Zobacz najbardziej popularne wpisy, które pojawiły się na blogu w roku 2020. Sprawdź, co najbardziej interesowało czytelników bloga w minionym roku oraz czy któryś temat czasem Ci nie umknął.
Miniony rok był mocno nietypowy ze względu na sytuację epidemiczną. Miało to również wpływ na tworzone wpisy. Dlatego więcej publikowałem zdjęć i opisów tego, co możesz zrobić w domu.
To spowodowało, że w pierwszej połowie minionego roku powstał ebook 33 eksperymenty fotograficzne, w którym pokazuję różne możliwości uzyskiwania ciekawych zdjęć właśnie w domu. W drugiej połowie roku natomiast udostępniłem zestaw ściąg fotograficznych. Okazało się bowiem, że jest bardzo duże zainteresowanie właśnie taką formą prezentowania informacji.
Mimo tej całej sytuacji w minionym roku poprowadziłem w Chodzieży dwa udane warsztaty stacjonarne: Foto Kawa – gra światłem (na początku marca) oraz Foto Kawa – Makrofotografia i natura z bliska (w połowie września).
Miniony rok mogę więc zaliczyć do udanych. Dodatkowo w ramach 7 Photo Summer Day zdobyłem dwie pierwsze nagrody w organizowanym dla uczestników konkursie fotograficznym.
A teraz zobacz ranking dziesięciu wpisów z roku 2020, które cieszyły się największą popularnością.
1.
Kalendarz 2021 do druku – plik PDF oraz inne formaty również do edycji
Pliki PDF z kalendarzem 2021 do druku są już gotowe. Możesz zrobić własny kalendarz 2021. Tak jak poprzednio są wersje roczne i w układzie miesięcznym, na całą stronę oraz z pozostawionym miejscem na własną twórczość. Dostępne są również formaty do edycji z możliwością uzupełnienia go o dodatkowe elementy lub całkowitej zmiany według własnego uznania.
2.
Kolorowanka dla dziecka – jak ją zrobić z własnych zdjęć
Ten wpis przeznaczony jest dla rodziców, dziadków i osób, które mają pod opieką dzieci. Kolorowanka, to jedna z ciekawszych możliwości na wypełnienie czasu pociechom. Zobacz więc jak za pomocą kilku prostych kroków możesz taką kolorowankę zrobić wykorzystując własne zdjęcia.
3.
Nocne zdjęcia – ściąga – 21 przykładów ustawień ekspozycji
Jeśli chcesz robić nocne zdjęcia ?, to przygotowałem dla Ciebie ściągę z ustawień ? ekspozycji. Znajdziesz też tam informację o podstawowym sprzęcie wykorzystywanym w czasie nocnego fotografowania. Zapraszam do pobierania ściągi.
4.
Zobacz przepis na domowe fotografowanie szkła w świetle monitora
Jeśli chodzi o fotografowanie szkła, to do jego oświetlenia możesz wykorzystać zwykły monitor komputera. We wpisie Przeźroczyste tworzywa w świetle spolaryzowanym [domowe fotografowanie] pokazywałem jak wykorzystać monitor i filtr polaryzacyjny. Tam ekran był źródłem światła białego. Tym razem możesz go wykorzystać w szerszym zakresie: światło białe, światło białe i czarne tło, światło barwne jak również jako wzorzyste tło.
5.
15 zasad komponowania zdjęć, dzięki którym możesz się wyróżnić
Kompozycja obrazu, to ten element fotografii, który jest niezależny od posiadanego aparatu fotograficznego. Tryb auto w aparacie może Ci pomóc ustawić ostrość, balans bieli i dobrać ekspozycję, i często chociaż nie zawsze może to zrobić dobrze. Nie pomoże jednak przy komponowaniu obrazu. Ta czynność jest zarezerwowana dla fotografa.
6.
Jak fotografować podświetlone plasterki owoców i warzyw
W dzisiejszym wpisie proponuję zająć się zdjęciami podświetlanych plasterków owoców lub warzyw. Takie przekroje są częstym motywem zdjęć do kuchni. Są wykorzystywane w produktach związanych z jedzeniem i piciem: podstawki pod kubki, podkładki pod serwis, fototapety do wystroju wnętrz. Jeśli chcesz fotografować podświetlone plasterki owoców i warzyw, to poniżej znajdziesz opis prostego stanowiska. Z dodatkowych akcesoriów będziesz potrzebował latarki oraz kawałka szyby.
7.
Ściągi fotograficzne – zobacz i odbierz darmowe 5 arkuszy ze ściągami
W poprzednim wpisie Ściągi fotograficzne – do czego możesz je wykorzystać opisałem do jakich dwóch celów możesz wykorzystać ściągi fotograficzne i dlaczego w ogóle je przygotowałem. W tym wpisie poznasz tematy wszystkich ściąg i dowiesz się jakie zagadnienia są w nich opisane. Na końcu wpisu znajdziesz jeszcze formularz do zapisu na darmowe pierwsze 5 arkuszy ze ściągami.
8.
Jak przygotować się do nocnych zdjęć i malowania światłem
Jeśli wybierasz się na nocne zdjęcia lub na malowanie światłem, to warto się do tego przygotować. To co będzie potrzebne zależy od warunków oświetleniowych, w których będziesz fotografował. Szczególnie istotny jest tu łączący się z tym czas naświetlania. W przypadku malowania światłem ważne jest też to, czy malujesz światłem samodzielnie, czy fotografujesz jak ktoś maluje. Z tego wynika sposób wyzwalania migawki oraz znowu czas naświetlania. Ale po kolei.
9.
17 sposobów na zdjęcia dmuchawców – przykłady, inspiracje
Mniszek lekarski w postaci dmuchawców, to wdzięczny materiał do fotografowania. Zobacz zdjęcia dmuchawców, zainspiruj się i zrób własne. Taka sesja fotograficzna, to doskonałe ćwiczenie na kompozycję obrazu oraz … na ustawianie ostrości. Zdjęcia robione z bliska mocno ograniczają głębię ostrości. Dlatego ustawienie właściwej przysłony i miejsca ostrzenia staje dość kluczowym czynnikiem. Poza tym w zależności od dostępnego światła i fotografowania z ręki lub statywu będzie wynikał czas migawki oraz wartość ISO. Zapraszam do oglądania, fotografowania i zbierania własnych doświadczeń.
10.
Rozwiązanie fotozagadki #79
Oto rozwiązanie fotozagadki. Zobacz co przedstawia zdjęcie.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- TOP 10 – najpopularniejsze wpisy opublikowane w 2022 roku - 9.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022
- Jasność nieba na zdjęciach czarno-białych - 28.11.2022
- Mikroregulacja AF obiektywu w aparacie Canon — poradnik ostrych zdjęć - 22.11.2022
- Filtr polaryzacyjny, by wzmocnić odbicie - 28.10.2022
- Przysłona w aparacie - poradnik obsługi aparatu fotograficznego - 12.10.2022
Dobre materiały!
Dzięki.