To mnie zaskoczyło, bo pewnie mało kto wie, gdzie była pierwsza polska wytwórnia aparatów fotograficznych. Produkowano w niej aparaty “Filma” na błony fotograficzne w rolkach. Format 6 na 9 centymetrów.
Zakład mechaniczny “Kamera Polska” w 1932 roku otworzył p. Paweł Sobkowski w Chodzieży.
Pokazane wycinki i aparat są wystawione w gablocie, i można je zobaczyć w Bibliotece Miejskiej w Chodzieży.
Więcej o polskiej myśli fotograficznej i optycznej zobaczysz w materiale „APARATY made in POLAND”.
Ostatnie wpisy w kategorii - Wspomnień czar
- Muzeum Fotografii w Bydgoszczy - krótka fotorelacja - 3.06.2019
- PRAKTICA MTL 50 - kolejna odnaleziona instrukcja do aparatu - 15.05.2018
- Instrukcja do Smieny 8M i pierścień do ustawiania symboli pogody - 9.05.2018
- Błona fotograficzna w cenie aparatu? 🙂 - 11.05.2017
- Opakowania filmów z lat 80-tych - 3.06.2008
- Właściwy dobór czasu i przysłony - dawniej - 22.05.2008
Cena za film dość znaczna, nie każdego było stać na to hobby.
Wow! To jest niezłe odkrycie dla Chodzieżan i powód do dumy 😉
A pewnie 🙂
No proszę szczerze mówiąc nie wiedziałem, a do Chodzieży mam całkiem blisko 🙂 Na pewno w jakiś weekend się tam wybiorę , dzięki za przydatne informacje.
Witam serdecznie
Mam tu pewien problem z faktami.
W ramach informacji pierwszym aparatem KaPol był ponoć Boleś z 1933r (płyty szklane formatu 4,5 x 6 cm ). Następnym aparatem była Filma 1934-1939r . Był produkowany w dwóch wersjach 1R – 6x9cm i 2R -6×9 i 6×4,5cm.
Natomiast aparat pokazany na zdjęciu z podpisem „Dar od Pana Sobkowskiego” to również aparat skrzynkowy, ale Record produkowany przez firmę Balda w Drezden w latach 1933-1934.
Format: 6x9cm. Znana też pod nazwami: Browe Box i Birnbaum Box. Potocznie nazywany okularnikiem.
I tu moje pytanie – czy Pan Paweł Sobkowski wykupił licencję na produkowanie tegoż modelu, czy też jest to błąd, który należało by sprostować.
Proszę nie odbierać moich słów pisanych jako atak – po prostu ktoś się myli i chciałbym wiedzieć kto 🙂
Pozdrawiam serdecznie.
Karol
Nie wiem jak to było. Mogę jedynie jeszcze zacytować “W okresie międzywojennym Kamera Polska produkowała wiele rodzajów aparatów fotograficznych: aparat mieszkowy DRUH, aparatu mieszkowe LENA, OSTROWID, WIDOK, aparat skrzynkowy BOLEŚ, FILMA, aparaty produkowane z licencji KORONA, SIDA, OPTICA.” Więc być może miał również licencję od Balda. Cytat pochodzi z książki “Witkacy w Chodzieży …czyli kapelusz bananowy za 2,50.” autorstwa Roman Grewling, Anna Krzyżanowska-Hajdukiewicz. W książce podana jest jeszcze jedna ciekawostka, że “w roku 1936 w fabryce Pawła Sobkowskiego wyprodukowano 10 000 sztuk aparatu mieszkowego FILMA”. Odnośnie produkcji aparatów przez Kamera Polska podane są w książce dwa źródła: R. Cichocki, To też nasza historia, “Nasz Tygodnik Chodzieski” oraz “Foto Amator: bezpłatny dodatek miesięczny”, “Drogerzysta”, sierpień 1934, R. 2, nr 7, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa.