Jak robić zdjęcia portretowe z lampą na aparacie

Jak robić zdjęcia portretowe z lampą na aparacie? - okladka ebooka

Czy tak prostym sprzętem jak lampa błyskowa na aparacie możesz zrobić ładne zdjęcie portretowe? A może jednak potrzebujesz studia z profesjonalnymi lampami? A jeśli go nie masz, to co wtedy? Zobacz jak sobie z tym poradzić.

Studio z kilkoma lampami daje bardzo dużo możliwości, ale nawet tak prostym zestawem w postaci reporterskiej lampy błyskowej na aparacie możesz wykonać dobre zdjęcie portretowe. Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy, że skierujesz błysk lampy na jasną ścianę i/lub sufit i w ten sposób stworzysz dużą powierzchnię świecącą. Takie światło otuli ładnie fotografowaną osobę. Szczegółowo opisuję to w mini poradniku “Jak robić zdjęcia portretowe z lampą na aparacie?”. Są tam schematy oświetlenia i ustawienia lampy błyskowej. Dokładnie analizuję 5 scen oświetleniowych, a na koniec dostajesz jeszcze dwie do samodzielnego przetestowania.

Dowiesz się z niego jak zamiast zdjęć z “płaskim światłem”

Oświetlenie portretowe z lampy błyskowej na aparacie

Robić portrety w miękkim świetle:

Oświetlenie portretowe z lampy błyskowej na aparacie - odbite od ściany

Oświetlenie portretowe z lampy błyskowej na aparacie - odbite od ściany i sufitu

Wszystkie te zdjęcia zostały zrobione z lampą błyskową na aparacie.

Aby otrzymać za darmo ten poradnik (w postaci pliku PDF) przejdź na stronę zapisów i w dostępnym tam formularzu podaj swoje imię i adres email, na który ma zostać on wysłany.

Podając swój adres email, zostaniesz zapisany na specjalną listę “Standardy oświetlenia portretowego – poradnik dla fotografów”. A wspomniany ebook to dopiero początek tego, co planuję ci udostępnić w temacie robienia zdjęć portretowych.

10 komentarzy do “Jak robić zdjęcia portretowe z lampą na aparacie”

 1. Przemku , ja wychodzę z zalożenia ,że gdybym nawet “znał” ten temat do spodu , to nigdy nie zrezygnuję z wysłuchania opinii na dany temat kogoś innego.Tym bardziej że tym “INNYM” jest czlowiek z taką wiedzą jak TY.Pozdrawiam i czekam na dalsze lekcje. Z poważaniem’Zbyszek

 2. Witaj Przemku, wielkie dzięki za podręcznik , wybacz proszę ale ja modelkę doświetlił bym inaczej : mianowicie lampa skierowana na sufit ( i te cienie na postarałbym się zredukować doświetleniem od dołu dodatkową lampą wyzwalaną falami radiowymi albo na podczerwień albo po prostu blendą – spróbowałbym złotą aby dała bardziej ciepłe miękkie światło ! ale mogę się mylić

  Ale za poradnik bardzo Tobie dziękuję pozdrawiam Andrzej

  1. @Andrzeju. Twoja propozycja jest jak najbardziej słuszna. Taki typ oświetlenia z angielskiego nazywa się “clamshell”. Wymaga dwóch dużych powierzchni świecących i oświetlających modelkę jedna z góry (silniejsze światło), a druga od dołu (trochę słabsze). Natomiast tutaj chciałem pokazać sytuację, w której jest tylko jedna lampa na aparacie. Więc można ją skierować na sufit, a na podłodze np. rozłożyć prześcieradło. Od dołu powinna być zatem dość duża jasna powierzchnia lub mniejsza ale dość blisko trzymaną przy twarzy modelki.

 3. Każda informacja jest cenna tym bardziej że przekazywana przez Fachowca.
  Jeżeli chodzi o portret z swiatłem rozproszonym mam podobne zdanie.
  ostatnio Tyszka w programie TV pokazywał jak robic portret to tylko z swiatłe kierunkowym na białą ścianę i zdziwiło mnie trochę cień na scianie.

 4. Przede wszystkim Wielkie dzięki za podręcznik.
  Pomimo “kilku” 😉 moich doświadczeń z portretami ( najczęściej w świetle zastanym )zawsze mogę na Ciebie i Twoje porady liczyć. Z niecierpliwością i ciekawością czekam na kolejne wskazówki. Jeszcze raz Wielkie Dzięki.

 5. Polecam do portretów z lampą, taki dyfuzor pierścieniowy, który po nałożeniu na lampę daje nam świetne zdjęcia portretowe. Warto zainwestować, zwłaszcza ze na stronie roundflash są naprawdę w całkiem niskiej cenie. Sami sprawdźcie 🙂

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz