Smiena 8M - instrukcja

Instrukcja do Smieny 8M i pierścień do ustawiania symboli pogody

Wczoraj porządkując regał na działce natknąłem się na instrukcję do Smeny (Smieny) 8M. Prosty aparat i prosta instrukcja. Wszystko opisane na szesnastu stronach. Jest tam kilka ciekawych sformułowań.

Poniżej kilka wybranych stron z tej małej książeczki. Aparat posiadał nawet “skobel do przyłączania urządzeń dodatkowych” (fajna nazwa 🙂 , którego często brakuje we współczesnych aparatach kompaktowych. Miał też “synchronizator”, “skalę diafragm” oraz “pierścień do ustawiania symboli pogody”. Już tłumaczę co to jest.

  • “skobel do przyłączania urządzeń dodatkowych” – sanki do lampy błyskowej
  • “synchronizator” – gniazdo do wyzwalania lampy błyskowej podłączonej kablem
  • “skala diafragm” – skala wartości przysłony
  • “pierścień do ustawiania symboli pogody” – pierścień do ustawiania czasu naświetlania

Kilka wybranych stron z instrukcji do Smeny (Smieny) 8M

Smiena 8M - instrukcja

Smiena 8M - instrukcja

Smiena 8M - instrukcja

Smiena 8M - instrukcja

Smiena 8M - instrukcja
Jaka ta ekspozycja była kiedyś prosta 🙂

6 komentarzy do “Instrukcja do Smieny 8M i pierścień do ustawiania symboli pogody”

  1. Na smienę 8M, bo smiena symbol była za droga, przesiadłem się z zorki 4, którą dostałem od dziadka w ubiegłym tysiącleciu, bodajże około 1980 roku. System z ikonami pogody był dla mnie rewelacyjnym rozwiązaniem w ówczesnych czasach przy naświetlaniu negatywów… Nastawiało się na stałe czułość filmu (powiązaną z przysłoną) a ikonami pogody nastawiało się czas naświetlania – o ile dobrze pamiętam. Niekiedy nawet udało się dobrze naświetlić klatkę. I pomyśleć, iż teraz taki format nazywa się dumnie w cyfrówce “full frame”…

  2. Wcześniejszy model (lepszy moim zdaniem) to Smiena 8. Podaję link do ściągnięcia z instrukcją. W zasadzie prawie pasuje do obu……

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz