Gdzie była pierwsza polska wytwórnia aparatów fotograficznych?

To mnie zaskoczyło, bo pewnie mało kto wie, gdzie była pierwsza polska wytwórnia aparatów fotograficznych. Produkowano w niej aparaty “Filma” na błony fotograficzne w rolkach. Format 6 na 9 centymetrów.

Zakład mechaniczny “Kamera Polska” w 1932 roku otworzył p. Paweł Sobkowski w Chodzieży.

Polski aparat fotograficzny Filma

Polski aparat fotograficzny Filma

Polski aparat fotograficzny Filma

Pokazane wycinki i aparat są wystawione w gablocie, i można je zobaczyć w Bibliotece Miejskiej w Chodzieży.

Więcej o polskiej myśli fotograficznej i optycznej zobaczysz w materiale „APARATY made in POLAND”.

6 komentarzy do “Gdzie była pierwsza polska wytwórnia aparatów fotograficznych?”

 1. No proszę szczerze mówiąc nie wiedziałem, a do Chodzieży mam całkiem blisko 🙂 Na pewno w jakiś weekend się tam wybiorę , dzięki za przydatne informacje.

 2. Witam serdecznie
  Mam tu pewien problem z faktami.
  W ramach informacji pierwszym aparatem KaPol był ponoć Boleś z 1933r (płyty szklane formatu 4,5 x 6 cm ). Następnym aparatem była Filma 1934-1939r . Był produkowany w dwóch wersjach 1R – 6x9cm i 2R -6×9 i 6×4,5cm.
  Natomiast aparat pokazany na zdjęciu z podpisem „Dar od Pana Sobkowskiego” to również aparat skrzynkowy, ale Record produkowany przez firmę Balda w Drezden w latach 1933-1934.
  Format: 6x9cm. Znana też pod nazwami: Browe Box i Birnbaum Box. Potocznie nazywany okularnikiem.
  I tu moje pytanie – czy Pan Paweł Sobkowski wykupił licencję na produkowanie tegoż modelu, czy też jest to błąd, który należało by sprostować.
  Proszę nie odbierać moich słów pisanych jako atak – po prostu ktoś się myli i chciałbym wiedzieć kto 🙂
  Pozdrawiam serdecznie.
  Karol

  1. Nie wiem jak to było. Mogę jedynie jeszcze zacytować “W okresie międzywojennym Kamera Polska produkowała wiele rodzajów aparatów fotograficznych: aparat mieszkowy DRUH, aparatu mieszkowe LENA, OSTROWID, WIDOK, aparat skrzynkowy BOLEŚ, FILMA, aparaty produkowane z licencji KORONA, SIDA, OPTICA.” Więc być może miał również licencję od Balda. Cytat pochodzi z książki “Witkacy w Chodzieży …czyli kapelusz bananowy za 2,50.” autorstwa Roman Grewling, Anna Krzyżanowska-Hajdukiewicz. W książce podana jest jeszcze jedna ciekawostka, że “w roku 1936 w fabryce Pawła Sobkowskiego wyprodukowano 10 000 sztuk aparatu mieszkowego FILMA”. Odnośnie produkcji aparatów przez Kamera Polska podane są w książce dwa źródła: R. Cichocki, To też nasza historia, “Nasz Tygodnik Chodzieski” oraz “Foto Amator: bezpłatny dodatek miesięczny”, “Drogerzysta”, sierpień 1934, R. 2, nr 7, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz