadzenie tego typu zmian są przynajmniej dwie. Różnice w sposobie ich przeprowadzenia mogą być uzależnione od posiadanego programu graficznego. Generalnie polega to na likwidacji barwy na fotografii z pominięciem tego konkretnego elementu. Ma on pozostać kolorowy. Możesz w tym celu skorzystać z dwóch funkcji. Pierwsza to zmniejszenie nasycenia barwy dla wybranego koloru, druga to zmniejszenie nasycenia barwy dla danego obszaru. Zobacz to na przykładzie.
Zdjęcie źródłowe
W tym przypadku skorzystałem z programu Adobe Lightroom 4. Ponieważ kwiat, który chcę wyodrębnić, ma intensywne kolory i zdecydowanie inne niż żółto-brązowe liście postanowiłem na początek skorzystać ze zmniejszenia nasycenia barwy dla określonego koloru. Służy do tego funkcja „Saturation” w oknie „HSL”, w module „Develop”.
Zmiana nasycenia barwy jest bardzo prosta. Kursorem myszy klikasz w miejscu zaznaczonym na czerwono. Zmienia się wtedy jego funkcja. Teraz wystarczy, że na zdjęciu, na wybrany obszar z danym kolorem klikniesz i przytrzymasz wciśnięty klawisz myszy. Przeciągając mysz w dół, zmniejszasz nasycenie tej barwy. Ja kliknąłem żółty obszar liścia, a drugi raz w zielony. Otrzymałem wtedy taki obraz.
Na zdjęciu pozostały tylko jeszcze czerwone zafarby na liściach. Nie mogłem usunąć ich tą metodą, bo ten kolor jest również zawarty w płatkach kwiatu i zmieniłaby się wtedy jego barwa. Dlatego kolejny krok to zmniejszenie nasycenia barwy dla określonego obszaru.
W programie Adobe Lightroom, aby zaznaczyć obszar, który ma zostać zmodyfikowany, należy w module „Develop” uaktywnić funkcję „Adjustment Brush”. Na klawiaturze klawisz „K”. Możesz wtedy zamalować obszar z pominięciem wybranego elementu i dla tego zaznaczenia zmniejszyć nasycenie (Saturation). Ja, na tym zdjęciu, musiałem przeprowadzić to dwa razy. Dopiero wtedy uzyskałem odpowiedni efekt. Ponieważ wcześniej większość barwy z tła była już zdjęta, przy malowaniu maski nie musiałem być zbyt dokładny. Uzyskany efekt otwiera ten wpis.
Ps. Po chwili zauważyłem, że zakończenia słupków i pręcików straciły kolor. Dlatego dodałem nowe maski na te zakończenia i wzmocniłem tam nasycenie barw. Tym samym, w tych miejscach, zniwelowałem efekt zmniejszenia nasycenia barwy wywołany pierwszą metodą.
Końcowy efekt
Drugi sposób opisany jest we wpisie Kolorowy element na czarno-białym zdjęciu w PSE.
Ostatnie wpisy w kategorii - Lightroom
- Jeszcze prostsze usuwanie niechcianych obiektów w Adobe Lightroom Classic - 24.05.2024
- Jak dobrać ekspozycję dla obiektów, które są i jasne i ciemne? - 26.03.2024
- Jak zrobić czarne tło na zdjęciu lub je zmienić? - 7.12.2023
- Jak zrobić kopię zapasowa, archiwum programu Adobe Lightroom - 29.05.2023
- Czerwone plamy na zdjęciach w Camera Raw - jak usunąć - 8.04.2021
- Jak podzielić zdjęcie na równe części i umieścić panoramę na Instagramie - 23.01.2019
- Poprawianie słabych zdjęć w programie graficznym - czy to ma sens - 30.01.2018
Ooo, akurat ostatnio sama próbowałam zrobić coś takiego – niestety nie wyszło (choć bawiłam się długo) >.< więc mam pytanie: czy jest tu ktoś, kto potrafiłby mi powiedzieć jak osiągnąć podobny efekt w Corelu Photo-Paint? Ponieważ, póki co, to jedyny program graficzny jaki mam 😉
absolutnie najprostszy sposób to aplikacji Tintii http://www.programosy.pl/program,tintii.html
Mi udało się zrobić takie coś w Olympus Master 2
Jakaś dobra aplikacja na iso?
@Magda. Ja korzystam z Adobe Lihgtroom i to mi w zupełności wystarcza do usuwania szumu ISO.